گفتگویی با نوام چامسکی در مورد: استقرار عمده نیروی نظامی توسط ترامپ درشهرهای دموکراتیک و اگر ترامپ انتخابات را ببازد آیا دفتر را ترک خواهد کرد؟

 او استاد افتخاری گروه زبان شناسی دانشگاه آریزونا و استادبازنشسته مؤسسه فناوری ماساچوستMIT  است که سابقه بیش از ۵۰ سال تدریس در آن جا را دارد.

پروفسور نوام چامسکی ناراضی مشهوردر مصاحبه مفصلی که شروع آن در مورد قول رئیس جمهور ترامپ  برای «استقرارعمده » مامورین فدرال به شهرهای اصلی آمریکا که توسط دموکرات‌ها اداره می شوند  آغاز می‌گردد. او معتقد است: «رئیس جمهور ترامپ مستاصل است.» و می افزاید: «تمام ذهن اومتوجه  مسئله انتخابات است. او باید این حقیقت را که شخصا مسئول کشته شدن ده ها هزار آمریکایی است پنهان نگاه دارد اما مخفی نگاه داشتن آن بیش ازاین غیرممکن است.»

این مصاحبه توسط برنامه «دموکراسی ناو» (۱) در اواخر ژوئیه ۲۰۲۰ تهیه شده و لهذا، اکنون پس از گذشت قریب ۳ ماه از آن، پاره ای از موارد ممکن است از شکل تحلیل و پیش بینی خارج شده باشد و این نوشتار یک ترانسکریپت عجولانه از مصاحبه وی است که در مواردی ممکنست با متن نهایی ویرایش شده تفاوت های داشته باشد. 

امی گودمن: این برنامه  «دموکراسی ناو!» است! ومن امی گودمن هستم

امی گودمن: کمتر از ۱۰۰ روز به تاریخ برگزاری انتخابات در ماه نوامبر مانده است که رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد وی در حال «استقرارعمده » مامورین فدرال به شهرهای بزرگ نظیر شیکاگو که توسط  دموکرات ها اداره میشود می‌باشد.

این در حالی است که ترامپ ابتدا مأموران فدرال را به پورتلند، اورگان فرستاد، جایی که ماموران شبه نظامی با صورت پوشیده  به معترضان ضد نژادپرستی حمله کردند، حتی فعالان را با اتومبیل های بدون شماره از خیابان ها ربودند. چهارشنبه شب، هنگامی که نیروهای فدرال بار دیگر به سوی معترضان در پورتلند گاز اشک آور شلیک کردند، از جمله آسیب دیدگان، تد ویلر شهردار پورتلند بود که به عنوان رییس  پلیس پورتلند نیز فعالیت می کند.

پاسخ به استقرار توام با خشونت و به احتمال زیاد خلاف قانون اساسی ماموران فدرال اساسی از سوی  ترامپ، به شدت به مورد انتقاد قرار گرفت. گفته می‌شود، کیت براون فرماندار اورگان « ربودن  مردم توسط پلیس مخفی »  را محکوم کرد و دادستان کل اورگان هم، اکنون از تعدادی مامورین فدرال دست اندر کار این حادثه  شکایت کرده است. درخیابان ها، یک گروه از زنان که یک شبه بوجود آمدند با تشکیل «دیوار مادران» از معترضان محافظت می‌کردند. ران وایدن سناتور اورگان ماموران فدرال را «اساساً فاشیست» توصیف کرد وگفته میشود که هشدار داد: «اگر همین الان چارچوب قطعی و خطوط قرمز تعریف و تعیین نشوند  آمریکا ممکن است در اواسط انتخابات ریاست جمهوری به حکومت نظامی کشیده شود.»

خوب، برای بررسی این مورد وموارد بیشتر، ما بقیه وقتمان را با نوام چامسکی، ناراضی سیاسی مشهور جهان، زبان شناس و نویسنده، استاد افتخاری گروه زبان شناسی دانشگاه آریزونا و استاد بازنشسته موسسه تکنولوژی ماساچوست  (MIT)، جایی که او بیش از ۵۰ سال تدریس می کرد، خواهیم گذراند.

او با نرمین شیخ از «دموکراسی ناو» (۱)  و من روز پنجشنبه به صحبت نشستیم. ما در خانه اش در توسان آریزونا قرار گذاشتیم، جایی که او با همسرش والریا در آن زندگی میکنند.

من ابتدا با درخواست از پروفسور چامسکی برای پاسخ دادن به مسئله استقرارعمده مامورین فدرال که ترامپ قول می دهد به سرتاسر کشور اعزام نماید، بحث را شروع کردم ، وی چنین پاسخ داد.

چامسکی: رییس جمهور ترامپ مستاصل است. مسئله انتخابات ذهن او را مشغول کرده است: این انتخابات است. او باید برای این که شخصا مسئول کشته شدن ده ها هزار آمریکایی بوده توجیهی پیدا کند.  پنهان نگاه داشتن آن بیش ازاین غیر ممکن است. ایالات متحده را فقط با اروپا یا حتی کانادا مقایسه کنید. آمریکا در حال تبدیل شدن به یک کشورمطرود و منفوراست، تا جایی که آمریکایی ها حتی اجازه  سفربه اروپا را ندارند. اروپا آنها را قبول نمیکند

شانس پیروزی او درگرو انجام حرکتی نمایشی است. او برای ایجاد رویارویی های نظامی بسیار تلاش کرد. شما گفتید حکومت نظامی. او در حال حرکت به طرف حکومت نظامی است. او حتی ممکن است برای ابطال انتخابات تلاش کند. نمی‌توان پیش بینی کرد که چه خواهد کرد. او کاملا  مستاصل شده‌است. این کارها مثل اقدامات برخی دیکتاتور های دچار توهم قدرت در یک مستعمره جدید است، کشور کوچکی که هر چند سال یک کودتای نظامی در آن اتفاق می‌افتد. اماهیچ سابقه تاریخی در مورد چنین وضعیتی در یک جامعه دموکراتیک واقعی وجود ندارد. او اگر می‌توانست، ابایی از گسیل لباس سیاه ها به خیابان ها نداشت

خیلی مشکل است که دقیقا بتوان گفت چگونه این اتفاق روی خواهد داد. دادگاه ها بعید است کاری انجام دهند. ما حتی ممکن است به جایی برسیم که فرماندهی نظامی در موقعیت تصمیم گیری قرار گیرد که درکدام طرف باید باشد. اومستاصل است. روان پریش شده است. او به شدت در خطر از دست دادن موقعیت خود در کاخ سفید است وبرای حفظ موقعیتش از هیچ کاری رویگردان نیست.
نرمین شیخ : خوب، پروفسور چامسکی، خواستم بپرسم که  شما الان اشاره کردید – نگرانی‌های سناتور ران وایدن را بازگو کردبد که ما ممکن است — ایالات متحده ممکن است به سوی اعمال حکومت نظامی برود. شما الان ترامپ را روان‌ پریش نامید ید، قبلا ً ازاو به عنوان یک جامعه ستیز نام برده بودید، و به تفاوت های – تفاوت های عمده بین بایدن و ترامپ اشاره کرده بودید، زمانی که اوایل سال جاری ما با شما صحبت می‌کردیم،  درمورد بایدن گفتید که اوخیلی خط خاصی ندارد،  می‌توان او را به هر سمتی هدایت کرد. و شما همچنین گفتید که به معنای واقعی کلمه این مهم ترین انتخابات تاریخ بشر است. اکنون ترامپ درست روز یکشنبه در یک مصاحبه فاکس نیوز تعهد به پذیرش نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ از سوی خودش را زیر سئوال برد.

 دونالد ترامپ: من بازنده خوبی نیستم. دوست ندارم ببازم . من اکثر اوقات نمی بازم . دوست ندارم ببازم .

کریس والاس: اما آیا امیدوار هستید؟

دونالد ترامپ: تا نتایج مشخص نشده نمی توانم چیزی بگویم. بستگی دارد. من فکر می کنم رای گیری پستی میتواند باعث تقلب در انتخابات و یا دستکاری نتیجه آن گردد. واقعا معتقدم.

کریس والاس: آیا منظورتان ابنست که ممکن است نتایج انتخابات را نپذیرید؟

دونالد ترامپ: باید ببینم. ببیند هیلاری کلینتون هم همین را ازمن پرسید

نرمین شیخ: آیا ممکنست نظر شمارا دراین مورد بدانیم و نگرانی های شما چیست — منظورم این است که، شما همین الان گفتید که، در واقع، انتخابات ممکن است به نحوی باطل شود. آیا می‌توانید در مورد اینکه تحت چه شرایطی ترامپ ممکن است دست به این اقدام بزند صحبت کنید؟ و در صورت لغو نشدن آن،  با توجه به نتیجه رای گیری، نگرانی های شما چیست، ترامپ چه کاری ممکن است انجام دهد؟

چامسکی: خوب، از نظر تئوری تمهیدات مختلفی وجود دارد که ممکن است به کار برده شود. ممکن است نتایج را انکار کند – از پذبرش نتیجه آرا امتناع کند تا مطمئن شود که فرمانداران جمهوری خواه  رای دهندگان خود را رد صلاحیت میکنند. این روال همیشگی  و خودکار است، اما درعمل می توانند نپذیرند. می تواند آن را به مجلس نمایندگان واگذار کند، جاییکه در آن آنقدرنمایندگان جمهوری خواه حضور دارند که اساسا انتخابات را به نوع نمایشی آن  تبدیل کنند که، همان طور که قبلا هم اشاره کردم، شما در برخی از نظام‌های دیکتاتوری دچار توهم  قدرت می‌بینید. این یک احتمال است. احتمال دیگر این‌است که ممکن است فقط سعی کند ازارتش برای اعمال حکومت نظامی استفاده نماید.

و نکته اینجاست که او نمی‌تواند بازنده باشد. اول از همه، او از نظر روانی قادر به باخت نیست. دوم اینکه اگر ببازد، اگر کاخ سفید را ترک کند، ممکن است با مشکلات جدی قانونی مواجه شود. حالا وی مصونیت دارد ولی یک باتلاق فساد کامل دور او را گرفته است. او سعی کرده که آن را از زیر سئوال رفتن و تحققیق در مورد آن جلو گیری کند.  تمام بازرسان کل را هنگامی که شروع به تحقیق در مورد آن  کردند اخراج کرد.  زمانی که دادستان فدرال منطقه جنوبی نیویورک — مرکز وال استریت و و نهاد های مهم مثل آن — شروع  به بررسی پرونده او کردند ، وی آنها را اخراج، و یک نفر از صنعت بورس و سهام خصوصی جایگزین او کرد. کاری نیست که اوبرای حفظ دفترش به آن دست نزند، تقریبا چیزی به ذهن شما نخواهد آمد.

این یک بحران بزرگ است. ۳۵۰ سال است که گونه هایی از دموکراسی پارلمانی در انگلستان وجود دارد، و ۲۵۰ سال در اینجا، و تا کنون هیچ رویدادی مشابه این وضع پیش نیامده است. ما با چهره‌ای سر و کار داریم که در دموکراسی واقعی خارج از طیف سیاسی قرار دارد. و او پشت سر خود یک حزب سیاسی رادارد که اکنون به چاپلوسان بزدل و ترسو تبدیل شده اند. آنها می‌ترسند که از اعلیحضرت عبور کنند.  او یک پایگاه عمومی تا بن دندان مسلح و خشمگین ازشبه نظامیان برتری طلب سفید پوست دارد. نیازی به گفتن نیست که وی چه کار می‌کند. من فکر می‌کنم این کشور، تا ماه نوامبر، ممکن است تبدیل به کشورمتفاوتی گردد – و (در نتیجه) با توجه به قدرت آمریکا دنیایی متفاوت.

اما این نگاه کوتاه مدت است. دلیل اینکه این مهم ترین انتخابات تاریخ است فقط به این موضوع ربط ندارد.  چهار سال دیگرسیاست های آب وهوایی و هسته ای ترامپ به سادگی ممکن است باعث نابودی نوعبشر گردد. ما فرصت زیادی برای مقابله با بحران زیست محیطی نداریم. مسئله بسیار جدیست . هر پیش بینی ای که دانشمندان انجام داده اند بیش ازحد محافظه کارانه بوده است. هربار اوضاع  بدتر  میشود.

من نمی خواهم وارد جزئیات شوم، ولی یک فاجعه ی بزرگ در حال ظهور است. ما وقت کمی برای مقابله با آن داریم. چهار سال دیگرحضورترامپ به راحتی مارا به نقطه اوج تغییراتی برگشت ناپذیرمیرساند. حداقل مقابله با این بحران رو به رشد به مراتب سخت تر خواهد شد. هیچ راهی برای توقف ذوب شدن یخ های قطبی –  ورقه های یخ و جلوگیری از نابودی جنگل آمازون نداریم. بخش های بزرگی از جهان ممکن است به سادگی غیر قابل سکونت شوند. صجبت از افزایش سطح آب‌های دنیا در حد یک تا دو فوت تا پایان قرن جاریست، و بعد آن خیلی بیشتر. این کاملا فاجعه باراست. حتی در تصور شما هم نمی گنجد  که بقای جامعه انسانی به شیوه ای سازمان یافته چگونه امکان پذیر خواهد بود.

در عین حال ترامپ قصد ازبین بردن رژیم کنترل تسلیحات  دارد. او درماه اوت گذشته پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد ریگان گورباچف را فسخ کرد، که (این پیمان)  احتمال رو به رشد جنگ هسته به خاطر تضاد بین کشورهای اروپایی را کنترل میکرد. حالا وی معاده‌ی آسمان های بازکه به زمان آیزنهاور برمی‌گردد را برهم زده،. آن معاهده فسخ شد.

وی خواسته های بی اهمیتی را در تلاش برای به تعویق انداختن مذاکرات در مورد پیمان جدید استارت (۲) تحمیل کرده است، که روس ها مدت ها است خواهان آن هستند.موعد تمدید آن در چند ماه آینده است.

همین حالا هم برای از سر گیری مذاکرات ممکنست خیلی دیر شده باشد، این آخرین معاده کنترل تسلیحات است. اوحالاتهدید به انجام آزمایش سلاح های هسته ای می کند، آزمایش هایی که پیمان منع جامع آزمایشات هسته‌ای راپس از ۳۰سال تضعیف می کند. آمریکا هرگز این پیمان را به  رسمیت نشناخت، اما مفاد آن  را مراعات می کرد. همه این اقدامات بهانه ای به دست سایر کشورها میدهد تا به همین شیوه واکنش نشان دهند. صنعت تسلیحات البته درآمد خوبی دارد

آنها در حال انعقاد قرارداد های بزرگ برای توسعه تسلیحات اصلی که عامل نابودی بشر است می باشند. این کار دیگران را تشویق می کند که همین کار را انجام دهند.

آنها در حال انعقاد قرارداد های بزرگ برای توسعه تسلیحات اصلی که عامل نابودی بشر است می باشند. این کار دیگران را تشویق می کند که همین کار را انجام دهند. بنابراین قراردادهای جدیدی در آینده وجود دارد که ابزار تلاش یبهوده برای دفاع از خودمان در برابر هیولاهایی که به ساخت آن کمک می کنیم خواهد بود. این ترامپ است که ظاهرا از کشاندن رقابت به این سو لذت می برد.

این روحیه و این حالت را نمی توان طبیعی قلمداد کرد – اصطلاحی که استفاده کردید، “جامعه ستیز”، کاملاً دقیق است. اینکه آیا می توان آن را در چارچوب ساختارهای قانون اساسی آمریکا مهار کرد، نمی دانیم. منظورم اینست که اتفاق مشابهی چند ماه پیش در بریتانیا رخ داد. بوریس جانسون، نخست وزیر، پارلمان را تعطیل کرد، و ازین طریق توانست طرح مورد نطر خودش را در مورد برگزیت ( بر اپوزیسیون)  تحمیل کند. این موضوع از سوی کارشناسان حقوقی بریتانیایی به عنوان بدترین بحران در ۳۵۰ سال گذشته تلقی شد. خوب، در بریتانیا، دیوان عالی کشور آن را باطل کرد. بعید است که این اتفاق در اینجا بیفتد

می توانم بگویم که کشور دیگری هم هست که سعی می کند ادای آمریکا را تقلید کند، برزیل، (کشوری) با یک دیکتاتور مضحک دیگر به نام هربولسونارو که سعی می کند کپی ترامپ باشد. (پرونده) او تحت بررسی و تحقیق بود — او و خانواده اش ، درگیر همه نوع فعالیت های کثیف و غیر اخلاقی جنایی بوده و تحت رسیدگی و بررسی قرار گرفتند. وی تیم بررسی کننده را اخراج نمود. اما دادگاه ها در برزیل (این حکم) به حالت تعلیق درآوردند. اما اینجا نه.

 اینجا هنگامی که ترامپ همه آن ها را اخراج کرد، مجری را پاکسازی نمود، هیچ عکس العملی از سوی دادگاه هاو یا جمهوریخواهان در کنگره صورت نگرفت. در برزیل دست کم لایه نازکی ازمقاومت و پایداری در مقابل دیکتاتوری نظامی دیگری وجود  دارد. آمریکا در موقعیت بدتری قرار دارد. کاملا جدی است.  چنین وضعیتی هیچ گاه وجود نداشته است. هیچ سابقه در گذشته که ارتباط واقعی با این شرایط داشته باشه وجود ندارد .

نرمین شیخ: خوب، پروفسور چامسکی، شما مجددا  اشاره کرده اید که در حال حاضر هیچ حافاظ امنی در مقابل احتمال اعمال حکومت نظامی در ایالات متحده وجود ندارد. اما حتی در کشورهای دیگر جهان که حکومت نظامی اعلام شده، حداقل همراهی سران و فرماندهان ارتش را به همراه داشته است.  ایا شما در آمریکا کسانی را می بینید که در صورتی که وی برای اعلام حکومت نظامی تلاش کند با او همراهی کنند؟

چامسکی: همانطور که اشاره کردم، هیچ سابقه ای برای این کار درهیچ (کشوری) با حد اقل دموکراسی وجود ندارد. کشورها یی هستند، بسیاری از آنها، جایی که ارتش قدرت را در دست گرفته است، اغلب با حمایت آمریکا یا حتی پیش قدمی و ابتکارعمل وی، چرا که ما می خواستیم دولت غیرنظامی را سرنگون کنیم. هیچ اتفاقی مثل این از آن زمان رخ نداده است — گذشته از رژیم های فاشیستی، حکومت های موقت دوران جنگ، دار شرایطی کاملا متفاوت، ( اما دراین جا) هیچ سابقه ای وجود ندارد.

چند هفته پیش، اگر خاطرتان باشد، گزارش های مطبوعاتی با تیترهایی در مورد چگونگی گسترش پاکسازی ترامپ در مورد قوه مجریه  وجود داشت که تقریبا از هرگونه کنترل  (نظارت) یا صدای ناراضی پاک شده است. وی این اقدام را دارد ادامه میدهد  که پاکسازی در ارتش شاید آماده سازی برای طرحی باشد که سعی کند ارتش را برای انجام کاری که به کودتای نظامی می رسد، بیاورد.

ارتش کما بیش نپذیرفته و پس از اینکه ترامپ لشکر ۸۲ هوابرد را در واشنگتن میخواست، آن را از آن جا منتقل کرد.

ارتش  پیشنهادات کاخ سفید را برای توسل به زور و خشونت بیشتررد کرد، به همین دلیل است که او درمبارزات انتخاباتی فعلی خود به نیروهای خارج از ارتش رسمی متوسل می شود تا در درگیری های توام با خشونت در شهرهای تحت اداره دموکرات ها، طرح در حال حاضر، از آنها استفاده نماید. ما نمیدانیم عکی العمل ارتش چه خواهد بود.

اگر شما به دنبال نمونه های قبلی در دیکتاتوری های جهان سوم باشید، بستگی به نحوه واکنش درسطح افسران، افراد متعهد به نیروها دارد. اما ما سابقه چنین چیزی نداریم . چیزی شبیه آن وجود ندارد. این وضعیت در تاریخ مدرن، در تاریخ مدرن دموکراسی و کم و بیش جوامع دموکراتیک منحصر به فرد است.

پانویس: 

۱ – Democracy Now

 ۲ – استارت: پیمان کاهش تسلیحات هسته‌ای دو جانبه میان ایالات متحده  روسیه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)