جمعی از فعالان حقوق بشر و حقوق پناهندگی به ‌تازگی با ارسال نامه و دادخواستی‌ به مقر دادگاه عالی حقوق بشر اروپا در شهر استراسبورگ در فرانسه به وضعیت معیشتی، نبود بیمه‌های درمانی برای پناه‌جویان و همچنین تضییع حقوق انسانی و قانونی خود در ترکیه اعتراض کردند.

در این نامه که تا به حال به امضای بیش از یک هزار نفر از شهروندان و فعالان مدنی از سراسر جهان رسیده، آمده است: 

«ما امضاکنندگان این نامه شهادت می‌دهیم که حقوق انسانی و قانونی پناهندگان در ترکیه از طرف اداره مهاجرت این کشور و دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در ترکیه به طور سیستماتیک نقض می‌شود.»

دفتر کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان در کشور ترکیه از سپتامبر ۲۰۱۸/ شهریور ۱۳۹۷ اعلام کرد روند ثبت درخواست پناه‌جویی و همچنین کلیه مسئولیت‌‌های این کمیساریا در قبال پناه‌جویان و پناهندگان به اداره مهاجرت کشور ترکیه واگذار شده است.

در نامه ارسالی از سوی فعالین حقوق بشر اما با اشاره به تصمیمات فراقانونی اداره مهاجرت ترکیه درباره دیپورت یا صدور حکم ترک خاک برای پناه‌جویان در دو سال اخیر آمده است: 

«این اداره در اقدامی کم‌سابقه، پرونده بسیاری از پناهندگان را رد نمود، به آنان حکم ترک خاک داد و برخی را هم دیپورت کرد؛ روندی که تا به امروز ادامه دارد. این در حالی‌ست که مطابق کنوانسیون ژنو، پناهنده‌ای که مطابق قوانین بین‌المللی، پناهندگی‌ او پذیرفته شده و زیر چتر حمایتی کمیساریای عالی پناهندگان قرار دارد، نباید تحت هیچ شرایطی به کشور مبدأ خود مسترد شود.»

نویسندگان این نامه در ادامه تأکید کرده‌اند که ظرف چندین ماه گذشته بیمه پزشکی پناه‌جویان ساکن ترکیه قطع شده و بسیاری از آنان که به دلیل زندگی طاقت‌فرسای چند ساله در این کشور، دچار انواع بیماری‌های جسمی و روحی شده‌اند، بدون حمایت از سوی اداره مهاجرت به حال خود رها شده و از تأمین مخارج درمانی خود ناتوانند و روند بیماری بسیاری از آنها تشدید شده است.

در این نامه همچنین با اشاره به رفتار تبعیض‌آمیز مأموران اداره مهاجرت با پناه‌جویان آمده:

«اداره مهاجرت ترکیه به جای آنکه مأمنی برای پناهندگان و حل مشکلات آنان باشد، به مکانی رعب‌آور و ترسناک برای پناهندگان تبدیل شده که خیلی‌ها از رفتن به آنجا وحشت دارند. پناهندگان به اشکال مختلف و سازمان‌یافته تحقیر می‌شوند و مورد اهانت قرار می‌گیرند و حقوق انسانی آنان به روش‌های مختلف پایمال می‌شود.»

نویسندگان این نامه همچنین به وضعیت معیشتی و درمانی نامناسب پناه‌جویان ساکن ترکیه در ماه‌های پس از شیوع ویروس کرونا اشاره کرده و اعلام کرده‌اند که علی‌رغم تعطیلی کسب و کارها در این کشور و وخامت وضعیت معیشتی پناه‌جویان در ماه‌های اخیر، دولت ترکیه هیچ‌گونه کمک مالی‌ای برای بهبود وضعیت آنها انجام نداده است.

در پایان این نامه آمده است: 

«ما امضاکنندگان این نامه که طیف وسیعی از پناهندگان از ملیت‌های مختلف را شامل می‌شود، از بالاترین مرجع حقوق بشر اروپا خواستاریم در شرایطی که سیستم قضایی ترکیه نمی‌تواند یا نمی‌خواهد از حقوق پناهندگان دادخواهی کند، شما به نمایندگی و طرفیت از ما به این وضعیت اسف‌بار رسیدگی کنید.»

پس از انتشار این نامه، تاکنون برخی از شخصیت‌های سرشناس و هنرمندان با امضای آن از مطالبات پناه‌جویان ساکن ترکیه حمایت کرده‌اند.

داریوش اقبالی، خواننده ایرانی ساکن آمریکا نیز با قرار دادن این نامه در کانال رسمی تلگرام خود از این اقدام پناهجویان و پناهندگان، مدافعان حقوق بشر و مدافعان حقوق پناهندگی در ترکیه حمایت کرده است.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)