به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۲۶ بهمن تا روز جمعه دوم اسفند ماه ۱۳۹۸ در شهرهای مختلف ایران، سرکوب و نقض حقوق بشر از طریق اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، اذیت و آزار زندانیان، صدور احکام حبس و قتل از سوی ارگان‌ها و نهادهای امنیتی همچنان ادامه یافت.

 اعدام

-در هفته ای که گذشت دست‌کم ۲ نفر در زندان رجایی شهر کرج به دار آویخته شد.

-روز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه ۹۸ حکم اعدام دست‌کم دو زندانی که به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این دو زندانی به نام‌های محمد چراغی از بند ۳ و دیگری با نام کوچک مهرداد از بند۱ روز دوشنبه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

 بازداشت‌ها

-صبح روز شنبه ۲۶ بهمن ماه، رضا دبیریان، کارگر نیشکر هفت تپه، در پی مراجعه به دادگستری شهرستان شوش بازداشت و به زندان دزفول منتقل شد. اتهام مطروحه علیه وی «نشر اکاذیب» عنوان شده است.

-روز شنبه ۲۶ بهمن ماه راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری, که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲سال و۷ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از معرفی خود به شعبه ۳ اجرای احکام کیفری دادسرای امنیت تهران بازداشت و به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

-روز شنبه ۲۶ بهمن ماه, کرم الله خزائی, شهروند ساکن کرج، که پیش از این از سوی دادگاه انقلاب استان البرز، به تحمل یک سال حبس تعزیری و تبعید محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان قزلحصار منتقل شد. 

روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه، جلال مطوری۲۷ ساله شهروند اهل بندر خمینی واقع در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلیل بازداشت و محل نگهداری این شاعر محلی اطلاعی در دست نیست.

-مسئولان حوزه محیط زیست در نقاط مختلف ایران از بازداشت ۶۴ شکارچی متخلف خبر دادند. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: «طی چند روز گذشته ماموران یگان حفاظت محیط زیست در شهر‌های نوشهر، نور، آمل، بابل، فریدونکنار، ساری، کیاسر، میانرود، نکا و پارک ملی پابند و بهشهر ۴۶ شکارچی غیرمجاز را به همراه ۴۴ قبضه سلاح شکاری دستگیر و بیش از ۳۰ رشته تور ماهیگیری را در تالاب میانکاله جمع آوری کردند.»

-در هفته ای که گذشت نیروهای اداره اطلاعات روانسر یک شهروند را با نام خالد باباخانی، در محل کارش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. اتهام مطرح شده علیه وی تشویق مردم برای بایکوت انتخابات مجلس بوده است.

-یک شهروند کُرد اهل کرمانشاه به نام اسماعیل منصوری از سوی نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد. نیروهای اطلاعاتی، این شهروند کُرد را بدون ارائه مجوز قانونی به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» در جاده دالاهو – کرمانشاه بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

در هفته‌ای که گذشت دو شهروند کرد به نام‌های ولی نصیری در سنندج و سیدوهاب علی‌زاده در اشنویه جهت تحمل مدت محکومیت خود روانه زندان‌های این شهرها شدند. ولی نصیری با اتهام «همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران» به ۵ سال حبس تعزیزی  و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. سیدوهاب علی‌زاده در دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران» به تحمل سه سال حبس محکوم شده‌ بود. 

روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن نیروهای اداره اطلاعات دیواندره یک شهروند کرد به نام فرهاد مرادی را بدون ارائه برگه قضایی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

روز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه علی باوی، شهروند اهل بندرخمینی واقع در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.  

-روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه، فرمانده انتظامی البرز از بازداشت دو شهروند معترض در ارتباط با اعتراضات آبان تحت عنوان «عوامل اغتشاشات» در کرج خبر داد.  

 احضاریه‌ها

-روز شنبه ۲۶ بهمن ماه، ذاکر آسکانی، شهروند ساکن شهرستان راسک به اداره اطلاعات این شهرستان احضار و پس از ساعاتی بازجویی با اخذ تعهد کتبی آزاد شد. احضار این شهروند در پی سخنرانی اعتراضی وی نسبت به تداوم بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی از روحانیان اهل سنت و امام جمعه پشامگ سرباز، صورت گرفته است.

-روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ساجد سرکوهی۲۲ ساله شهروند ساکن شهرستان سرباز، طی احضاریه‌ای به اتهام «نشر اکاذیب» به دادگاه کیفری دو این شهرستان احضار شد.

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان 

حبیب پیرمحمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد در حالی که در اعتصاب غذا بود توسط یکی از زندانیان جرائم خشن بوسیله ضربات چاقو مجروح و به بهداری زندان منتقل شد. این زندانی روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه به بند ۵ زندان وکیل آباد مشهد که بند معتادان و زندانیان جرائم خشن می‌باشد منتقل شد.  

روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه، دست‌کم ۴ زندانی به شکل مشکوکی در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ، جان باختند.
به زندانیان گفته شد که این ۴ زندانی از مننژیت مغزی جان سپرده‌اند. اما به گفته یک منبع مطلع علت مرگ، یک بیماری مشکوک بوده است. همچنین تعداد دیگری از زندانیان زندان فشافویه در یک اتاق کاملا قرنطینه شده و اجازه رفت و آمد به بیرون از اتاق به آنها داده نمی‌شود. به زندانیان گفته شده که بیماری آنها آنفولانزا است. اما قرائن حاکی از یک بیماری مشکوک است و احتمال ابتلاء این زندانیان بیمار به ویروس کرونا وجود دارد.

-روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن، با شکایت معاون سابق دادستانی، پرونده جدیدی عیله زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین محمد ابوالحسنی گشوده شد. مسئولین زندان، این فعال مدنی را تهدید به انتقال به زندان تهران بزرگ کرده‌اند.  

-روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام توحید زکی ۳۰ ساله از بند روان درمانی ۲ این زندان در اعتراض به فشارهای وارده در زندان و عدم رسیدگی به پرونده‌، دست به خودکشی زد. وی از حدود ۳ سال پیش به اتهام «سرقت» در زندان به سر می‌برد.  

-شامگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن پریسا سیفی فعال فرهنگی اهل کامیاران پس از۱۰روز اعتصاب غذا به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان توحید سنندج منتقل شد. خانم سیفی براثر وضعیت وخیم جسمی خون بالا آورده اما با این حال حاضر به تزریق سرم نشد. بیش از ۲۰تن از نیروهای امنیتی، حین انتقال وی به بیمارستان همراه او بودند و تمامی کادر پزشکی بیمارستان را تهدید کردند که نباید این خبر رسانه‌ای شود.

-مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به دلیل اعتراض به وضعیت و شرایط نامناسب نگهداری یکی از زنان زندانی به مدت ۳ هفته از ملاقات محروم شد.

مریم اکبری منفرد که یازدهمین سال محکومیتش را بدون حتی یک روز مرخصی پشت سر می‌گذراند در حالی از ملاقات با خانواده محروم شده است که وی مادر سه فرزند بوده و تنها راه ارتباط او با سه فرزندش ملاقاتهای هفتگی می‌باشد.

-دو زندانی سیاسی به نامهای پویا پورمند و وحید حسنی که در هفته دوم بهمن ماه از زندان اوین به زندان تهران بزرگ تبعید شده بودند، به بند زندانیان متادونی منتقل شدند. این عمل برخلاف اصل تفکیک جرائم بوده و اقدامی جهت تشدید فشار بر زندانیان سیاسی محسوب می شود.  

-سهیل عربی در زندان تهران بزرگ، همچنان محروم از درمان و رسیدگی‌های پزشکی است. وی پس از ضرب و شتم در اردیبهشت ماه سال ۹۸، دچار ضایعه جسمی شد. بیماری وی پس از ۹ ماه عدم رسیدگی تشدید شده به طوری که عفونت در بدن وی گسترش یافته و با درد شدید مواجه است. اما پس از گذشت بیش از ۹ماه هنوز اعزام به بیمارستان انجام نشده و عفونت به نقاط دیگر بدن نیز سرایت کرده و دچار پا دردهای شدید شده است.

-یک زندانی کُرد محبوس در زندان مرکزی ارومیه به نام خسرو زرستان، اهل اشنویه به دلیل ممانعت‌های مسئولان زندان از مداوای پزشکی محروم شده است. این زندانی برای معالجه چشم پنج ماه پیش نوبت گرفته، اما تا کنون مسئولان زندان وی را برای مداوا پزشکی اعزام نکرده‌اند. 

صدور احکام

سه تن از بازداشت شدگان آبان ماه به نام‌های امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی،  توسط دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شدند. این افراد علاوه بر این مجموعا به ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق نیز محکوم شده‌اند. این حکم طی روزهای گذشته به وکلای مدافع این شهروندان محبوس در زندان تهران بزرگ ابلاغ شده است. از جمله اتهامات مطروحه علیه این شهروندان «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران» عنوان شده است.

-روز شنبه ۲۶ بهمن دادگاه انقلاب تهران، مرجان داوری، مترجم و محقق محبوس در زندان قرچک ورامین را تبرئه و پس از تائید حکم برائت، مرجان داوری از بابت بخش دوم از همین پرونده از سوی دادگاه کیفری تهران در مجموع به تحمل ۷۵ سال حبس تعزیری درجه ۲ محکوم شد. 

-روز یکشنبه ۲۷ بهمن محمد اقبالی گلهین، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه توسط شعبه ۱۰ دادگاه کیفری شهرستان شهریار به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و یک سال تبعید به شهرستان راسک محکوم شد.  

-روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه, منصور زینال زاده، شاعر و نویسنده ساکن شهرستان ارومیه که پیش از این توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

-محمد حجازی فر، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه توسط دادگاه کیفری شهرستان ملارد و دادگاه انقلاب شهریار در مجموع به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شد. وی به اتهام «توهین به رئیس جمهور» به ۴ ماه حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۱۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

-یک متهم در شهرستان اردل در کنار سایر مجازات به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد. مدیرکل محیط زیست چهارمحال وبختیاری گفت: شکارچی غیرمجاز در شهرستان اردل به ۲ فقره ۷۴ ضربه شلاق به اتهام توهین و تهدید ماموران و با اتهامات محیط زیستی به حبس و جزای نقدی محکوم شده است.

-دادگاه تجدیدنظر استان تهران ۷ فعال مدنی را مجموعا به ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروندان در یک پرونده مشترک با اتهامات « تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اشاعه فساد» مجموعا به ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

روز سه شنبه ۲۹ بهمن سخنگوی قوه قضائیه از قطعی شدن حکم ۵۸ سال زندان برای ۸ تن از فعالان محیط زیست با اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی برای آمریکا» خبر داد. پس از دو سال بازداشت ظالمانه این فعالان محیط زیستی، دستگاه قضاییه نظام ولایت فقیه در آستانه انتخابات برای ایجاد جو ارعاب و وحشت، قطعی شدن احکام این شهروندان را اعلام نمود. براساس احکام صادره، مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به ۱۰سال، هومن جوکار و طاهر قدیریان به ۸سال، سام رجبی و سپیده کاشانی و امیر حسین خالقی به ۶سال و عبدالرضا کوهپایه به ۴سال حبس محکوم شدند.  

-علی نانوایی، دانشجوی دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات آبان‌ ماه، به شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده و این حکم به مدت ۲ سال به حالت تعلیق درآمده است. همچنین بر اساس حکم صادره آقای نانوایی باید از ۳ کتاب تعیین شده توسط دادگاه رونویسی کند.

-سیروان ابراهیمی یکی از فعالین مدنی کامیاران و از مدرسین زبان کردی و همچنین مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین در این شهر، از سوی دادگاه انقلاب سنندج بە تحمل ٣ سال حبس تحزیری محکوم شدە است. اتهامات مطروحه علیه وی «همکاری با یکی از احزاب کردی مخالف نظام و اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

-گیتا حر، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

 سه فعال کارگری به نام های هیراد پیربداقی، رهام یگانه و فرید لطف آبادی توسط دادگاه انقلاب تهران با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» به حبس و شلاق محکوم شدند. طی حکم صادره هر سه این شهروندان به تحمل ۶ ماه حبس محکوم شدند. علاوه بر این رهام یگانه و فرید لطف آبادی هرکدام به تحمل ۷۴ ضربه شلاق نیز محکوم شدند.  

قتل

-روز یکشنبه ۲۷ بهمن ماه نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی شوشمی واقع در بخش نوسود از توابع شهرستان پاوە به گروهی از کولبران که در برف گیرافتاده بودند شلیک کرده و یک نفر از کولبران به نام احمد صحرایی کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند.

-همچنین روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه، شاهد اداک ۲۰ ساله یکی از ۸ کولبری که عصر روز یکشنبه زخمی شده بود به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستانی در کرمانشاه جان خود را از دست داد.

گزارش سالانه عفو بین‌الملل در مورد تشدید سرکوب در ایران در سال ۲۰۱۹

 عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود سال ۲۰۱۹ را سال سرکوب شدید حق آزادی بیان، تشکل و آزادی تجمعات در ایران توصیف کرد. در گزارش سالانه عفو بین‌الملل آمده است:

– در سال میلادی ۲۰۱۹، مقامات و مسئولان ایرانی حق آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع را به شدت سرکوب کردند.

– نیروهای امنیتی از قوه‌ قهریه‌ مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند.

– مقامات و مسئولان بیش از ۲۰۰مدافع حقوق بشر را به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته و در بسیاری موارد آنان را به تحمل حبس و شلاق محکوم کردند.

– قانون جدیدی به تصویب رسید که به زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند اجازه می‌دهد برای فرزندان خود تابعیت ایرانی دریافت کنند؛ با این حال، زنان همچنان با تبعیض گسترده مواجه بودند. مقامات و مسئولان سرکوب مدافعان حقوق زنانی را که علیه قوانین حجاب اجباری مبارزه و کارزار می‌کنند تشدید کردند.

– اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی با تبعیض نهادینه مواجه بودند. شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی یا ترذیلی، از جمله از طریق سلب دسترسی به مراقبت‌های پزشکی، همچنان به شکل گسترده و سازمان‌یافته و همراه با مصونیت اعمال شد.

– مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی به اجرا گذاشته شد. تعداد زیادی اعدام شدند و در میان آن‌ها کسانی بودند که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. احکام اعدام‌ بعضاً در ملأ عام اجرا شد.

– حق برخورداری از محاکمه‌ی عادلانه به طور سازمان‌یافته نقض شد. مقامات و مسئولان با پنهان‌کاری در مورد سرنوشت و محل دفن چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی که به طور مخفیانه در دهه‌ی ۱۳۶۰ اعدام شدند، به ارتکاب جرم «ناپدیدسازی قهری» در ابعاد گسترده و سازمان‌یافته ادامه دادند که مصداق جنایت علیه بشریت است.

عفو بین‌الملل همچنین با انتقاد از قطعی اینترنت در جریان اعتراضات آبان‌ماه و سانسور انواع رسانه‌ها، آنرا تلاش مسئولان در جهت ممانعت از همرسانی تصاویر و ویدئوهای ثبت‌شده توسط مردم از خشونت‌ورزی مرگبار نیروهای امنیتی دانسته است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)