طالبان پاکستان مسوولیت قتل ۹ کوهنورد خارجی و راهنمای پاکستانی آن‌ها را که در قالب یک تیم کوهنوردی، مشغول صعود به قله‌های «نانگا پربت»، نهمین کوه مرتفع جهان واقع در غرب هیمالیا بودند، بر عهده گرفتند.
در حادثه حمله به کوهنوردها که ساعت یک صبح یک‌شنبه ۲۳ ژوئن به وقت محلی روی داد، پنج کوهنورد اوکراینی، سه چینی، یک روس و راهنمای پاکستانی آنان کشته شدند. حمله مهاجمان به کمپ اصلی روی داده که در ارتفاع چهارهزار متری از سطح دریا قرار داشت.
گفتنی است که در زمان وقوع این حادثه، «مهدی قلی‌پور» کوهنورد ایرانی، «تونچ فیندیک» کوهنورد ترک و همراه نپالی آنان در “کمپ دو” در ارتفاعی بالاتر و به فاصله کوتاهی از مکان کمپ اصلی قرار داشتند که پس از وقوع حادثه، با صرف‌نظر از ادامه صعود، به سوی مکان کمپ اصلی حرکت کردند تا تحت اسکورت ارتش پاکستان قرار گیرند. ارتش پاکستان نیروهای ویژه‌ای را با هلی‌کوپترهای متعدد به محل اعزام کرده است.

«نانگا پربت» به معنای «کوه برهنه» در زبان سانسکریت، نهمین قله مرتفع جهان با هشت‌هزار و ۱۲۶ متر ارتفاع است/ عکس: خبرگزاری فرانسه
«احسان‌اله احسان» سخن‌گوی طالبان پاکستان در تماسی با «خبرگزاری فرانسه»، این حمله را برعهده گرفت و آن‌را انتقام قتل «مولوی ولی ‌الرحمن»، یکی از فرماندهان گروه تحریک طالبان پاکستانی توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا خواند. سخن‌گوی طالبان پاکستانی هم‌چنین از تشکیل یک شاخه ویژه برای انجام عملیات مشابه در آینده خبر داد و گفت که در صورت تکرار حملات پهپادهای آمریکایی، گردش‌گران بیشتری را هدف قرار خواهد داد.
«ولی الرحمان» که مرد شماره “دو”ی گروه «تحریک طالبان پاکستانی» شمرده می‌شد، روز چهارشنبه ٢٩ ماه مه به همراه عده‌ای دیگر در حمله پهپادها به روستای «چشمه» نزدیک شهر «میرانشاه» استان وزیرستان شمالی با حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد.
وی‌ پس از «حکیم‌اله محسود»، دومین فرمانده ارشد طالبان پاکستانی به شمار می‌رفت.
بیشتر بخوانید:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)