گاهنامۀ هنر و مبارزه

۶ مارس ۲۰۲۰

بی ثبات سازی اقتصادی، اجتماعی و ژئوپلیتیک جهانی

پروفسور میشل شوسودوسکی

مرکز پژوهش‌های جهانی سازی، ۲ مارس ۲۰۲۰

طبل قبیله‌ای رسانه‌ها و اردوی تحریف دربارۀ شیوع ویروس جدید کرونا COVID-۱۹ از روزی که سازمان جهانی بهداشت (OMS) در ۳۰ ژانویه دربارۀ فوریت بهداشتی این ویروس در سطح بین المللی هشدار داد موجب ایجاد فضای ترس و بی اطمینانی در سراسر جهان شد.

با به جریان انداختن اردوی ترس، فضای وحشت عمومی و بی اطمینانی نیز گسترش یافت. دولتها و سازمان جهانی بهداشت عموم مردم را به اشتباه انداختند.

نیویورک تایمز می‌گوید «تقریباً ۸۴۰۰۰ نفر در حداقل ۵۴ کشور آلوده و تقریباً ۲۹۰۰ از آنان جان خود را از دست داده‌اند». ولی آنچه را که این روزنامه از بیان آن خود داری می‌کند این است که ٪۹۸ این افراد آلوده در چین به سر می‌برند. دست کم ۵۰۰۰ مورد از آنها خارج از چین به سر برده‌اند (به گفتۀ سازمان جهانی بهداشت، ۲۸ فوریه ۲۰۲۰).

در حال حاضر، خارج از چین شیوع واقعی وجود ندارد. ارقام به روشنی این واقعیت را نشان می دهد.

در این لحظه که در حال نوشتن این سطور هستم، شمار « افراد آلوده تأییده شده » در ایالات متحدۀ آمریکا ۶۴ مورد اعلام شده است.

ارقام ناچیز است ولی رسانه ها تخم وحشت می کارند.

با وجود این در ایالات متحدۀ آمریکا تعداد افرادی که به آنفولانزا مبتلا شده اند ۱۵ میلیون نفر بوده است[۱].

آخرین گزارش حراست FluView  در ایالات متحده مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) نشان می دهد که در ۱۸ ژانویه ۲۰۲۰، ۱۵ میلیون مورد گریپ وجود داشته است، ۱۴۰۰۰۰ نفر در بیمارستان بستری شده و ۸۲۰۰ نفر در این فصل گریپ زده در ایالات متحدۀ آمریکا جان خود را از دست داده اند.

داده ها دربارۀ بیماری همه گیر کرونا COVID-19

وضعیت ارقام

در ۲۴ ساعت گذشته

کل :

۸۳۶۵۲ ( مورد جدید۱۳۵۸  )

چین :

۷۸۹۶۱ (۱۰۲۷ مورد جدید)

خارج از چین :

۴۶۹۱ (۱۰۲۷ مورد جدید)

در ۵۱ کشور (۵ مورد جدید

۲۸ فوریه ۲۰۲۰، سازمان جهانی بهداشت ۸۳۶۵۲ مورد COVID-19 را گزارش کرده است که ۷۸۹۶۱ نفر مربوط به چین بوده. ۴۶۹۱ مورد در خارج از چین (سازمان جهانی بهداشت، ۲۸ فوریه ۲۰۲۰، به تابلوی بالا مراجعه کنید)

سازمان جهانی بهداشت ۲۷۹۱ مرگ را اعلام کرده که فقط ۶۷ نفر از آنان در خارج از چین بوده اند[۲]. این ارقام نشان می دهد که بیماری همه گیر اساساً به چین محدد بوده است.

علاوه بر این، داده های جدید نشان می دهد که اپیدمی در چین مهار شده است. در ۲۱ فوریه ۲۰۲۰، هیئت ملی بهداشت جمهوری خلق چین گزارش داده است که ۳۶۱۵۷ بیمار معالجه شده و بیمارستان را ترک کرده اند (به تابلوی ذیل مراجعه کنید).

گزارشات چینی تأیید می کند که با پی گیری روش درمانی مبتلایان از آلودگی ویروسی نجات می یابند. شمار بیماران آلوده نیز کاهش یافته است.

به گفتۀ بخش دولتی محصولات داروئی چینی، بیمارستانها از داروی ضد ویروس فاویلاویر[۳] استفاده می کنند « برای درمان کروناویروس با حداقل تأثیرات جانبی »

بررسی ارقام :

جمعیت جهان ۷،۸ میلیارد نفر است.

جمعیت چین ۱،۴ میلیارد نفر.

جمعیت جهان منهای جمعیت چین معادل ۶،۴ میلیارد نفر است.

۴۶۹۱ مورد مرگ تأیید شده خارج از چین روی جمعیت ۶،۴ میلیاردی بیماری همه گیر تلقی نمی شود.

۴ ۶۹۱/۶ ۴۰۰ ۰۰۰ ۰۰۰ =۰,۰۰۰۰۰۰۷۳ = ۰,۰۰۰۰۷۳ %

در ایالات متحدۀ آمریکا، ۶۴ مورد از جمعیت ۳۳۰ میلیونی بیماری همه گیر نیست(مبنی بر داده های ۲۸ فوریه). ۶۴/۳۳۰ ۰۰۰ ۰۰۰

چرائیِ تبلیغات ؟ نژاد ستیزی علیه افراد چینی تبار

اردوی عمدی علیه چین راه اندازی شده و موج احساسات نژاد ستیزی علیه افراد چینی تبار که تا حدود قابل توجهی از سوی رسانه های غربی منتشر می شود در جریان است.

اکونومیست[۴] گزارش داده است که «کوروناویروس نژادستیزی علیه مردم چینی تبار و به همین گونه بین خودشان را شیوع داده است ».

ترس از کرونا covid-19 موجب شده که مردم درک بدی از یکدیگر داشته باشند، به علاوه برخی از خود چینی ها.

به گفتۀ ساوت چاینا مورنینگ پست[۵] : « جامعۀ چینی در انگلستان به دلیل اپیدمی کرونا با نژاد ستیزی مواجه شده اند». «جامعۀ چینی در خارج بیش از پیش با سوء استفاده و تبعیض نژاد ستیزانه در شرایط بیماری همه گیر ویروس کرونا مواجه شده اند. برخی اشخاص چینی تباری که در انگلستان زندگی می کنند می گویند که به دلیل ویروس مرگباری که از چین منشأ گرفته قربانی خصومت فزایندۀ بوده اند.

همین نوع رویدادها در سراسر ایالات متحدۀ آمریکا نیز به وقوع پیوسته است.

جنگ اقتصادی علیه چین

استراتژی ایالات متحدۀ آمریکا بر اساس به خدمت گرفتن کرونا COVID-19 برای منزوی کردن چین است، گرچه اقتصاد ایالات متحدۀ آمریکا به شکل گسترده به واردات چینی بستگی دارد.

در کوتاه مدت بی سروسامانی اقتصاد چین مربوط است به بسته شدن (موقتی) شریانهای بازرگانی و حمل و نقل.

فوریت بهداشتی که از سوی سازمان جهانی بهداشت اعلام شده همراه است با تحریف رسانه ای و ممنوعیت پرواز به مقصد چین.

چتر وحشت در وال استریت

تحریف رسانه ای با کاشتن بذر وحشت برای بازارهای بورس ابعاد دیگری را به وجود آورد. ترس از ویروس کرونا موجب سقوط بازارهای مالی در سراسر جهان شد.

Coronavirus Epidemic: WHO Declares a “Fake” Global Public Health Emergency

بر اساس گزارشات، ارزش بازرهای بورس جهانی تقریباً تا ۶ بیلیون (۶ هزار میلیارد) ذوب شد. این تمایل به سقوط تا اینجا در حد « %۱۵ یا بیشتر » است.

این موضوع موجب از دست دادن حجیم پس انداز شخصی ( یعنی آمریکائی های متوسط) که ورشکستگی شخصی و شرکتها را نیز باید به آن اضافه کنیم.

به همین گونه این جریان فرصت مناسبی برای معاملات مؤسسات و به ویژه برای صندوق های مالی شرکتها به وجود آورد. با فروپاشی مالی ثروت پولی قابل توجهی به جیب یک مشت نهادهای مالی سرازیر می شود.

مضحکتر از همه، این است که تحلیلگران به شکل ناهنجار ولی در تبانی با یکدیگر فروپاشی بازارها را با تبلیغات ویروسی به هم پیوند زده اند، در حالی که فقط ۶۴ مورد کرونا در ایالات متحده اعلام شده است.

« جای شگفتی نیست که بازارها به سقوط تمایل دارند… [چونکه ] ویروس ابعاد گسترده بخود گرفته است…»

آیا می توانستیم سقوط مالی ماه فوریه را « پیشبینی» کنیم ؟

ساده اندیشانه خواهد بود که فکر کنیم که بحران مالی فقط به نیروهای بازار بستگی داشته که همزمان با شیوع ویروس کرونا COVID-19 واکنش نشان داده اند. بازار پیش از این از سوی بازیگران قدرتمند به دقت زمینه سازی شده بود تا به منوال رایج اهرمهای سوداگرانه در بازار را به خدمت بگیرند، از جمله « فروش استقراضی ».

هدف ضمنی تمرکز ثروت است. این برای « مبتدیانی » که از پیش می دانستند تصمیم سازمان جهانی بهداشت در ۳۰ ژانویه مبنی بر فوریت بهداشتی در ابعاد بین المللی به کجا می انجامد یک فرصت طلائی بود.

اپیدمی COVID-19 (nCoV-2019) آیا از پیش شناخته شده بوده ؟ پی آمدهای احتمالی آن کدام است ؟

 ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹، مرکز امنیت بهداشتی جان هاپکینز[۶] در بالتیمور آزمون شبیه سازی ایجاد بیماری همه گیر ویروس کرونا که nCoV-2019 نامیده شده را آگاهانه به اجرا گذاشت.

در آزمونی که Event 201 Simulation of a Coronavirus Pandemic نامیده شده بود،  سقوط بازارهای بورس را  تا %۱۵ « شبیه سازی» کردند ولی به گفتۀ سازماندهندگان و سرمایه گذاران بنیاد بیل و ملیندا گیتس و مجمع جهانی اقتصادی [۷] در این رویداد چنین موضوعی « پیشبینی » نشده بود.

Capture d’écran, 201 A Global Pandemic Exercise

شبیه سازی در اکتبر به نام nCoV-2019 کمتر از دو ماه پیش از ظهور COVID-19 انجام شده است.

شبیه سازی اپیدمی در مرکز جان هاپکینز با شبیه سازی سقوط بازارهای بورس «%۱۵ و بیشتر» (ویدئوی پی آمده را ببینید) که مشخصاً مربوط است به سقوطی که حقیقتاً در پایان فوریۀ ۲۰۲۰ به وقوع پیوست.

(لینک ویدئو)

وجوه بسیاری از این « آزمون شبیه سازی » در انطباق است با آنچه حقیقتاً در ۳۰ فوریه پس از اعلام فوریت بهداشت عمومی در سطح بین المللی از سوی دبیر کل سازمان جهانی بهداشت به وقوع پیوست.

آنچه را که باید دانست، این است که آنانی که از « آزمون شبیه سازی » در مرکز جان هاپکینز پشتیبانی کرده اند قدرتمند بوده و در زمینه های « بهداشت جهانی » بخوبی اطلاع داشته اند (بنیاد بیل و ملیندا گیتس و مجمع جهانی اقتصادی).

لازم به یادآوری ست که سازمان جهانی بهداشت در آغاز برای کرونا ویروس Coronavirus سرواژۀ مشابه به سرواژۀ تمرین شبیه سازی برای پاندمی در مرکز جان هاپکینز ( nCoV-2019 ) را انتخاب کرده بود پیش از آنکه آن را به COVID-19 تغییر دهد.

تبهکاری و نقش سازمان جهانی بهداشت

چه چیزی دبیر کل سازمان جهانی بهداشت دکتر تدروس ادهانوم[۸] را به اعلام nCoV-2019 به عنوان فوریت بهداشت عمومی در ابعاد بین المللی در ۳۰ ژانویه واداشت، در حالی که اپیدمی اساساً به چین محدود بود ؟

همه چیز به ما نشان می دهد که دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تدروس ادهانوم در خدمت منافع قدرتهائی ست که در تبانی با یکدیگرند.

به گفتۀ ویلیام ادگدال[۹]، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تدروس مناسبات دراز مدتی با کلینتونها و بنیاد کلینتون دارد و به همین گونه با بیناد بیل و ملیندا گیتس. پا به پای مجمع جهانی اقتصادی در داووس، بنیاد گیتس از « آزمون شبیه سازی »nCoV-2019  در مرکز جان هاپکینز پشتیبانی کرده است.

چنانکه می دانیم وزیر بهداشت آقای دکتر تدروس در عین حال ریاست بنیاد جهانی مبارزه علیه ایدز، سل و مالاریا را نیز به عهده داشته که بنیاد گیتس بیانگذار آن بوده است. ولی بنیاد جهانی نام برده آلوده به اختلاس و بزهکاری ست.

« در طول سه سال اردوئی که دکتر تدروس برای کسب مقام در سازمان جهانی بهداشت بر پا کرد، او متهم بود که سه بیماری همه گیر مهم وبا را، وقتی که وزیر بهداشت اتیوپی بوده، پنهان کرده است، و آن را به شکل تحریف آمیزی « اسهال آبکی شدید »[۱۰] (یک عارضۀ وبا) تشخیص داده تا اهمیت این اپیدمی را به حداقل برساند، یعنی اتهامی که او مردود دانسته است.» (پاورقی شمارۀ ۹)

 

 

اردوی توسعۀ واکسن از سوی دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تدروس ادهانوم راه اندازی شد، پیش از این چندین شرکت داروسازی روی آن کار می کردند[۱۱].

به همین روی، لازم به یادآوری اختلاس سازمان جهانی بهداشت است، زیرا در طول ریاست دبیر کل اسبق دکتر مارگارت چان[۱۲] دربارۀ بیماری همه گیر گریپ خوکی H1N1 در سال ۲۰۰۹ گفته است :

« تولید کنندگان واکسن می توانند در بهترین حالت ۴،۹ میلیارد واکسن ضد گریپ در سال تولید کنند[۱۳] (مارگارت چان، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت، نقل قول در رویترز ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۹)

در سال ۲۰۰۹ بیماری همه گیر H1N1 وجود نداشت، همان گونه که پارلمان اروپا آشکار کرد موضوع یک کلاهبرداری برای کسب پول بود.

مرحلۀ بعدی پاندمی کووید-۱۹ کدام است ؟ آیا بیماری همه گیر واقعی یا غیر واقعی ست ؟

  • تبلیغات علیه چین خاتمه نیافته است
  • و نه حتا برای « بیماری همه گیر ترس » در خارج از چین، با وجود شمار واقعاً اندک « موارد تأیید شده »
  • بحران ملی با پشتیبانی تحریف رسانه ای و مداخلات مالی ادامه می یابد.
  • اگر مناسبات بازرگانی عادی (و حمل و نقل ) بین ایالات متحده و چین دوباره برقرار نشود، تحویل کالاهای مصرفی «Made in China  » وارداتی به ایالات متحده به مخاطره خواهد افتاد.
  • این وضعیت می تواند به بحران بزرگی در تجارت عمده با ایالات متحدۀ آمریکا دامن بزند، یعنی در جائی که کالاهای « ساخت چین » بخش مهمی از مصرف کالاهای خانگی ماهانۀ را تشکیل می دهد.
  • از دیدگاه بهداشت عمومی، چشم اندازهای حذف کووید-۱۹ در چین مساعد است. پیشرفتهائی نیز تا اینجا گزارش شده است.
  • در بقیۀ جهان (که تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۰ فقط ۳۰۰۰ مورد اعلام شده است)، پاندمی کووید-۱۹ همراه با تبلیغات به نفع برنامۀ واکسیناسیون جهانی ادامه می یابد.
  • بدون اردوی تبلیغاتی برای ایجاد ترس با گزارش دروغ، کووید-۱۹ نمی توانست در صفحۀ اول قرار بگیرد.
  • از دیدگاه پزشکی آیا واکسیناسیون جهانی تجویز می شود ؟
  • %۴۳،۳ «مورد تأیید شده» در چین اکنون «معالجه » شده تلقی می شوند (نقشۀ بالا را نگاه کنید). گزارشات غربی بین « موردهای تأیید شده» و «موردهای آلودۀ تأیید شده»[۱۴] تفکیک قائل نمی شوند. مورد آخری مهمتراست. تمایل رو به معالجه و کاهش « مورد آلودۀ تأیید شده» است.

اردوی واکسیناسیون عمومی از سوی سازمان جهانی بهداشت مشخصاً از سوی دبیر کل آن دکتر تدروس ادهانوم در ۲۸ فوریه اعلام شده است :

«… بیش از ۲۰ واکسن در جهان در حال تکوین است و چندین محصول درمانی در دست درمان آزمائی است که در « چند هفته » آینده منتظر نخستین نتایج آن هستیم».

ناگفته پیداست که تصمیم سازمان جهانی بهداشت امتیاز معجزه آسای مالی برای پنج تولید کنندۀ اصلی واکسن خواهد بود : گلاکسو اسمیت کلاین[۱۵]، نوارتیس، مرک اند کو، سانوفی، و فایزر. به گفتۀ سی ان بی سی[۱۶].

این شرکتها برای مبارزه علیه ویروس کرونای مرگبار وارد میدان رقابت شده اند و روی برنامه هائی برای ایجاد واکسن یا دارو کار می کنند…سانوفی با دولت ایالات متحدۀ آمریکا برای ساخت واکسن علیه ویروس جدید تیم تشکیل داده، و با این امید که تحقیقاتش روی شیوع نشانگان تنفسی حاد[۱۷]  (یا سارس) در سال ۲۰۰۳ فرآیند را تسریع بخشد. به گفتۀ برنشتاین[۱۸] در سال ۲۰۱۹، مرک Merck از بازار واکسن ۸،۴ میلیارد دلار درآمد داشته است، بخشی از رشد با میزان سالانه %۹ از سال ۲۰۱۰.

گلاکسو اسمیت کلاین در همین ماه همکاری خود را در راستای برنامۀ واکسیناسیون با Coalition for Epidemic Preparedness Innovations [CEPI] اعلام کرد… این اتحادیه برای ایجاد واکسن در مجمع جهانی اقتصادی در سال ۲۰۱۷ به وجود آمد.

نکتۀ برجسته این است که اتحادیۀ برای ایجاد واکسن در داووس به سال ۲۰۱۷ از سوی بنیاد بیل و ملیندا گیتس، تراست ولکام[۱۹] (یک بنیاد انسان دوستانه بریتانیائی مولتی میلیاردر) و مجمع جهانی اقتصادی. دولتهای نروژ و هند عضو این اتحادیه هستند و نقش آنها بطور کلی عبارت است از تأمین مالی اتحادیۀ برای ایجاد واکسن (CEPI).

تاریخ نگاری

۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ : بنیاد بیل و اسمیت و ملیندا گیتس و مجمع جهانی اقتصادی همکاران « آزمون شبیه سازی » اپیدمی nCoV-2019 که در مرکز جان هاپکینز (مرکز حراست بهداشتی) انجام شد.

۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ : چین سازمان جهانی بهداشت را دربارۀ کشف چند مورد «سینه پهلوی غیر عادی» در ووهان و چند منطقه از هوبئی مطلع کرد.

۷ ژانویه ۲۰۲۰ : مسئولان چینی دربارۀ تشخیص ویروسی از نوع جدیدی خبر دادند. سازمان جهانی بهداشت ویروس جدید را nCoV-2019 نامید ( دقیقاً همان نامی که موضوع آزمون شبیه سازی در مرکز جان هاپکینز بود، بجز جابجائی تاریخ).

۲۴ و ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰ : گردهمآئی داووس زیر نظارت اتحادیه برای ایجاد واکسن (CEPI) که به همچنین محصول همکاری بین مجمع جهانی اقتصادی و بنیاد گیتس بوده که در کوران آن ایجاد واکسن علیه nCoV-2019 اعلام شد (۲ هفته پس از اعلام ۷ ژانویه ۲۰۲۰ کمتر از یک هفته پیش از اعلام فوریت برای بهداشت عمومی در ابعاد بین المللی از سوی سازمان جهانی بهداشت).

۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ : مدیر کل سازمان جهانی بهداشت «فوریت برای بهداشت عمومی در ابعاد بین المللی» را اعلام کرد.

اکنون اردوی واکسن برای متوقف کردن کووید-۱۹ زیر نظارت اتحادیه برای ایجاد واکسن CEPI به همکاری گلاکسو اسمیت کلاین[۲۰] راه اندازی شده است.

نتیجه :

کووید-۱۹ (COVID-19) (نام مستعار nCoV-2019) برای شرکتهای بزرگ داروسازی میلیاردها دلار را نوید می دهد، ولی در عین حال بشریت را نیز در روند خطرناک بی ثبات سازی اقتصادی، اجتماعی و جغرافیائی سوق می دهد.

 


Michel Chossudovsky
ترجمۀ حمید محوی

لینک متن اصلی :

https://www.mondialisation.ca/coronavirus-covid-19-une-fausse-pandemie-qui-est-derriere-cela-destabilisation-economique-sociale-et-geopolitique-mondiale/5642275

گاهنامۀ هنر و مبارزه/پاریس/۶ مارس ۲۰۲۰


پی نوشت مترجم :

در این مقاله تمایل میشل شوسودوسکی برای اعلام ویروس جدید کرونا به عنوان جنگ بیولوژیک از سوی مولتی میلیاردرها و یا آتلانتیستها روشن و قاطع بنظر نمی رسد. ولی برخی مقامات ایرانی دربارۀ این موضوع صراحت بیشتری داشته اند، به نقل از اسپوتنیک : «حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، شیوع کرونا در ایران را یک حملۀ بیو تروریستی نامید» (۶ مارس ۲۰۲۰)

بی گمان در اینجا در نبود مدارک کافی و لازم پافشاری روی شیوع ویروس کرونا به عنوان حملۀ بیو تروریستی صحیح نخواهد بود، گرچه مقالۀ میشل شوسودوسکی به رویدادهای معنی داری اشاره دارد،  ولی دست کم می توانیم به این واقعیت باور داشته باشیم که امکان بیوتروریسم وجود دارد، و چنین کاری در ظرفیت اخلاقی و سیستمیک نظام سرمایه داری یافت می شود، از هم اکنون می توانیم کل جامعۀ بشری را گروگان سیستم حاکم تلقی کنیم. طرح کاهش جمعیت جهان و خصوصاً به سادگی می تواند بروز رسانی سنگهای راهنمای جورجیا که ظرفیت جهان را برای ما تداعی کند که ظرفیت جهان را برای  بیش از ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ نفر مناسب نمی داند.

علاوه بر این روشن است که حتا اگر شیوع ویروس کرونا « از خفاش به انسان منتقل شده باشد»  نیروهائی در جهان بجای همبستگی با مناطقی که در تهدید ویروس قرار گرفته اند در پی بهره برداری از آن برای طرح های سوداگرانه و ژئوپلیتیک در راستای منافع خودشان هستند.

دیروز در یکی از روزنامه های انترنتی فرانسه از وضعیت غیر بهداشتی رستورانهای چینی در پاریس نوشته بود، روشن است که تبلیغات رسانه ای علیه چین به شکل خزنده در فرانسه نیز آغاز شده، در حالی که وضعیت رستورانهای خود فرانسوی ها در وضعیت بهتری نیست و تقریباً همۀ رستورانهای پاریس و فرانسه خصوصاً به توریستها غذاهای کنسروی را بجای آشپزی فرانسوی می فروشند و بطور کلی صنایع مواد غذائی در فرانسه اروپا و کل جهان زیر سؤال است (…)

[۱] ۱۵ millions de cas d’influenza aux USA

[۲]  مترجم : در اینجا ارقام مربوط به گسترش ویروس در جهان را باید با آگاهی از تحولات بعدی در نظر بگیریم. برای مثال،  اسپوتنیک ارقام دیگری را در ۳ مارس ۲۰۲۰ منتشر کرده است : «به گزارش اسپوتنیک به نقل از گزارش منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی، ویروس جدید کرونای جدید تنها ۳.۴٪ امکان مرگ را در افراد مبتلا به همراه دارد، در حالی که ویروس آنفولانزا میزان مرگ و میر ۱ درصدی را به همراه دارد.» « بیماری جدید کرونا با نام علمی «کووید-۱۹» از دی ماه گذشته در ووهان چین شیوع یافت و از همان زمان تاکنون به بیش از ۷۰ کشور جهان سرایت کرده است و همچنان با قدرت به پیش می تازد. شمار کل مبتلایان به این بیماری تا روز گذشته ۸۹ هزار و ۸۰۶ مورد گزارش شده است که از این تعداد، ۴۵ هزار و ۶۳۲ نفر بهبود یافته و ۳ هزار و ۶۹ نفر جان باخته اند. ایران با ۱۵۰۱ ابتلا با ۶۶ فوتی و ۲۹۱ بهبود یافته، چهارمین کشور قربانی ویروس کرونا پس از چین – مهد ویروس-  با ۸۰ هزار و ۲۶ مورد،  کره جنوبی با ۴ هزار و ۳۳۵ مورد و ایتالیا با یکهزار و ۷۰۴ مورد به شمار می رود. استان تهران نیز با ثبت ۱۷۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا یکی از مهمترین کانونهای شیوع آن در سطح کشور است.»

در نتیجه می بینیم که در فاصلۀ یک روز ارقام گزارش شده از سوی سازمان جهانی بهداست تحول یافته است.

 

[۳] Favilavir

[۴] The Economist

[۵] SCMP

[۶] Johns Hopkins Center for Health Security

[۷] Bill and Melinda Gates Foundation et le Forum économique mondial.

[۸] Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus

[۹] Selon F. William Engdahl

[۱۰] diarrhée aqueuse aiguë 

[۱۱] y travaillent déjà.

[۱۲] Dr Margaret Chan دبیرکل سازمان جهانی بهداشت بین ۲۰۰۷ و ۲۰۱۷

[۱۳] (Margaret Chan, directrice générale de l’Organisation mondiale de la santé, citée par Reuters le 21 juillet 2009, soulignement ajouté).

[۱۴]  مترجم : برای مترجم تشخیص تفاوت بین دو مورد یاد شده در متن امکان پذیر نیست، ولی بنظر می رسد که در تشخیص موردها ابهاماتی وجود دارد، که غربی ها ی مولتی میلیاردر یعنی همانهائی که ویروس داعش را گسترش دادند سعی می کنند از این ابهامات برای بزرگنمائی ابعاد رویداد بهداشتی سوء استفاده کنند.

[۱۵] GlaxoSmithKline

[۱۶]  selon Bernstein. 

[۱۷] SARS – Severe acute respiratory syndrome

[۱۸]  selon Bernstein. 

[۱۹] the Wellcome Trust

[۲۰] GlaxoSmithKline. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)