به تازگی جملاتی علیه کاربران ایرانی اینستاگرام از طریق ایمیل و پیام مستقیم، صورت گرفته است. در این حملات گروه یا سازمان خاصی هدف قرار داده نشده اما به فعالان اجتماعی توصیه می‌کنیم بیشتر مراقب باشند.

جزئیات حمله:

در این کمپین، مهاجمان با بهانه نقض قوانین حق نشر یا نشان هویت حساب اینستاگرام از داخل اپلیکیشن به قربانیان پیام ارسال می‌کنند.

در مواردی به کاربران گفته شده که به دلیل نقض قوانین حق نشر، حساب آنها تا ۴۸ ساعت دیگر بسته خواهد شد. از قربانیان خواسته شده که برای جلوگیری از بسته شدن حسابشان، فرمی که شامل اطلاعات شخصی آنها، ایمیل و رمز حساب اینستاگرام است، پر کنند. لینک این فرم در داخل پیام قرار داده شده است.

در برخی دیگر از این حملات، از کاربران خواسته شده تا برای دریافت نشان هویت حساب همان فرم را پر کنند.

چه باید کرد؟

• از کلیک کردن بر روی لینک‌های مشکوکی که خواستار اطلاعات شخصی شما هستند، پرهیز کنید. اگر مشکلی پیش ‌آمده باشد، باید به صورت مستقیم وارد وب سایت اینستاگرام شوید نه از روی لینک.

• اگر به هر دلیلی رمز خود در چنین فرم‌هایی وارد کرده باشید، بهتر است هرچه سریعتر نسبت به تغییر آن اقدام کنید.

• سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای اینستاگرام را فعال کنید. برای این کار به هیچ عنوان از روش مبتنی بر پیامک استفاده نکنید. امن‌ترین راه استفاده از برنامه‌های رمزساز (Authenticator) است.

• به این نکته توجه داشته باشید که اگر به هر دلیلی قوانین حق نشر را نقض کرده باشید، اینستاگرام هرگز برای هشدار دهی از پیام استفاده نخواهد کرد.

• برای اینکه از صحت ایمیل دریافتی مطمئن شوید، به داخل حساب خود رفته و در بخش تنظیمات قسمت “Security” > “Emails from Instagram می‌توانید تمامی ایمیل‌های ارسال شده از طرف اینستاگرام را مشاهده کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)