چکیده :در مقایسه با سال ۸۸ فضا را امنیتی تر و بسته تر می بینم. چون در سال ۸۸ ظاهرا تا نزدیک روز رای گیری تقریبا وضعیت عادی بود،البته بگذریم از بعضی تخلفات که از قبل برنامه ریزی شده بود. رقابت و شور انتخاباتی وجود داشت، ستادها فعال بودند، سخنرانی ها، میتینگ ها و.. الان چنین وضعیتی وجود ندارد، اینها همه نشان می دهد فضا بسته تر و امنیتی تر از زمان قبل از انتخابات سال ۸۸ هست و به همین دلیل است که فضای واقعی برای یک انتخابات واقعی شکل نگرفته است. انتظار این بود که با عقل و تدبیر شرایطی فراهم می شد که اعتماد عمومی جلب شود تا انتخابات بهتری برگزار شود. البته هنوز هم دیر نیست….

فائزه هاشمی در اولین اظهارنظر خود پس از ردصلاحیت پدرش از سوی شورای نگهبان در جمعی ردصلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را رد جمهوریت و اسلامیت نظام و یک اقدام برنامه ریزی شده خوانده و به شرح جزییاتی از مراحل رای گیری در شورای نگهبان پرداخته است.

به گزارش کلمه، وی در تشریح آنچه گذشته است می گوید: آقای هاشمی رفسنجانی اکثریت آراء را در شورای نگهبان در اختیار داشته که با ماموریت افرادی با هدف تغییر آراء به جلسه شورای نگهبان ایشان ردصلاحیت می شوند.

نماینده دوم تهران در مجلس پنجم، افزوده است: اقبال عمومی نسبت به فردی که برای تخریبش در طول همه این سال ها به هر طریقی برخلاف اخلاق و دین تلاش کرده بودند چنان بود که ترجیح دادند با حذف آقای هاشمی حضور انبوه مردم در پای صندوق های رای را مانع شوند. این ردصلاحیت چیزی نیست که بشود از آن به آسانی گذشت. مجموعه ای که این کار را کردند نه تنها الان بلکه بعدها هم باید در مورد آن به تاریخ پاسخگوباشند

فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام علاوه بر موارد فوق به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در انتخابات شوراها ، بازداشت ها و حصرهای موجود اشاره کرده و می افزاید: از همین ابتدا روند انتخابات به نظر منطقی و قانونی نمی رسد. بنابراین با این شرایط انگیزه ای برای رای دادن نمی ماند.

خانم هاشمی که فضای فعلی جامعه را در مقایسه با سال ۸۸ امنیتی تر و بسته تر می خواند، می گوید: انتظار این بود که با عقل و تدبیر شرایطی فراهم می شد که اعتماد عمومی جلب شود تا انتخابات بهتری برگزار شود. او ضمن آن تاکید می کند: البته هنوز هم دیر نیست.

متن کامل پرسش و پاسخ خانم فائزه هاشمی با تعدادی از فعالان سیاسی که در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر است:

برداشت و ارزیابی شما از ردصلاحیت آقای هاشمی چیست؟

این ردصلاحیت را از چند بعد می توان مورد ارزیابی قرار داد: اول آنکه با درنظرگرفتن ویژگی های آقای هاشمی از جمله از ارکان مبارزه در قبل از انقلاب، از پایه های جمهوری اسلامی ایران ، مدیر، مدبر، با تجربه ، توانا و وفادار به قانون اساسی، فداکار ودلسوزبرای نظام، وقتی فردی با چنین ویژگی ها که تمام شروط مطرح شده در قانون اساسی را در بالاترین حد دارد، رد صلاحیت می شود از نظر من می شود نتیجه گیری کرد که حداقل بخش عمده ای از این نظام از اهداف انقلاب و چهارچوب قانون به قدری منحرف شده که آقای هاشمی با این ویژگی ها در آن جایی ندارد .

برداشت دیگری که می توان از این ردصلاحیت داشت تلاشی است که بعضی در یک دست کردن حاکمیت و اداره امور کشور بر خلاف قوانین داشته وهزینه های زیادی هم در این مسیر پرداخت شد و منافع ملی بسیاری قربانی شد. منافع عمده ای، هم مادی و هم قدرت در این سال ها نصیب افراد وگروه هایی شد که آمدن آقای هاشمی این یکدستی را به هم می زد و این منافع را قطع و یا با مشکل روبرو می کرد. بنابراین تصمیم بر این شد که ایشان در همین مرحله حذف شود تا ادامه راه کم هرینه تر و کم دردسرتر باشد. رد صلاحیت نامزدهای اصلاح طلب شورای شهرنیز از همین نگاه نشات می گیرد.

بعد سومی هم وجود دارد وآن اینکه شور و شوق و امید عجیب و فوق العاده ای که با ثبت نام آقای هاشمی کشور را فرا گرفت که بازار نیز خود به خود عکس العمل مثبت نشان داد باعث وحشت این افراد شد. به عبارت دیگر اقبال عمومی نسبت به فردی که برای تخریبش در طول همه این سال ها به هر طریقی برخلاف اخلاق و دین تلاش کرده بودند چنان بود که ترجیح دادند با حذف آقای هاشمی حضور انبوه مردم در پای صندوق های رای را مانع شوند.

روایت ها در مورد اقدام شورای نگهبان متفاوت است، بالاخره در مسیر رای گیری شورای نگهبان چه گذشته است؟

گفته میشود در رای گیری اولیه در جلسه شورای نگهبان اکثریت با آقای هاشمی بود، سپس افرادی با ماموریت تغییر آرا به این جلسه می روند. احتمال بالای پیروزی آقای هاشمی در مرحله اول رابیان می کنند و اینکه نتیجه تلاش هایشان در این سال ها با آمدن آقای هاشمی هدر می رود و حذف ایشان در این مرحله بی در دسرتر از حذف ایشان پس از برگزاری انتخابات است و[…] دوباره رای گیری می شود، بعضی اعضای شورای نگهبان اعتراض می کنند و بعضی به عنوان اعتراض جلسه را ترک می کنند.ماموریت انجام می شود، یعنی آقای هاشمی رد صلاحیت شد.

این ردصلاحیت برایتان قابل پیش بینی بود؟

خیر. با توجه به ویژگی های آقای هاشمی این اقدام دور از انتظار بود.از نظر من رد صلاحیت آقای هاشمی یعنی رد جمهوریت و اسلامیت نظام.

به نظرشما این برخورد با آقای هاشمی ادامه فضایی است که از ۸۸ شروع شده بود؟

من فکر می کنم این روند از سال ۸۴ وحتی قبل از آن آغاز شده بود، از حوادث کوی دانشگاه برنامه ریزی برای حذف خیلی از افراد و نگرش ها شروع شد و سال ۸۸ هم ادامه همان بود که امروز به این نقطه رسیده است.

پس از این ردصلاحیت نگاه تان به انتخابات چیست؟ قصد شرکت دارید؟

کاندیدایی ندارم و شرایط مناسبی نمی بینم که بخواهم شرکت کنم. با ثبت نام آقای هاشمی شور و شوق بی نظیری سراسر کشور را فرا گرفت. به نظر می رسد بعضی از این شور و شوق راضی نبودند و از این انتخابات نتیجه دیگری میخواستند، بنابراین ترجیح دادند با ردصلاحیت آقای هاشمی از آن شور و شوق مردمی و مشارکت گسترده ای که آرزو و ایده آل هر نظامی است صرفنظر کنند.به این موضوع رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در انتخابات شوراها ،دستگیریها،حضور سبزها و غیر سبزها در زندان و حصر ، فشارها برروی ستادهای بعضی کاندیداها،تهدید افرادی برای فعال نشدن در ستادها و…. را نیز اضافه کنید.از همین ابتدا روند انتخابات به نظر منطقی و قانونی نمی رسد. بنابراین با این شرایط انگیزه ای برای رای دادن نمی ماند.نمی شود در صحبت ها خواستار مشارکت انبوه باشیم ولی در عمل جور دیگری رفتار کنیم.

با ثبت نام آقای هاشمی همانطور که اشاره کردید فضای کشور بعد از مدتها به شور و هیجان رسید الان فضا را چطور می بینید؟

نمی توانم ادعا کنم که آنچه می گویم در کل جامعه وجود دارد، چیزی که من می بینم از طریق تماسها، ارتباطات ، سایت ها است که به نظر می آید فضایی که بعد از ثبت نام آقای هاشمی یک باره گرم شده بود، الان یخ زده است و آن گرمای انتخابات حالا که کمتر از یک هفته به انتخابات باقی مانده مشاهده نمی شود. انتخابات پرشور و رقابتی نیست. استقبال کم شده است.

یک بحثی که بعد از رد صلاحیت آقای هاشمی مطرح شد، علت عدم اعتراض و شکایت به این اقدام بود. شما چه نظری دارید؟

به نظرم اگر فرد دیگری بود شاید احتمال تغییر نظر شورای نگهبان پس از اعتراض وجود داشت ، اما در مورد آقای هاشمی موضوع مبهم و ناشناخته ای وجود ندارد که بعد از اعتراض بخواهد مورد رسیدگی قرار گیرد و یا مساله تازه ای کشف شود. این ردصلاحیت برنامه ریزی شده بود.

فشارهایی روی آقای هاشمی برای اعلام انصراف قبل از اعلام نتایج و ردصلاحیت ایشان بود. آنها با این فشار برای انصراف چه هدفی را دنبال می کردند؟ تفاوت این ردصلاحیت و عدم انصراف برای آنها چه بود؟

افرادی آمدند با ایشان صحبت کردند که انصراف دهد.من فکر می کنم می خواستند با تن دادن آقای هاشمی به انصراف هزینه آن را به گردن ایشان بیاندازند. چون با این ردصلاحیت خود آنها باید پاسخگو باشند که خوشبختانه ایشان چنین کاری را نکرد. در واقع می خواستند یک ردصلاحیت بدون هزینه و بدون پاسخگویی برای آنها باشد. ردصلاحیت و واکنش های صورت گرفته به آ ن از بیانیه ها و سیل نامه طیف های مختلف در تاریخ ثبت می شود. این ردصلاحیت چیزی نیست که بشود از آن به آسانی گذشت. مجموعه ای که این کار را کردند نه تنها الان بلکه بعدها هم باید در مورد آن به تاریخ پاسخگوباشند. لذا می خواستند مسوولیت این کار برای خودشان نباشد.

۴ سال از انتخابات ۸۸ گذشته هنوز بسیاری در حصر و حبس هستند. فضای فعلی را چطور ارزیابی می کنید؟

در مقایسه با سال ۸۸ فضا را امنیتی تر و بسته تر می بینم. چون در سال ۸۸ ظاهرا تا نزدیک روز رای گیری تقریبا وضعیت عادی بود،البته بگذریم از بعضی تخلفات که از قبل برنامه ریزی شده بود. رقابت و شور انتخاباتی وجود داشت، ستادها فعال بودند، سخنرانی ها، میتینگ ها و.. الان چنین وضعیتی وجود ندارد، اینها همه نشان می دهد فضا بسته تر و امنیتی تر از زمان قبل از انتخابات سال ۸۸ هست و به همین دلیل است که فضای واقعی برای یک انتخابات واقعی شکل نگرفته است. انتظار این بود که با عقل و تدبیر شرایطی فراهم می شد که اعتماد عمومی جلب شود تا انتخابات بهتری برگزار شود. البته هنوز هم دیر نیست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com