کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹ را در فاصله زمانی جمعه ۱۷مرداد تا روز جمعه ۲۴مرداد ماه ۱۳۹۹ شامل سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی منتشر کرد.

 درهفته گذشته سازمان عفو بین الملل یک گزارش تحقیقی در سالگرد قتل عام سال۶۷ ارائه داد. این گزارش انتشار مجموعه ای از گزارشات تحقیقی پیرامون جنایت بزرگ علیه بشریت است. عفو بین الملل گزارش خود را در ۱۲ فصل تنظیم کرده است. سازمان عفو بین الملل، با یادآوری جمله ای از متن پیام مادران و خانواده های خاوران در مراسمی برای دریافت جایزه ی حقوق بشر گوانگجو در سال ۲۰۱۴ آغازکرده و نوشته است: «بیش از بیست و پنج سال از زمانی که ما تلاش برای کشف حقایق مربوط به سرنوشت عزیزانمان را آغاز کردیم میگذرد».

 درهفته گذشته، دست کم ۱۰ زندانی در زندانهای تبریز، گرگان، یزد، قم، رشت و سنندج اعدام شدند. از سوی دیگر استبداد دینی حاکم بر ایران، با صدور احکام اعدام برای بازداشت شدگان اعتاراضات و زندانیان سیاسی تلاش می‌کند جو رعب و وحشت را حاکم کند. حکم جنایتکارانه اعدام زندانی سیاسی حیدر قربانی اهل کامیاران از سوی دیوان عالی آخوندها تایید شده و پرونده وی به دایره «اجرای احکام دادسرای سنندج» ارجاع داده شده است از این رو خانم «شراره صادقی» همسر و «حمیدقربانی» فرزند این زندانی طی یک پیام ویدیویی از مردم ایران و جوامع بین المللی خواستار واکنش علیه این احکام جنایتکارانه شدند. هم چنین درهفته گذشته ده ها حکم اعدام و زندانهای طویل المدت از سوی قضاییه ضد مردمی صادر شده است.

درهفته گذشته، زندانیان سیاسی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان تحصن و اعتصاب غذا کردند. ۲۷ زندانی سیاسی بند ٨ زندان اوین علیه شرایط وخیم موجود در این بند در مقابله با شیوع ویروس کرونا، دست به تحصن زدند. خواسته این زندانیان اعتراض به وضعیت زندان، کوچک بودن فضای اتاقها، عدم بهداشت، نبود مواد بهداشتی و ماسک و دستکش ومواد ضد عفونی کننده بود زیرا،۱۲زندانی سیاسی در این زندان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

زندانی سیاسی سالار صدیقی همدانی پس از انتقال اطلاعات سپاه مورد بازجویی و شکنجه قرار گرفته و پدرش ابراهیم خلیل صدیقی همدانی در زندان مرکزی ارومیه در نگرانی برای او بسر میبرد.

درهفته گذشته، جان باختن دردناک یک زن کارتن خواب در تهران بخش کوچکی از زن ستیزی عریان استبداد مذهبی حاکم بر ایران را به نمایش گذاشت و خبرگزاری رکنا در ۲۳مرداد۹۹ علت فوت این زن کارتن خواب را ابتلا به کرونا عنوان کرد.

 اعدام – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

-روز ۱۶مرداد ماه۹۹، حکم اعدام دو برادر به اتهام قتل در زندان مرکزی تبریز به اجرا در آمده است. این دو برادر اعدام شده  غلامرضا طاهونه و علی طاهونه  بودند.

-روز ۱۶ مردادماه ۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد. این زندانی مهرداد رحیمی جلالوند ، ۳۵ ساله، اهل خرم آباد و ساکن توابع لاهیجان بود.

-روز ۲۰ مردادماه ۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا درآمد. این زندانی کیوان رضاقلی، ۴۳ ساله بود.

-روز۲۱مرداد۹۹، پنج نفر در قم، سنندج، تبریز و گرگان توسط قضاییه ولایت فقیه به اعدام محکوم و به دار آویخته شدند. اسامی اعدام شدگان علی فرج نیا، ابوالفضل بیگ زاده و روح الله سبزی به اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی قم و  فائق احمدی به اتهام قتل در زندان سنندج و محمد بهرام نژاد به اتهام قتل در زندان گرگان طی روزهای ۱۴و ۱۵ و ۲۱مرداد اعدام شدند.

-روز ۲۲مرداد۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی یزد اعدام شد. این زندانی مجتبی توتونچی نام داشت.

بازداشت – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

– نیروهای سپاه کرمانشاه کە حدودا ۵٠ نفر بودەاند با محاصرە یک منزل در محله فرهنگیان شهرستان پاوە دست کم ۸شهروند کُرد را بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند. اتهام این ۸ تن همکاری با احزاب کردی عنوان شده است.

-جواد روحی نژاد فعال ملی مدنی ترک در (شاهین دژ) روز ۱۴ مرداد ماه ۹۹، در محل کارش دستگیر و به زندان قوشاچای (میاندوآب) منتقل شده است.

-درتاریخ۱۷مرداد۹۹، خبرگزاری  حکومتی صداوسیما، اعلام کرد، استاندار خوزستان با اشاره به حمله به پاسگاه محیط بانی گتوند در فروردین ماه۹۹ از دستگیری عاملان این اقدام خبر داد.

-روز ۱۶ مردادماه ۱۳۹۹، سجاد شکری، شهروند ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-روز۱۸ مرداد۹۹، یک نوجوان ١٧ سالە اهل پاوە به اسم «پارسا رستم»“ از سوی نیروهای ادارە اطلاعات این شهر بە اتهام عضویت در احزاب کُردی بازداشت شد.

– روز۱۸مرداد۹۹، روابط عمومی قرارگاه منطقه‌ای قدس سپاه اعلام کرد، عامل انفجار مواد منفجره صوتی در خیابان صدرا زیبا شهر زاهدان دستگیر شد. قبلا پلیس استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود در رابطه با این موضوع، ۵ نفر مظنون بازداشت و یک دستگاه خودرو توقیف شده است.

علی ساکنی و هوشمند علیپور

-روز ۱۹ مرداد۹۹، اکبر صادقی، فعال ساکن ارومیه  پس از حضور در پلیس اطلاعات بازداشت شد.

-روز ١٩ مرداد ٩٩ ، علی ساکنی، از وکلای پایە یک دادگستری سقز برای بار دوم بازداشت و به زندان مرکزی سقز منتقل شد.علی ساکنی وکیل زندانی سیاسی محکوم به اعدام هوشمند علیپور میباشد.

-۲۰مرداد۹۹، دادستان شهرستان رباط‌کریم از دستگیری ۱۵ دختر و پسر در یک پارتی مختلط در یکی از باغ‌های منطقه رباط‌کریم خبر داد.

-روز ۲۰ مرداد ۹۹، مادح فتحی، شهروند ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

-روز ۲۱ مرداد۹۹، مهدی رجبیان، آهنگساز و تهیه‌کننده موسیقی در پی احضار به دادگاه ساری به دلیل «انتشار آواز و رقص زن» به مدت چند ساعت بازداشت شد.

-به گزارش مشرق درتاریخ۲۲مرداد۹۹،  سید محمد صالحی جانشین فرماندهی انتظامی خوزستان به خبرنگاران گفت: یک شهروند به علت فراخوان مبنی بر دعوت مردم به مسدود کردن جاده ها،‌ از طریق فضای مجازی بازداشت شد.

-در۲۰مرداد۹۹، یک روحانی کُرد به نام فایق شریعت پناه، ٣۵ ساله اهل بوکان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. وی به دلیل انتقاد از حکومت ایران بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

-روز  ۲۱ مردادماه ۹۹، فواد محمدپور، شهروند اهل بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

– در روز ۲۲ مرداد ۹۹، رحمان رحیم‌پور، شهروند اهل سقز، در پارک لاله این شهر، توسط نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-درتاریخ۲۴مرداد۹۹، دو فعال اهل سنت به نام‌های حامد علی مشکوه، ٣۶ ساله و فرشاد جهش،٣٢ ساله اهل ارومیه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و در اداره اطلاعات این شهر تحت بازجویی می‌باشند.

احضار – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

-روز ۱۷ مرداد۹۹، افضل کریمی و رحمت عطایی دو شهروند ساکن شهرستان نیکشهر به اداره اطلاعات شهرستان نیکشهر احضار شدند.

– رامین حسن پور، کاترین سجادپور، سکینه بهجتی مسلم رحیمی، چهار تن از نوکیشان مسیحی ساکن رشت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، مجموعاً به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

-روز۱۸مردادماه۹۹، حمید عبدی، ۴۰ ساله اهل ارومیه به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای عبدی اردیبهشت امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان ارومیه منتقل شد. اتهام وی اقدام علیه امنیت نظام عنوان شده است.

-درتاریخ۱۸مرداد۹۹، شهین خاکپور و ارشیا نقوی انارکی، شهروندان ساکن شیراز و بندرعباس توسط دادگاه انقلاب کرمان هر یک به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

-روز ۱۹ مردادماه ۹۹، حسین پیروتی شهروند اهل اشنویه، طی تماس تلفنی به اداره اطلاعات این شهر احضار و بازجویی شد.

-روز۲۰مرداد۹۹، مصطفی محب کیا روزنامه نگار و عضو هیئت تحریریه مجله ایران فردا به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور به ۶ ماه و ۱ روز حبس تعزیری محکوم شد.

-یکی از معترضان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ به ۸ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. پدر این شهروند اعلام کرده است که فرزندش حین این اعتراضات جهت خرید به بیرون از منزل رفته و بدون اینکه نقشی در اعتراضات داشته باشد بازداشت و سپس محکوم شده است.

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

آزار و اذیت زندانیان بی وقفه در زندانهای ایران ادامه دارد….

-روز۱۶مرداد۹۹، بهنام موسیوند، بهنام محجویی، امیرحسین میرخلیلی و جعفر عظیم زاده چهار تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین طی روزهای اخیر در وقایعی جداگانه توسط تعدادی از زندانیان جرائم عمومی در این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و تهدید شدند. اصل تفکیک جرائم در زندانهای ایران رعایت نمی شود . در سال۹۸ زندانی سیاسی، علیرضا شیر محمدی، توسط عناصر اجیر شده وزارت اطلاعات د رزندان تهران بزرگ کشته شد.

-روز ۱۶ مرداد ماه ۹۹، زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی در نامه ای از زندان نوشت: حال ای سران حاکمیت که در مسند قدرت قرار دارید و دارید در این کشور حکمرانی می‌کنید، به شما می‌گویم که از آه مظلومان و خشم و غضب الهی که در کمین است بترسید و فریاد حق طلبانه و عدالت خواهی مردم مظلوم خود به خصوص فرزندان سیاسی آنها را که در بند و اسارت شما هستند، بشنوید و وضعیتشان را در این شرایط بحرانی و نامناسب زندان‌های کشور مورد توجه جدی، رسیدگی، بررسی و بازنگری قرار دهید.

-روز شنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۹ خالد پیرزاده زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ که از ناحیه کمر و پا با ناراحتی و درد دست و پنجه نرم می کند از اعزام به مرکز درمانی و دسترسی به خدمات پزشکی محروم مانده است. وی هنگام بازداشت توسط ماموران مورد ضرب وشتم شدید قرارگرفته و ازناحیه کمر آسیب دیده است و این درحالی است که اساسا هزینه درمان خود را در زندان ندارد.

-روز۱۹مرداد۹۹، زندانی سیاسی زهرا صفایی در اعتراض به شرایط بد زندان و بندی که در آن قرار دارد از روز گذشته جمعه ۱۸مرداد۹۹ اعتصاب غذا کرده است. زهرا صفایی های ریسک فشارخون است و اعتصاب غذا تهدید جدی برای سلامتی وی می باشد.

-روز۱۹مرداد۹۹، افزایش فشار بر سهیل عربی بدلیل جراحت ناشی از ضرب و شتم در دوران بازداشت در زندان از جمله شکنجه هایی است که طی هفت سال بر این زندانی سیاسی رفته است . او پیش از این در اثر ضرب و شتم ماموران زندان دچار ترومای بلانت و عفونت شده است. این عفونت باعث دردهای شدید در ناحیه شکم شده و به سختی حرکت می کند. سهیل عربی دو سال پیش باید مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت، اما به دلیل کارشکنی مسئولان زندان جراحی وی به تعویق افتاده است.

۲۱مرداد۹۹،زندانیان تیپ ۵ تهران بزرگ گرسنه هستند و غذای کافی به آنها داده نمی شود.بر اساس اخبار رسیده، همان غذای بدبو و بی خاصیت زندان به برخی سالنهای این زندان داده نمی شود و یا میزان آن بسیار کم است که براثر آن زندانیان همواره گرسنه هستند.

-روز ۲۱مرداد۹۹ ، یک زندانی سیاسی اهل اهواز بنام باسم بترانی ۲۸ ساله از اهالی کوی علوی شهر اهواز، پس از اینکه بدلیل شکنجه و فشار در زندان فلج شده است، با قرار وثیقه و تا پایان مراحم دادرسی بصورت موقت از زندان شیبان اهواز آزاد شد.

صدور احکام – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

۱۸مرداد۹۹، به نقل از جوان آنلاین، یک متهم در تهران از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد.

برای ۱۲زندانی سنی ۹حکم اعدام و ۴۵ سال زندان صادر شده است. این زندانیان در زندانهای وکیل اباد مشهد به سر می برند.

-روز ۲۱مرداد۹۹،‌ به گزارش  خبرگزاری رکنا، یک متهم در تهران توسط شعبه ۲ دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد.

-به گزارش خبرگزاری تسنیم درتاریخ ۲۱مرداد۹۹، دو متهم در شیراز در کنار سایر مجازات ها به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شدند.

-۲۰ سال حبس قطعی برای دو شهروند دو تابعیتی  به گزارش خبرگزاری میزان، غلامحسین اسماعیلی  سخنگوی قضاییه ایران درتاریخ ۲۱مرداد۹۹،  از صدور حکم قطعی حبس علیه «مسعود مصاحب» و «شهرام شیرخانی» خبر داد.  هرکدام از این نفرات به ۱۰ سال حبس محکوم شده اند.

-درتاریخ۲۳مرداد۹۹، خبرگزاری حکومتی رکنا اعلام کرد، اعدام و زندان برای عاملان قتل موبایل فروش در اسلامشهر، بر اساس رای صادره از سوی دادگاه بدوی، متهم ردیف اول این پرونده به قصاص نفس (اعدام) و متهمان ردیف دوم و سوم هر یک به حبس محکوم شدند.

-به گزارش تابناک، روز ۲۱ مرداد ۹۹، یک متهم در کرج از سوی قضات شعبه یک دادگاه کیفری استان البرز به اعدام محکوم شد.

-روز ۲۲ مردادماه  ۹۹، هاجر سعیدی به پنج سال حبس تعلیقی به مدت چهار سال محکوم شد. اتهام وی عضویت در احزاب کردی و شرکت درتجمعات عنوان شده است.

-چهار ماه حبس برای شهروند اهل سقز ۲۳مرداد۹۹، نادر مجیدیان، شهروند اهل سقز توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قتل – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

-روز ٢٠ مرداد ٩٩ ، مرزبانان سپاه پاسداران در مرز مریوان بە سوی یک کولبر ١٧ سالە به اسم «آرمین احمدی» اهل مریوان آتش گشودە و وی را از ناحیە سینە بە شدت زخمی کردەاند.

هادی خدری

-روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه مرزی روتک خاش یک شهروند جان خود را از دست داد. نام این هموطن بلوچ،  «آریان شهنوازی» می باشد.

-روز ۲۱ مردادماه ۹۹، یک کولبر در ارتفاعات مرزی نوسود واقع در استان کرمانشاه، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زخمی شد. نام این کولبر «رضا عبداللهی» و اهل شهرستان ثلاث باباجانی، می باشد.

-روز ٢٣ مرداد ٩٩ ، نیروهای امنیتی در بانه بە سوی کولبران آتش گشودە و یک کولبر را بە قتل رساندەاند. نام این جوان«هادی خدری» ۲۲ساله فرزند علی عنوان شده است.

کرونا در زندانها – گزارش نقض حقوق بشر در ایران هفته چهارم مرداد ۹۹

درتاریخ۲۰مرداد۹۹، در بند زنان زندان مرکزی ارومیە «ناهید خداکرمی» که به ویروس کرونا مبتلا شدە بود، بە دلیل وخامت وضعیت جسمانی بە مراکز درمانی خارج از زندان منتقل شدە است.

اتحادیه آزاد کارگران روز ۱۹ مرداد۹۹،  از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونای جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران، اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان، امیرسالار داوری، وکیل، مجید آذرپی، محمد داوودی و تعدادی دیگر از زندانیان محبوس در اوین که هویتشان مشخص نشده است خبر داد.

کرونا در زندان وکیل آباد مشهد بشدت شیوع پیدا کرده است. زندانیان از عدم بهداشت، کیفیت بدغذا و آب، کمبود تخت و ازهمه مهمتر عدم تفکیک جرائم عادی و سیاسی رنج می برند و تاکنون هیچ اقدامی درجهت تغییر وضعیت زندانیان صورت نگرفته است.

۲۱مرداد۹۹، با شیوع ویروس کرونا، زندانیان زندان تایباد مانند عمده زندانهای کشور با مشکلات جدیدی به خصوص در حوزه بهداشت دست و پنجه نرم می‌کنند. طی روزهای گذشته جواب تست کرونای ۷ تن از پرسنل حفاظتی زندان تایباد مثبت اعلا شد. مسئولین زندان این امر مهم را مخفی کرده و جان ٢۵٠ زندانی، و ٣٠ پرسنل حفاظتی دیگر را به خطر انداخته‌اند.

۲۴مرداد۹۹، بحران کرونا در زندان بهبهان و افزایش نگرانی زندانیان با شیوع ویروس کرونا، زندانیان زندان بهبهان مانند عمده زندان‌های کشور با مشکلات جدیدی به خصوص در حوزه بهداشت دست و پنجه نرم می‌کنند. دستکم ۲۰ تن از زندانیان محبوس در بندهای مختلف زندان بهبهان  به دلیل احتمال بالای ابتلا به کرونا و داشتن علائم به قرنطینه این زندان منتقل شدند

۲۴مرداد۹۹، کرونا در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ بطور گسترده ای شیوع پیدا کرده و زندانیان در سالنهای این تیپ را درگیر می کند. هم اکنون یکی از سالن های شرقی تیپ ۵ با ۱۹۰ زندانی بطور کامل قرنطینه شده و اجازه ورود و خروج و تردد به زندانیان این سالن داده نمی شود.

اخبار هفته گذشته را اینجا بخوانید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)