۷۴۵۶ نفر از حقوقدانان در نامه‌ای به دبیر و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی ضمن حمایت کامل از اقدامات قانونی این شورا از اعضا درخواست کردند بدون توجه به نام و شهرت، افرادی که در سالهای گذشته و در جریان فتنه سال ۸۸ و انحرافات صورت گرفته بعد از آن از مسیر مستقیم انقلاب منحرف شدند را رد صلاحیت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، ۷۴۵۶ نفر از حقوقدانان، اساتید دانشگاه، وکلا، قضات، مشاوران حقوقی، سردفتران و فارغ التحصیلان رشته حقوق در نامه‌ای به آیت الله جنتی دبیر و اعضای شورای نگهبان قانون اساسی ضمن حمایت کامل از اقدامات قانونی این شورا از اعضا درخواست کردند بدون توجه به نام و شهرت افراد، هرکس که فاقد تمام یا برخی از شرایط مصرح در قانون باشد، خصوصاً افرادی که در سالهای گذشته و در جریان فتنه سال ۸۸ و انحرافات صورت گرفته بعد از آن از مسیر مستقیم انقلاب منحرف شدند را رد صلاحیت کنند.

متن کامل این نامه که از سوی ۷۴۵۶ از حقوقدانان کشور به امضا رسیده و همچنان در حال افزایش امضاکنندگان است به این شرح است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ إِنَّ اللّهَ نِعِمَّا یَعِظُکُم بِهِ إِنَّ اللّهَ کَانَ سَمِیعًا بَصِیرًا

محضر مبارک حضرت آیت الله جنتی و اعضای محترم شورای نگهبان
باسلام  و تحیات

نظام مقدس جمهوری اسلامی که برگرفته از شریعت مقدس اسلام  و با رهبری پیامبرگونه حضرت امام خمینی رحمه الله علیه و با تکیه بر آرای توده های عظیم مردم شکل گرفتهوبا زعامت حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب قوام یافته است, نظامی است قانونی, که همه شئون آن متکی به مقررات لازم الاجرای ولایی و حکومتی است و مشروعیت کلیه صاحب منصبان و مسوولین حکومتی و همه رفتارهای ایشان وابسته به اجرای مر قانون و رعایت مجاری ترسیم شده در قانون اساسی، سیاست های کلی نظام, و سایر قوانین و مقررات لازم الاجراست.

ریاست جمهوری در نظام جمهوری اسلامی ایران نهادی است که از شوون ولایت محسوب شده و در رأس یکی از قوای سه گانه قرار دارد. در سیستم سیاسی اسلام علی الاصول ولایت امر و امامت امت متصدی این نهاد است و لذا لازم است فردی که مسوولیت مذکور را به جای ایشان به عهده میگیرد شرایط لازم و کافی را داشته باشد. این امر در اصل یکصدو پانزدهم قانون اساسی درباره ویژگی های رییس جمهور و اصل یکصدو بیست و یکم در خصوص سوگند رییس جمهور منعکس شده است. بر اساس این اصول رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که دارای شرایط زیر باشد انتخاب گردد:

۱. ایرانی الاصل،
۲. تابع ایران،
۳. مدیر،
۴. مدبر،
۵. دارای حسن سابقه،
۶. امانت،
۷. تقوی،
۸. مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران،
۹. مومن و معتقد به مذهب رسمی کشور،
۱۰. پاسدار مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور
۱۱. به کارگیری همه استعداد و صلاحیت در راه ایفای مسوولیت هایی ‌که بر عهده گرفته است،
۱۲. وقف کردن خود در خدمت به مردم و اعتلای کشور، ترویج دین و اخلاق، پشتیبانی از حق و گسترش عدالت،
۱۳. پرهیز از خودکامگی،
۱۴. حمایت از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است،
۱۵. حراست از مرزها و استقلال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور،

اکنون که ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری به پایان رسیده است و مطابق اصل نود و نهم و نیز بند ۹ اصل یکصدودهم قانون اساسی شورای نگهبان باید شرایط فوق را در داوطلبان احراز نماید،  امضا کنندگان ذیل این نامه که همگی از حقوقدانان, اساتید دانشگاه، وکلا, قضات, مشاورین حقوقی، سردفتران و فارغ التحصیلان رشته حقوق در کشور هستند حمایت کامل خود را از اقدامات قانونی شورای نگهبان اعلام میکنند و معتقدند شورای نگهبان بدون توجه به نام و شهرت افراد،  هرکس که فاقد تمام یا برخی از شرایط فوق باشد، خصوصاً افرادی که در سالهای گذشته و در جریان فتنه سال هشتادوهشت و انحرافات صورت گرفته بعداز آن از مسیر مستقیم انقلاب منحرف شدند را به کناری نهاده و به این  توصیه امام عزیزمان که فرمودند « در میان شما باشم یا نباشم به شما وصیت میکنم که نگذارید این انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیافتد» با کمال دقت و شهامت عمل نموده و این جمله ایشان را که میفرمایند: “شورای نگهبان، بدون ملاحظه از هیچ‌کس فقط و فقط خدا را در نظر بگیرند” نصب العین خود قرار دهند.

والسلام علی عبادالله الصالحین

اسامی تمامی امضاکنندگان نامه فوق در دفتر خبرگزاری موجود است، تعداد امضاکنندگان در حال افزایش است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com