هفته ی پیش اعتراض مردمی به تخریب یک پارک در استانبول  و تاسیس یک مجتمع تجاری و نیز یک بنای مذهبی به جای آن با دخالت پلیس و نیروهای ارتش به خشونت کشیده شد. و خشم مردم را برانگیخت! مردم که خشم سرکوب یک می در میدان تقسیم استانبول و برخورد پلیس با بوسه ی یک  زوج جوان در متروی آنکارا را به دل داشتند با برخورد خشونت آمیز پلیس با معترضین پارک قزی  آتش خشمشان شعله ور شد و اعتراضشان به تخریب یک پارک تبدیل به اعتراضی ضد دولتی شد! اعتراضی که حالا رنگ و بوی انقلاب به خود گرفته و روز به روز بر تعداد آن افزوده میشود! پلیس و دولت اسلامگرای اردوغان اما بی کار ننشسته و تمام توان زرهی و لجستیکی خود را برای سرکوب معترضین و انقلابیون با وحشیانه ترین شکل ممکن به کار گرفته . موج سرکوبها باعث خشم بیشتر مردم و گسترش اعتراضات به اکثر شهرهای ترکیه شده است! طبق اخبار واصله تا کنون بیش از ۲۰۰۰ زخمی و قریب به ۸ نفر کشته  و تعداد بیشماری نیز دستگیر شده اند که در این میان نام یک ایرانی به نام شایان شاملو  که در ترکیه  پناهجو است نیز در لیست بازداشتی ها به چشم میخورد!

اردوغان که تمام تلاش خود را برای بزک کردن اسلام و خزاندن آن به متن جامعه ی ترکیه را کرده بود با موج گسترده ای از اعتراضات علیه اسلام و حزب اسلامگرای عدالت و توسعه مواجه شد! آنچه که در این میان بسیار به چشم می اید صف سرخ معترضان در خط مقدم اعتراضات است! واین حضور، رنگ سرخ را به سرتاپای این اعتراضات پاشیده است! تعدادی از مخالفین  اردوغان و دولت حاکم که نمیتوان این طیف را نادیده گرفت کمالیستها یا همان طرفداران کمال آتا تورک هستند و گرایشات شدید ناسیونالیستی دارند و علیه سیاستهای ضد کمالیستی اردوغان به صف معترضین پیوسته اند اما چپ ها به درستی به خواسته های ارتجاعی این طیف نیز پی برده و در تلاش برای عقب راندن این گروه هستند .درواقع کمونیستهای  ترکیه در دو جبهه در حال مبارزه هستند. اسلام و ناسیونالیسم! اما آنچه که  مشهود است گرایش جوانان و مردم ترکیه به  گزینه ی چپ در میانه ی این اعتراضات است! نمونه ی زیبای این امر تشکیل کمون تقسیم(تاکسیم) است! در میدان تقسیم و همچنین پارک قزی هر که هر چه داشت به اشتراک گذاشت از بطری های شیر گرفته تا میوه و نان و بطری های سرکه برای خنثی کردن گاز اشک آور! مردم از این کار چپ ها بسیار استقبال کردند و اقبالشان به جریانات کمونیست  که یکدلانه در حال مبارزه و کمک به همرزمانشان هستند  بسیار بیشتر شده و این کارشان در آنکارا نیز تکثیر شده!

مردم ترکیه همزمان با جنگیدن علیه ارتش و پلیس وحشی و تا دندان مصلح تمام تلاششان را برای  گرفتن بهانه از دست پلیس و دولت  میکنند  مثلا روزی را اختصاص دادند به تمیز کردن معابر و پارکها و زدودنشان از آنچه که از تظاهرات روز های قبل باقی مانده بود! دولت اردوغان و اعوان و انصارش  مات و مبهوت مانده اند و توان هرگونه موضع گیری متحدانه از آنان سلب شده عده ای میگویند که هیچ اتفاقی نیفتاده و اینان شورشیان مست و لاابالی خیابانی هستند .عده ای هم از عملکرد پلیس عذرخواهی میکنند و تمنای بازگشت مردم به خانه را دارند و عده ای  میگویند که صدای اعتراض مردم را شنیده اند! در این میان تنها مردمند که متحدانه باهم علیه دولت و اسلام مبارزه میکنند!

پلیس تمام توانش را به کار برده تا با پرتاب گاز اشک آور  و آب فشار قوی مردم را به عقب براند از طرفی نیز میان مردم کوچه و بازار ماسک ضد گاز توزیع میکند تا در کمال وقاحت به مردم کوچه و بازار بگوید که شما با مایید و ما مواظبتان هستیم بخش عمده ی کسانی که این ماسکها بینشان تقسیم شده مسلمانان و مذهبی های ترکیه هستند که در مساجدشان در حال نفرین و طلب عذاب برای انقلابیون هستند!اما صدای نفرینشان میانه کوبش فریادهای مردم گم میشود و  به آسمان که هیچ تا سقف مسجدشان هم نمیرسد!بسیاری از هنرمندان معروف ترکیه نیز به صف انقلابیون پیوسته ومستمرا در خیابانها حضور دارند.پزشکان و پرستان نیز به صورت داوطلبانه در میادین و خیابانها مستقر شده مشغول امدادرسانی هستند مردم ترکیه  هر چه دارو در خانه ها داشتند تسلیم پزشکان و پرستاران کردند!  اینجا ترکیه است صدای سرخ انقلاب!

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)