با افزایش آمار و اخبار قربانیان کرونا ویروس، محققان کسپراسکای دریافتند که هکرها از نام ویروس کشنده ووهان برای انواع باج­ افزارها، بدافزارها و پویش های امنیتی خود استفاده می ­کنند.

در این گزارشات به انتشار بدافزارهای مخربی با نام کروناویروس ووهان در فضای مجازی اشاره شده ­است. علاوه بر این، محققان از افزایش این قبیل حملات در آینده، ابراز نگرانی کردند.

همانطور که می­دانید انتشار کرونا ویروس شدت یافته و هر روز آمار مبتلایان و کشتگان آن بروزرسانی می­ شود. در واقع این کلید واژه به یکی از پربازدید ترین کلمات در موتورهای جستجو تبدیل شده است. مجرمان سایبری هم از این فرصت بهره ­جویی کرده و با استفاده از کلید واژه ویروس ووهان، شروع به راه­اندازی پویش­های مخرب در فضای مجازی نموده ­اند.

تا به حال محققان توانسته اند ۱۰ فایل مختلف با نام کرونا ویروس و در فرمت­های PDF، MP4 و Docx را شناسایی کنند. در فایل های کشف شده، ویروس های مخرب زیادی قرار داده شده­ بود که از بین آنها می توان به بدافزار های رمزنگاری فایل، استخراج رمز ارز و استخراج داده از مرورگر (با قابلیت جداسازی داده های حساس) اشاره کرد.

معمولا هکرها از خبرهای داغ، نام افراد مشهور و رویداد هایی که سرتیتر اخبار می­ شوند، برای حملات و کلاهبرداری ­های خود استفاده می­ کنند. حالا همین هکرها به دنبال سوءاستفاده از نام ویروس کشنده ووهان هستند. از این رو به شما توصیه می کنیم همیشه فایل های خود را از منابع معتبر و قابل اعتماد دانلود کرده و در هنگام دانلود فایل هایی با چنین نامهایی، مارقب بوده و حواستان را بیشتر جمع کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)