ارسال پیام و محافظت از دستگاه های الکترونیکی، قبل، حین و بعد از اعتراضات، جهت حفظ امنیت اطلاعات اهمیت ویژه ای دارد. ضبط یا اجبار به حذف فایل ها، یکی از روش های جلوگیری از انتشار اخبار فعلی است. حتی ممکن است افرادی که در اعتراضات آرام شرکت کرده اند نیز دستگیر شده یا مورد بازرسی قرار بگیرند. حتی ممکن است از حرکات و میزان همکاری آنها با اعتراض کنندگان دیگر، تصویر برداری شود.

همیشه شرکت در اعتراضات، خطرات خاص خود را به همراه داشته است. باید برای کاهش این خطرات اقدامات لازم را انجام دهید، از خودتان محافظت کرده و در نهایت اتفاقاتی که برایتان رخ داده را با دیگران به اشتراک بگذارید. در این مقاله قصد داریم اقداماتی که می توان برای حفظ امنیت اطلاعات و جانتان به کار بگیرید را مطرح کنیم

قبل از اعتراضات:

در وسیله الکترونیکی خود، رمزنگاری کل حافظه را فعال کنید:

با این کار تمامی اطلاعات موجود در دستگاهتان رمزنگاری خواهد شد. با استفاده از رمزنگاری امنیت تمامی اطلاعات شما از جمله پیامهای ذخیره شده در کارت حافظه یا رمز های ذخیره شده در مرورگرتان افزایش می یابد. در صورتی که دستگاه شما توسط نیروهای پلیس ضبط شوند، به سرقت رفته یا گم شود، رمزنگاری کامل، از تمامی اطلاعات ذخیره شده در حافظه شما محافظت خواهد کرد. معمولا اتفاقاتی که در اعتراضات رخ می دهد غیر قابل پیش بینی هستند و این یعنی یکی از احتمالات ممکن، گم شدن گوشی است.

استفاده از گذرواژه های قوی:

در مرحله قبل توصیه کردیم که اطلاعات خود را با فعال سازی رمزنگاری کامل حافظه، محافظت کنید. این ابزار باید توسط یک رمز ۸ الی ۱۲ کاراکتری محافظت شود. سعی کنید در رمز خود از کاراکترهای تصادفی استفاده کنید. اما آن را باید طوری انتخاب کنید که حفظ کردنش راحت باشد، هر گاه بخواهید گوشی خود را باز کنید باید این رمز را وارد کنید.

محل ذخیره شدن اطلاعات در گوشی خود را یاد بگیرید:

به خاطر داشته باشید که با رمزنگاری کامل حافظه، حافظه های خارجی رمزنگاری نخواهند شد. این یعنی باید اطلاعات موجود در آنها را به طور جداگانه رمزنگاری کرد. همچنین ممکن است تمامی این اطلاعات قابل رمزنگاری نباشند. از این رو بهتر است محل ذخیره شدن اطلاعات مختلف را به خاطر سپرده و در صورت نیاز آنها را پاک کنید. همچنین می توانید به طور کلی حافظه خارجی را از دستگاه خو حذف کنید.

رمزنگاری دوربین های عکاسی، بسیار ضعیف تر از گوشی ها است:

علاوه بر این ممکن است برخی دوربین ها به طور کلی توانایی رمزنگاری اطلاعات را نداشته باشند. به عبارت دیگر عکس ها و ویدئو های ضبط شده توسط دوبین های دیجیتالی به صورت غیر رمزنگاری شده ذخیره خواهند شد.

از اطلاعات خود بکاپ بگیرید:

باید جهت کاهش احتمال از دست دادن دسترسی به اطلاعات موجود در دستگاهتان در صورت گم شدن، به سرقت رفتن یا ضبط آن توسط نیروهای پلیس را تا حد امکان کاهش دهید. هر از گاهی از اطلاعات خود بکاپ گرفته و آن را در محل امنی ذخیره کنید.

 

در حین اعتراضات:

بدون بازکردن قفل گوشی عکس و فیلم بگیرید:

برای گرفتن یک عکس ایده آل، باید همیشه آماده باشد. عکس های تاثیر گذار می توانند به هدف جنبشتان کمک کنند. اگر برای ورود به گوشی خود گذرواژه ای امن و قوی تعیین کرده باشید، باز کردن رمز گوشی زمان با ارزشتان را هدر می دهد. به عبارت دیگر ممکن است قبل از اینکه بتوانید تصاویر مورد نظر را ضبط کنید، ممکن است حادثه به پایان برسد. خوشبختانه می توان بدون باز کردن رمز گوشی های آندروید و iOS، عکس گرفته و فیلم برداری کرد.

حالت هواپیما را فعال کنید:

با این کار مطمئن می شوید که در مدت زمان حضورتان در اعتراضات، گوشی شما چیزی مخابره نخواهد کرد، بنابراین امکان ردیابی محل دقیقتان نیز وجود ندارد. متاسفانه با این کار امکان تماس و ارسال پیام به دوستانتان را نیز از دست می دهید. به همین علت پیش تر نیز بیان کردیم که باید برای ملاقات مجدد با دوستانتان حتما محلی را از قبل تعیین کنید. علاوه بر این بهتر است قبل از حضور در تظاهرات، حتما از خاموش بودن مکان نما مطمئن شوید.

برخی اپلیکیشن ها امکان استفاده از مکان نما بدون دسترسی به اینترنت را فراهم می کنند. از این رو می توانید با نصب این برنامه ها بعد از قرار دادن گوشی در حالت هواپیما، مکان نما را روشن کنید.

 

پس از اعتراضات:

باید ابرداده های موجود در فایلهاتان را حذف کنید:

زمانی که برای منتشر کردن فایل ها آماده هستید، بهتر است ابرداده های موجود در عکس ها و ویدئوها را از بین ببرید. با این کار از بروز اطلاعاتی که هویت شما را آشکار می کنند، جلوگیری می کنید. ابرداده ها در عکس ها شامل اطلاعات دوربینی که تصاویر با آن گرفته شده است، زمان و محل دقیق عکس گرفته شده، حتی نام صاحب گوشی می باشد. سریعترین راه برای از بین بردن ابرداده عکس ها، انتقال آن به لپ تاپ یا کامپیوتر و اسکرین گرفتن از آن می باشد. سپس می توانید به جای تصاویر اصلی، اسکرین شات گرفته شده را منتشر کنید.

در صورت ضبط گوشی، چه باید کرد؟

اگر گوشی شما ضبط شد می توانید ارتباط برخی اپلیکیشن ها را با گوشی خود قطع کنید. برای مثال در توییتر، به بخش Settings رفته، وارد Accounts شده و Apps and Devices را انتخاب کنید. در این بخش می توانید دسترسی سرویس را با گوشی خود قطع کنید. در برخی سرویس ها تنها با تغییر رمزتان باعث می شوید اکانت از گوشی شما لاگ اوت کرده و برای ورود مجدد، رمز جدید درخواست شود.

برخی سرویس های اینترنتی امکان بررسی آخرین ورود به حساب را برای کاربر مهیا کرده اند. اگر نگرانید که با استفاده از گوشی شما به حسابهایتان وارد می شوند، می توانید از این لاگ ها و تاریخچه ها استفاده کرده و انها را تحت نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

در حین قطع سراسری اینترنت چه کاری می‌توان انجام داد؟


 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)