شهرزاد / رادیو کوچه
«محمد عسگرپور» به تازگی درباره «پرویز پرستویی» گفته است:
او تنها یک عیب دارد و آن‌هم این است که وقتی با پرویز پرستویی کار می‌کنیم، دیگر بعد از آن کار کردن با دیگر بازیگران سخت می‌شود.
پرویز متولد سال ۱۳۳۴ در روستایی واقع در استان «همدان» است. پس از این که با خانواده به تهران مهاجرت کرد، در خانه اجاره‌ای واقع در محله «دروازه غار» بزرگ شد. همان محله‌ای که از زبان کاراکتر «رضا» در فیلم «مارمولک» نامش را آورد.
پرویز پرستویی به راستی مردی برای تمام فصول سینمای ایران است. در ابتدا او را در هر نقشی که می‌بینیم گمان می‌کنیم قاعدتن کارگردان بهترین انتخاب را کرده و نقش را به جا و درست به پرویز سپرده است. گویا فقط اوست که باید این نقش را اجرا می‌کرد.

ولی وقتی به تنوع نقش‌هایی که او به وجود آورده می‌نگریم به واقعیت جالبی می‌رسیم و آن این است که در واقع این پرویز پرستویی است که می‌رود و می‌نشیند جای کاراکتر و آن قدر محکم می‌نشیند و آن‌چنان با اعتماد به نفس و پرقدرت، که دیگر شکی نمی‌ماند که جای خودش نشسته است.
در روند به شهرت رسیدن یک بازیگر و حرکت پله‌ای او به سمت بالا، توقعات هم روز به روز از او بالاتر می‌رود. اگر یک هنرمند نتواند پاسخ‌گوی توقعات جدید باشد، ناخودآگاه از گردونه حذف می‌شود. در بهترین حالت و خوش‌بینانه‌ترین شرایط تبدیل می‌شود به یک هنرمند معمولی که از او فقط نامی می‌ماند و بس.

درست است که هنرمند بودن به استعدادهای ذاتی هم ارتباط دارد، ولی تمرین و ممارست و یادگیری و به روز شدن، اصلی بسیار جدی است. چه بسیار هنرمندان با استعدادی که به دلیل قرار گرفتن در مسیر حواشی دچار مشکلاتی شده و از اصل دور مانده و پس مدتی حذف شده‌اند.
«پرویز پرستویی» پس از فیلم «لیلی با من است»، بیش از گذشته دیده شد. البته موضوع فیلم، ساختارشکنی‌ها و شرایط آن زمان اجتماع تاثیر به سزایی در این موضوع داشت. ولی پرویز هم به درستی کارش را انجام داد. این فیلم هنوز هم جز فیلم‌های ایرانی است که توانست با نوع نگاه متفاوت خود به موضوع جنگ، باعث نگرش جدید شده و پس از آن انواع فیلم‌هایی که به تقلید از «لیلی با من است» ساخته شده و روانه سینما شد و حتی بر بسیاری از آثار تلویزیونی هم اثرگذار بود.

پس از آن فیلم «آژانس شیشه ای» که در واقع می‌توان گفت در آن، از نظر اعتقادی کاراکتری که به پرویز پرستویی سپرده شده بود نقطه مقابل لیلی با من است بود، توانست دوباره نگاه‌ها را به سمت پرویز بکشاند.
او در هر جای‌گاه و نقشی توانست بدرخشد و کمتر نقشی است که در آن پرویز پرستویی بازی معمولی ارائه داده باشد.
امروز در آستانه پنجاه و نهمین سال زندگی خود، هم‌چنان محبوب قلب مردم است. و مطمئنن هنوز راه بسیاری وجود دارد برای درخشیدنش در نقش‌های متفاوت و ماندگار.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com