به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۲۰اردیبهشت تا روز جمعه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق، اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان و صدور احکام حبس از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.

در هفته ای که گذشت نقض حقوق بشر در فضای مجازی و فشار بر کاربران افزایش یافت. بطوری که تعداد قابل توجهی از بازداشت شدگان هفته گذشته از فعالین فضای مجازی می باشند.

بازداشت‌ها

-روز شنبه ۲۰ اردیبهشت سایت قدس آنلاین از بازداشت ۳۲۰ نفر تحت عنوان «شایعه ساز کرونایی» خبر داد و از قول اشتری فرمانده نیروی انتظامی نوشت:
«یکی از موضوعاتی که باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی می‌شد فضای مجازی بود که پلیس فتا با افرادی که در این فضا شایعه‌پراکنی می‌کردند برخورد قاطع و قانونی کرده و بیش از۱۳۰۰ تارنما را شناسایی و ۳۲۰نفر را نیز دستگیر کرد.»
-روز شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آلان بنگین و یحیی ابراهیمی دو تن از شهروندان اهل اشنویه به زندان تبریز منتقل شدند. گفتنی است که آلان بنگین ۲۱ساله اهل روستای کانی رش از توابع اشنویه، در حالیکه دوران سربازی اش را در تبریز سپری می کرد بازداشت شد.
-روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹ ماموران امنیتی یک فعال اینستاگرامی در خراسان جنوبی را بازداشت کردند. علی محمدپور، رئیس پلیس فتا در استان خراسان جنوبی خبر را تایید کرد و گفت: «دختر خانمی که اقدام به گرفتن کلیپ آموزش رقص و انتشار آن در فضای مجازی می کرد به محل پلیس احضار شد.»
-روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹، زانیار نورمحمد، یکی از شهروندان سنندجی پس از بازداشت به نقطه نامعلومی منتقل شد. روز سه شنبه ۱۶اردیبهشت، این شهروند ساکن روستای نو‌ره از توابع شهرستان سنندج با یورش نیروهای امنیتی به محل کارش در اداره برق این شهرستان بازداشت شده بود.
-رئیس پلیس دزفول روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفت: «۲ باغ ویلا شب گذشته در کوی توحید دزفول به علت برگزاری پارتی و میهمانی خانوادگی پلمب شد. یک پارتی شبانه با تجمع حدود یکصد دختر و پسر و یک میهمانی خانوادگی با تجمع حدود ۵۰ نفر در ۲ ویلاباغ دزفول برگزار شده بود که این ویلاباغ‌ها بدلیل تخلف پلمب شدند.»
-روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹ مأموران امنیتی با یورش به محل سکونت یک نوجوان اهل پیرانشهر بنام «سمیع شریفیان» ۱۷ ساله را به علت نامعلومی بازداشت کردند.
-روز دوشنبه ۲۲اردیبهشت۹۹ دو تن از شهروندان در شهرستان مهاباد به نامهای سعید رشیدی و محمدعلی لشکری، توسط مأمورین امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند. علت این دستگیری این دو شهروند مشخص نیست.
-روز ۲۲ اردیبهشت۹۹ مجید نیکوئی فرمانده نیروی انتظامی لنگرود در گفتگو با خبرگزاری ایرنا از بازداشت یک شهروند ۲۸ ساله در لنگرود خبر داد. وی دلیل بازداشت را «ارتباط با شبکه های معاند از طریق فضای مجازی» عنوان کرده و مدعی شد: «این فرد از سال ۹۵ ارتباط خود را با شبکه‌های معاند از طریق فضای مجازی آغاز کرده و در این مدت فعالیت‌های گسترده‌ای در خصوص تشویش اذهان عمومی داشته است.»
– در تاریخ ۲۳ ازدیبهشت۹۹، عارف شموسی، فعال فرهنگی ساکن شهرستان بوشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد. عارف شموسی، فرزند جاسم، متولد سال ۶۳ و از اهالی ملاشیه اهواز می باشد. وی مدتی پیش همراه همسر و دختر ۳ ساله اش به بوشهر مهاجرت کرده بود. از علت دستگیری وی اطلاعی در دست نیست.
-روز ۲۳اردیبهشت ۹۹، چهار تن در شهرستان سراب، در اعتراض به یک بسیجی که به آنان تذکر امر به معروف! داده بود، با وی درگیر شدند و سپس توسط مأموران سرکوبگر امنیتی بازداشت شدند.
-روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۹ پنج تن از کارگران معترض شهرداری کوت عبدالله، توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود دست به تجمع زده بودند.
-معاون دادستان مشهد روز ۲۳ اردیبهشت اعلام کرد یک زن ۵۵ ساله و سه نفر از همراهانش بازداشت شدند. سیدجواد حسینی قاضی پرونده، اتهام این زن را «توهین به مقدسات و تبانی و اجتماع علیه اعراض و اموال مردم» عنوان کرده است.
-روز ۲۴ اردیبهشت ۹۹، یونس قلی زاده از فعالین ملی- مدنی آذربایجان به اتهام تبلغ علیه نظام به سه ماه حبس تعزیری محکوم شد.
-روز ۲۵ اردیبهشت ۹۹، مأموران امنیتی بدون ارائه مجوز سه شهروند پیرانشهری به نامهای ‌اسعد سورلاچینی، ریبوار سیدمحمدی و خالد سیدمحمدی را پس از بازداشت به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

احضار

-در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۹، سه تن از شهروندان اهل یاسوج به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به دادسرای عمومی احضار شدند این افراد بنامهای یوسف جلیل، محسن پرند و هادی استوار خواسته، می باشند.
اذیت و آزار و فشار بر زندانیان
به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت۹۹بعد از گذشت سه روز از اعتصاب غذای جمعی ۳۰تن از زندانیان زاهدان ، پاسخ آنها با بستن دو زندانی به ستون و شکنجه و ضرب و جرح شدید از طرف زندانبانان داده شد. علیزاده رئیس بازرسی زندان همراه با معاونش بنام کوچکی و همچنین رئیس بند قرنطینه که یک جلاد شکنجه گر بنام مالکی است، دو زندانی به نامهای «بهزاد پاکنژاد» و «یاسر پاکنژاد» را که در اعتصاب بسر میبردند از بقیه جدا کرده، آنها را در مقابل چشم سایرین به ستون بستند و به صورت وحشیانه‌ای شروع به زدن کردند.
بر اثر این شکنجه‌ها نقاط مختلف بدن این دو زندانی دچار خونریزی شد. مالکی و علیزاده با عربده کشی فریاد میزدند: «اگر بخواهید به اعتصاب غذا ادامه بدهید همه شما دچار همین سرنوشت میشوید.»
-صبح روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹ مأمورین زندان رجایی شهر، زندانی سیاسی حمزه درویش پس از یک صحنه‌سازی تحت عنوان تست کرونا، به محل نامعلومی منتقل گردید.
– در تاریخ ۲۲ ا ردیبهشت ۹۹، دو زندانی زندان شیبان اهواز به نامهای موسی محمدی و سیدفارس طالقانی که در درگیری های اخیر با شلیک مستقیم ماموران زندان زخمی و مجروح شده بودند بدون گذراندن پروسه رسیدگی و درمان به زندان بازگردانده شدند. فارس طالقانی در تهاجم ماموران زندان بینایی یک چشم اش را از دست داده است. همچنین در سر و چشم موسی محمدی ساچمه وجود دارد و دید وی تار شده و نیاز به عمل جراحی دارد.
-روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹ دادگاه آتنا دائمی فعال حقوق کودکان برگزار شد. پرونده جدید آتنا، بخاطر تحصن هشت تن از زنان در زندان اوین تشکیل شده که با خانواده های جانباختگان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ اعلام همبستگی کرده بودند. آتنا که یکی از این ۸ زن بود، بیش از دو هفته به بند ۲ الف و بازداشتگاه سپاه در زندان اوین منتقل شد. از نتیجه برگزاری دادگاه اطلاعی در دست نیست.
– در تاریخ ۲۴اردیبهشت ۹۹، بر اساس بیانیه عفو بین الملل، حسین سپنا که در زندان عادل آباد شیراز محبوس می باشد در شرایط جسمانی بسیار بدی قرار دارد و این در حالی است که مراقبت های پزشکی تخصصی، در زندان قابل دسترسی نیست. این زندانی که از تیرماه سال ۹۳ محبوس است، از بیماریهایی مانند عدم تعادل، ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع، دشواری در بلع، دچار ناراحتی های روانی شدیدی شده است.
-روز ۲۴ اردیبهشت ۹۹، آزادی مشروط دو زندانی سیاسی بنامهای مصطفی برومند و مرتضی پرهیزگار از زندانیان سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و اکنون در حال سپری کردن مدت محکومیت خود هستند، از سوی دستگاه قضاییه رد شد.
– کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۹ ، گزارش کرد، در ماه رمضان وضعیت غذایی در زندان رجایی شهر نسبت به گذشته بدتر شده و کیفیت غذاها پایین آمده است.
بنا به این گزارش، مسئولان زندان با یک شرکت به نام «شرکت حامی» قرارداد بسته اند. هر قلم جنسی که این شرکت وارد زندان میکند،‌ زندانبانان نمیگذارند مشابه آن جنس از شرکت های استاندارد وارد فروشگاه بشود که زندانیان مجبور باشند از همین شرکت خرید کنند. به این وسیله مسئولان زندان علاوه بر ایجاد فشار و شکنجه روحی زندانیان، آنها را به شکل دیگری زندانیان را غارت می‌کنند.
– طبق گزارش سایت جوانه ها در تاریخ ۲۵ ادریبهشت ۹۹، زندانی سیاسی علی مجدم از زندانیان زندان شیبان اهواز، همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برد و بدلیل محرومیت تماس و ملاقات، خانواده اش در نگرانی از وضعیت او هستند.

صدور احکام

-روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به محکومیت قبلی رضوانه احمدخان بیگی ۶ سال حبس تعزیری دیگر افزود. به این ترتیب این زندانی سیاسی در مجموع باید ۱۱ سال حبس را تحمل کند.
– در تاریخ ۲۱ اردیبهشت۹۹، پیام درفشان وکیل و فعال حقوق بشری در دادگاه انقلاب کرج به ۲ سال حبس و ۲ سال محرومیت از وکالت محکوم شد. درفشان، تاکنون وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و عقیدتی وشماری از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را برعهده داشته است.
-یک شهروند اهل بانه به نام «سامان کریمی » به اعدام و ۱۳ سال حبس محکوم شد. سامان کریمی در اواسط سال ۲۰۱۸ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بانه بازداشت شدە و زمستان گذشته به اعدام محکوم شد. وی هم اکنون در زندان مرکزی سنندج محبوس است.
-در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۹۹، اکبر رشیدی ۳۳ ساله و رسول رشیدی ۳۵ ساله توسط دادگاه انقلاب ارومیه به ۳۶سال حبس محکوم شدند. اکبر رشیدی که فلج مادرزادی می باشد، در ۱۸تیر ماه۹۸ توسط اطلاعات بازداشت و در سلولهای انفرادی به سر برده است. این شهروند به اتهام «بغی و عضویت در گروه جهادی» و اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به ۲۱سال حبس محکوم شده است.
رسول رشیدی، برادر اکبر رشیدی، متولد سال ۶۳ که کارگر ساختمانی و پدر یک فرزند می باشد نیز به اتهام«عضویت در گروه های جهادی و بغی» به تحمل ۱۵سال حبس محکوم شده است.
– در تاریخ ۲۳ اردیبهشت۹۹، فرهاد بخشی، از بازداشت شدگان تجمعات دیماه ۹۸ در دانشگاه پلی تکنیک تهران که به شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی اعتراض کرده بود، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به شش ماه حبس تعزیری، یک ماه خدمت در یکی از پایگاه های بسیج و تحقیق ۹۰صفحه ای دست نویس درباره ناو جنگی وینسنس محکوم شد.
-ناصر اشجاری، فعال مدنی ساکن تهران به اتهام « تبانی علیه امنیت داخلی» محاکمه و به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این فعال مدنی در ۱۶ اردیبهشت۹۹، توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب تهران، محاکمه شده بود.
– در تاریخ ۲۴اردیبهشت۹۹، دو شهروند بهایی اهل شیراز، به نامهای، الهه سمیع زاده و سودابه حقیقت، به اتهام «عضویت در گروه های مخالف نظام» در دادگاه انقلاب این شهر مجموعا به ۱۲سال حبس محکوم شدند.
– روز ۲۴ اردیبهشت۹۹، فردی که ۲۰ سال قبل به جرم قتل بازداشت شده و با رضایت اولیای دم از زندان آزاد شده بود، مجدد جهت اجرای حکم روانه زندان شد و در آستانه اجرای حکم اعدام قرار گرفت.
– در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۹۹، یک معلم بوکانی به نام «سید آرام امین زاده» که در تاریخ ۱۲ خرداد سال ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و در زندان مرکزی ارومیه محبوس بود، توسط دیوان عالی کشور حکم ۱۱ حبس تعزیری محکوم گردید و این حکم در زندان به وی ابلاغ شد. این معلم به اتهام « اقدام علیه امنیت نظام» در تلگرام و « تبلیغ علیه نظام» دستگیر شده است.
-کانون فرهنگیان اسلامشهر درتاریخ ۲۴ اردیبهشت۹۹، اعلام کرد، اسماعیل عبدی، در پرونده ای جدید به ۱۰ سال زندان محکوم شد. آقای عبدی که از فعالان صنفی معلمان است، از سال ۹۴ بازداشت شده و به شش سال زندان محکوم گردیده بود.
-روز سه شنبه ۲۰ اسفند۹۹حکم ۵ سال حبس به شهرام کاظمیان در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شده بود. اما در دادگاه تجدید نظر ارومیه این حکم را به ۶ سال افزایش داده است. این زندانی ۱۱ دیماه ۹۸ بدون ارایه مجوز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.
-یک شهروند اهل بانه بنام «سامان کریمی» فرزند «محمد صالح» از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی «سعیدی» به اتهام «همکاری با حزب دمکرات کرستان ایران» به اعدام و ١٣ سال حبس محکوم شدە است.

قتل

-یک کولبر به نام «کامران مولانیا »۳۰ساله از اهالی سردشت و دارای یک فرزند هفت ساله با شلیک نیروهای سپاه جان خود را از دست داد.
-سه کولبر در مرزهای شهرستان خوی هدف شلیک مستقیم عوامل سپاه پاسداران قرار گرفتند که یک نفر کشته و دو نفر از آنها به شدت مجروح شدند. روز شنبه ۲۰ اردیبهشت۹۹ نیروهای سپاه پاسداران در مرز «بله سور سفلی» واقع در شهرستان خوی به سمت گروهی از کولبران آتش باز کردند، در اثر این تیراندازی یک کولبر به نام «لقمان چهارگوشه» به قتل رسید.
در این تیراندازی «منصورچهارگوشه» و «میثم محمدی» به شدت مجروح شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)