چنین روزی در چند سال پیش
۲۱بهمن۱۳۶۴
حکومت اسلام با حکومت مسلمان ها چه فرقی دارد؟!
روزنامه جمهوری اسلامی۲۱بهمن۱۳۶۴
هاشمی رفسنجانی(رئیس مجلس در یک کنفرانس مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی داخلی و خارجی)در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون«ان.اس.ش» ژاپن که پرسید:«باگسترش انقلاب اسلامی ایران در سرتاسر جهان،بخصوص در خاورمیانه، آیا به نظرجنابعالی تاسیس یک حکومت اسلامی در لبنان تنها راه حل برای بحران لبنان محسوب می شود؟» اظهار داشت:
[با توجه به اینکه اکثریت مردم لبنان مسلمان هستند، نظر ما هم همین است. از جهت دیگر مسیحی ها در لبنان مسئول دوران وابستگی لبنان هستند. همین حالا هم بسیاری از مسیحیان در کنار اسرائیل با آن ها هماهنگ هستند. مسلمان ها هم اگر بخواهند بعد از این همه جهاد آرام بگیرند بالاخره باید خواسته هایشان تامین بشود و اکثریت باید راضی باشند. البته ممکن است ما مستقیما مطرح نکنیم حکومت اسلامی.بلکه بگوئیم حکومت اکثریت. یعنی چیزی که الان در همه دنیا وجود دارد. اکثریت مردم لبنان مسلمان هستند. اما اینکه حالا اکثریت هم شکل حکومت را بخواهندحکومت اسلامی باشد یا حکومت مسلمان ها این را دقیقا من نمی دانم. ولی منطقی ترین مساله در لنبان حکومت اکثریت است و اگر اکثریت ملاک باشد، هم مجلس، هم دولت، و هم ارتش را مسلمان ها می بَرند و اگر چنانچه آن موقع خود مسلمان ها خواستند حکومت شان اسلامی باشد، خوب تعیین می کنند. اگر نخواستند حکومت اکثریت هست که باز همان حکومت مسلمان هاست، گرچه ممکن است این حکومت اسلام نباشد]!
پاورقی:
با تاسیس جمهوری اسلامی ایران، بر روحانیت حاکم این امر مشتبه شد که ایران پس از انقلاب ام القرای جهان اسلام، و رهبری ایران (یعنی ولایت فقیه) رهبر مسلمین جهان اسلام است و تمامی مسلمان ها باید از آن تبعیت کرده و بر علیه دولت متبوع خود قیام و در دایره آنان قرار گیرند. این مدینه فاضله (و البته توهُّم) نظام ولایت فقیه است که بیش از همه در دوران حکومت سی و چند ساله خامنه ای شدّت گرفت. و آنچه که به نام «هلال شیعی» مربوط می شود!
اما در سخنان هاشمی رفسنجانی یک نکته قابل توجه هست و آن اینکه:می گوید:حکومت اسلام یا حکومت مسلمان ها!و مساله حکومت اکثریت را مطرح می کند. اتفاقی که در افغانستان و عراق افتاد. حکومت مسلمان ها.
در افغانستان-هر چند که طالبان با جنگ های نامنظم،افغان کُشی راه انداخته است- علیرغم فاصله سنت و تجدد، دایره آزادی مردم، رسانه، اینترنت و دیگر مسائل بیش از ایران است و نمود دارد. و به سرعت در حال پیشرفت.
همینطور در عراق پس از صدام. با وجود اکثریت شیعه، حکومت اسلام برقرار نیست. حکومت مسلمان هاست. و الان بیش از ایران پس از انقلاب، از آزادی رسانه، احزاب و حق انتخاب شدن و انتخاب کردن در انتخابات برخوردار است. ولی در نظام ولایت فقیه همه چیز باید از فلیتر ولی فقیه و نمایندگان وی بگذارد. و همه چیز فیلتر شده تئوریزه شده و کانالیزه شده است. یعنی همان مفهوم حکومت اسلام که هاشمی رفسنجانی می گفت. و التبه نظام ولایت فقیه سال هاست با هزینه های هنگفت و گزاف درصدد است در لبنان و با سرمایه گذاری روی حزب الله و در عراق روی برخی افراد و احزاب و یا در یمن، و برخی گروه های فلسطینی، آنان را به آن حکومت اسلام مورد مطلوب ایران نزدیک کند. اما حوادث اخیر در لبنان و عراق و افغانستان برخلاف خواسته حکومت ولایت فقیه پیش رفته و می رود، تا جایی که الان خشم و نفرت برخی از مردم آن جا را علیه حکومت ایران برانگیخته است!
بیست و یک بهمن نود و هشت
محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)
t.me/shourimohammad

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)