خلاصه گزارش

تجمع جمهوریخواهان در شهر واشنگتن

سقوط هواپیما اشتباه شخصی نیست، بلکه خطای ساختاری است

 

گروهی از ایرانیان ساکن شهر واشنگتن و حومه آن، بعد از ظهر روز بیست و نهم دی‌ماه،  برای ادای احترام به کشته‌شدگان در سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی گرد هم آمدند. این تجمع که به دعوت انجمن جمهوریخواهان ایران در واشنگتن‌دی‌سی شکل گرفته بود، در مقابل ساختمان آزادی این شهر و با سخنرانی خانم ماریا روهیلی آغاز شد و با  قرائت بیانیه انجمن جمهوریخواهان و همچنین سخنان آقای جلیل آزادیخواه ادامه یافت. سپس این برنامه  با راهپیمایی کوتاه حاضران تا مقابل ساختمان کنگره امریکا پیگیری شد و در نهایت نیز با سخنرانی آقایان نزار ذاکا و علی افشاری پایان یافت.

در ابتدای برنامه و بعد از پخش سرود «ای ایران» و سردادن چند شعار توسط حاضران،  خانم ماریا روهیلی، از فعالان مدنی امریکایی طی سخنانی ضمن یادآوری تحولاتی که با گذشت سالیان طولانی در شعارها و خواسته‌های اعتراضی مردم ایران اتفاق افتاده، تاکید کرد که امروز خواست مردم  تغییرات اساسی در ساختار حکومت است.  او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که آنچه در ایران با ادعای حکومت اسلامی وجود دارد، در واقع دولت نیست بلکه یک باند مافیایی و دسته‌ای جنایتکار است که هیچ نشانه‌ای از واقعیت یک دولت مسئول را ندارد. به گفته او اینکه درصد بالایی از جوانان دچار اعتیاد شده‌اند یا بیکارند، اینکه ساختار اقتصادی دچار فساد شده یا اینکه محیط زیست در ایران به شدت تخریب شده و کمبود آب و آلودگی هوا بخشی از روزمرگی عادی مردم شده، نشانه‌هایی است از اینکه این گروه مافیایی توان اداره کشور را ندارند.

در ادامه مراسم خانم فریبا راد، نماینده انجمن جمهوریخواهان ایران در واشنگتن دی‌سی بیانیه این گروه را خواند. در بخشی از این بیانیه آمده بود: « حکومت ایران بار دیگر دست به جنایتی بزرگ زد تا با شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافربری به سیاهه انبوه جنایت‌های خود بیفزاید.» در پایان این بیانیه نیز تاکید شده بود: «ما انجمن جمهوریخواهان ایران – واشنگتن دی سی- ضمن اعلام تسلیت به خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافری اعلام می‌کنیم در کنار ملت ایران می‌ایستیم و با صدای بلند می‌گوییم راه بهروزی و سعادت ملت ایران تنها در یک خواسته خلاصه می‌شود: جمهوری اسلامی باید برود.»

پس از آن آقای جلیل آزادیخواه، از فعالان سیاسی مستقل کُرد، پشت تریبون رفت و در سخنان خود تاکید کرد که قربانیان هواپیمای مسافربری درواقع به قتل رسیده و ترور شده‌اند، اما نام این اقدام از طرف حکومت خطای انسانی گذاشته شده است. آقای آزادیخواه تاکید کرد که کناره‌گیری چند نفر در داخل حکومت چاره کار ایران نیست، بلکه باید هر آنچه که به این حکومت مرتبط است، از ساختارهای سیاسی و حقوقی تا اقتصادی و فرهنگی به طور کامل تغییر کند تا امکان بهروزی مردم فراهم شود.

پس از آن جمعیتی که در مقابل ساختمان آزادی واشنگتن جمع شده بودند، حرکت کردند و حدود ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر بود که مقابل کنگره امریکا رسیدند. آقای نزار زاکا، شهروند آمریکایی-لبنانی که چند سال در ایران زندانی شده بود، نفر بعدی بود که در جمع حاضران سخنرانی کرد. آقای زاکا، درسخنان کوتاه خود با اشاره به دوره طولانی چهارساله‌ای که توسط جمهوری اسلامی زندانی شده بود، گفت که نگران کسانی است که در زندان مانده‌اند و فراموش شده‌اند. او از کسانی گفت که هیچ جرمی ندارند و به گفته آقای زاکا انسانهایی فرهیخته، باسواد و از بهترین افراد جامعه هستند. او ضمن ابراز نگرانی مجدد درباره سرنوشت کسانی که هنوز در زندانهای ایران مانده‌اند ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل حقوق آنها را پیگیری کند. چرا که به گفته آقای زاکا این افراد تنها شهروند یک کشور نیستند، بلکه شهروند جهانی هستند.

در ادامه مراسم پیام خانم غزاله هاشمی نماینده مردم در سنای ایالتی ویرجینیا خوانده شد. خانم هاشمی در پیام خود عمیقترین همدردیهای خود را به خانواده و بازماندگان این تراژدی بزرگ ارسال کرده بود.

در پایان این برنامه نیز آقای علی افشاری از اعضای انجمن جمهوریخواهان ایران طی سخنانی گفت امروز جمع شده‌ایم تا سوگوار مسافران مظلومی باشیم که با خطای مصیب‌بار حکومت از بین رفتند. او تاکید کرد که این فاجعه مصیبت‌بار خطای انسانی نیست، بلکه خطای سیستماتیک حکومتی است خودکامه، فاسد و ناکارآمد که در چهار دهه حیات خود جنایت‌های بزرگی را مستقیم و غیرمستقیم انجام داده است. آقای افشاری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که حاضران در این جمع همانند بسیاری از مردم ایران خواستار گذار غیرخشونت‌آمیز به دموکراسی هستند. او جامعه جدید را متشکل از مردمی دانست که دیگر «ابرانسان» در آن جایی ندارد و مشروعیت حکومتش جایی در آسمان یا خارج از اراده مردم نیست و در این جامعه انسان‌های متوسط گردهم آمده‌اند که حقوق شهروندی برابر دارند .

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)