با پخش خبر اعدام قریب الوقوع دکتر احمد رضا جلالی سریعا نهادها و سازمان های بین المللی و ایرانیان آزادیخواه و دمکرات دست به کار شدند تا در برابر چنین اقدام جنایتکارانه ای اعتراض کنند. سازمان عفو بین الملل و اساتید و آکادمیسین های دانشگاه های آزاد بروکسل مانند بسیاری دیگر از نهادی های اروپایی در دیگر کشورها، تلاش ها و آکسیون های بیشماری را برای لغو اعدام و آزادی دکتر احمد رضا جلالی سازماندهی کردند. در بروکسل با وجود باران و هوای سرد، سه روز آکسیون در برابر سفارت جمهوری اسلامی برگزار شد. در پلاکارد بزرگی که توسط سازمان عفو بین الملل تهیه شده بود روی آن نوشته شده بود “دکتر جلالی آزاد شود”. بیش از صد و پنجاه نفر ظرف سه روز (۱۸ ساعت) در ساعات مختلف به این آکسیون سر زدند. اساتید، آکادمیسین ها، فعالین حقوق بشر، فعالین سازمان عفو بین الملل، دانشجویان دانشگاه آزاد بروکسل، برخی نمایندگان مجلس، خبرنگاران و آژانس سراسری و خبری بلگا، فعالین سیاسی و حقوق بشری ایرانیان و … در ساعت مختلف برای همبستگی با توقف اعدام دکتر جلالی و آزادی وی در این آکسیون سه روزه شرکت کردند.

انجمن های حقوق بشری، فرهنگی و مدنی ایرانیان ساکن بلژیک به روسای عالی اتحادیه اروپا آقای ژوزف بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و آقای دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا دو نامه مشترک در ارتباط با وضعیت دشوار دکتر احمد رضا جلالی نوشتند و خواهان انجام تمام اقدامات لازم ممکن برای تأثیرگذاری بر مقامات ایرانی برای در امان ماندن زندگی دکتر احمد رضا جلالی شدند. در نامه به آقای “ژوزف بورل” آمده است:” نجات زندگی دکتر جلالی تنها با فشار سیاسی فوری و پایدار در بالاترین سطوح می تواند انجام گیرد. ما از شما می خواهیم تماس های لازم را برقرار کرده و وزرای خارجه اتحادیه اروپا را سازماندهی کنید که همین کار را انجام دهند”. در نامه به رئیس پارلمان اروپا آقای “دیوید ساسولی”، انجمن های ایرانی همچنین “خواهان این شده بودند که نجات زندگی دکتر جلالی تنها با فشار سیاسی فوری و پایدار در بالاترین سطوح می تواند انجام گیرد. به همین منظور، ما از پارلمان اروپا می خواهیم که یک بحث اضطراری را در این هفته در جلسه عمومی خود پیش ببرد”.


نامه های فوق برای اطلاع و پیگیری در اختیار دیگر ارگان های پارلمان اروپا مانند آقای داوید مک آلیستر، رئیس کمیته روابط خارجه پارلمان اروپا، خانم ماریا آرنا، رئیس زیر کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا، خانم کورنیلیا ارنست، رئیس گروه ایران در پارلمان اروپا گذاشته شد. در هنگامی که آکسیون سه روز برگزار می شد نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه عمومی خود در بروکسل شرکت داشتند. برخی نمایندگان پارلمان و نمایندگان بخش های مختلف آن در ارتباط با آزادی دکتر جلالی و لغو حکم اعدام وی موضعگیری مختلفی کردند. وزیر امور خارجه بلژیک با سفیر جمهوری اسلامی و وزیر امور خارجه آن تماس گرفت و خواهان دریافت اطلاعات و متوقف شدن اعدام و دکتر جلالی شد. تماس با رئیس گروه ایران و سوگروه کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا توسط برخی از مسئولین این تشکل های مدنی و حقوق بشری و برخی احزاب ایرانی شرکت کننده گرفته شد.


در این سه روز نمایندگانی از تشکل های ایرانی که به لحاظ قانونی در قوانین کشور بلژیک ثبت شده اند مانند انجمن امید، فدراسیون اروپرس، انجمن فرهنگی- اجتماعی پرسپولیس، انجمن دوستی ایران – بلژیک و نیز از میان احزاب سیاسی ایرانی نمایندگانی از فعالین تشکل های جمهوریخواه و اعضای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) و افراد مستقل دمکرات در آکسیون شرکت فعال داشتند. بازتاب سه روز آکسیون در شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و دیگر وسایل ارتباط جمعی کشور بلژیک بسیار گسترده بود و احزاب سیاسی بلژیکی از چپ تا راست همبستگی خود را با دکتر جلالی اعلام کردند و خواهان آزادی او شدند.

پس از پایان آکسیون پلاکاردی حاوی شعار “احمد رضا جلالی آزاد شود” که بمدت سه روز همراه شرکت کنندگان در آکسیون بود در بالای درب دانشگاه آزاد بروکسل روبروی سفارت جمهوری اسلامی آویخته شد.

گزارش از علی صمد

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)