با توجه به قطعی سراسری اینترنت در ایران، همزمان با اعتراضات سراسری آبان ۹۸، در اینجا قصد داریم با اشاره به روش های ساده و کوتاه، ارائه چند توصیه و راهنمایی های کاربردی دیگر، به افرادی که در صورت قطعی مجدد در آینده به کانال های ارتباطی نیاز خواهند داشت کمک کنیم.

استفاده از روش های زیر قدری زمان بر و خسته کننده هستند اما با توجه به نیاز شدید به اینترنت، بهتر است برای اجرای آنها زمان مورد نیاز را اختصاص دهید.

با افزایش ناگهانی قیمت بنزین در ایران منجر به اعتراضات فراگیر مردمی در سراسر ایران گردید. جهت سرکوب کردن این اعتراضات و کاهش پوشش رسانه ای، دولت ایران دسترسی به اینترنت های ثابت و همراه را به کلی قطع نموده و ارتباط مردم با دیگر نقاط جهان را قطع کرد. این کار با تشدید میزان نظارت مردمی و به خطر انداختن امنیت فیزیکی معترضین جو اعتراضات را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

در این مقاله قصد داریم چند نکته مهمی که می توان در حین چنین قطعی های سراسری، جهت ارتباط با یکدیگر استفاده کرد، اشاره کنیم. علاوه بر این چند روش برای افرادی که به ارتباط خارجی نیاز داشته و جانشان در خطر است، توصیه هایی ارائه کرده ایم.

محافظت از اکانت شبکه های اجتماعی:

با توجه به جو حاکم در پیرامون اعتراضات مردمی  و قطع اینترنت، حساب های اینترنتی متصل به سازمان امنیت ایران، بیشتر در معرض هک شدن قرار دارند. اگر تا به حال حساب های فیسبوک و اینستاگرام یا دیگر حساب های اینترنتی خودتان را از لحاظ امنیتی از دولت ایران جدا نکرده اید (یعنی عدم استفاده از ارسال رمز ۶ رقمی به شماره تلفن) خطر حمله به حساب های شما بیشتر است.

 

نکات امنیتی در مکالمات:

پیام رسان های ایرانی مثل گپ، به طور کامل تحت کنترل دولت ایران هستند، به این معنی که هر گونه مکالمه ای که با این اپلیکیشن ها صورت بگیرد به راحتی در اختیار دولت ایران قرار می گیرد. توصیه اکید داریم که هرگز جهت ارسال مکالمات حساس، از این قبیل اپلیکیشن ها استفاده نکنید.

با وجود اینکه سیستم اینترنت همراه مختل گردیده، اما امکان ارسال پیامک وجود دارد. یکی از راه های امن ارسال پیامک، استفاده از برنامه Silence می باشد. این برنامه را می توان جهت ارسال پیامک های داخلی و خارجی استفاده کرد. اما به خاطر داشته باشید که فرستنده و مخاطب باید هر دو این برنامه را روی گوشی خود نصب کرده باشند. به این معنی که باید قبل از قطع اینترنت حتما این برنامه را دانلود کرده و نصب کنید.

طبق گزارشات دریافتی، امکان ارسال هرگونه پیامکی که دارای لینک پروکسی یا روش های تسهیل کننده ارتباطی دیگر وجود نداشته است. به عبارت دیگر در منتشر کردن لینک پروکسی ها از طریق پیامک های عادی غیر ممکن است. بهتر است جهت ارسال چنین پیامک هایی از ابزارهای رمزنگاری استفاده کنید.

با این حال می توان از برنامه هایی مثل Skype و برنامه های ارسال صدا از طریق پروتکل اینترنت (VOIP) در داخل ایران قابل استفاده بوده و می توان از آنها برای برقراری تماس های مستقیم استفاده کرد. اما به خاطر داشته باشید که این روش های ارتباطی نیز ممکن است توسط دولت ایران مورد استراق سمع قرار بگیرند. از این رو توصیه می کنیم مکالمات حساس را از این طریق انجام ندهید.

در حین مکالمات تلفنی ممکن است ارتباط شما قطع شده و دوباره صدای خودتان را بشنوید. این موضوع چندان نگران کننده نیست، به دلیل وجود مقررات نظارت تمامی مکالمات در ایران ضبط می شود. 

 

استفاده از ابزارهای تسهیل دهنده در امر ارتباطات:

متاسفانه ابزارهایی مثل Tor، Lantern و Psiphon نمی توانند راه حل مناسب و قابل استفاده ای برای دور زدن مشکل قطعی اینترنت ارائه کنند. چرا که این ابزارها برای ارسال و دریافت داده ها به داخل یا خارج از کشور، به اینترنت نیاز دارند.

طی اتفاقات اخیر مشاهده شد که دولت ایران در شبکه های مجازی به دنبال روش های دور زدن قطعی اینترنت گشته و در صورت مشاهده هرگونه خبر و یا روشی، سریعا جهت قطع آن روش دست به کار می شدند.

در حال حاظر اصلی ترین روش برای دور زدن قطعی اینترنت خرید یک سرور مجازی اختصاصی (VPS) می باشد از یک سرور داخلی است. پس از اینکه این سرویس خریداری شد، کاربر می تواند برنامه اپرا را روی آن نصب کرده و با استفاده ازVPN رایگان آن یا مرورگر Tor به اینترنت دسترسی پیدا کند. همچنین می توان با استفاده از پروکسی ها با تلگرام متصل شد.

همچنین می توان با استفاده از اپلیکیشن موبایل Freedom Mobile VPN این کار را انجام داد. البته باید قابلیت تونلینگ DNS آن را فعال کنید. 

البته ممکن است این روش چندان هم قابل اجزا نباشد. چرا که برخی شرکت های ارائه دهنده این خدمات با توجه به شرایط اخیر قیمت های خود را افزایش داده اند. علاوه براین دولت ایران نیز به شرکت های ارائه دهنده خدمات VPS هشدار داده که نباید اجازه دهند از این خدمات برای اتصال از طریق VPN و پروکسی استفاده شود.

با آغاز قطع اینترنت، برخی لینک ها و آدرس های ارائه دهنده پروکسی ها در فضای اینترنت پخش گردید. در اینجا اشاره به این نکته ضروری است که کاربران باید از هرگونه پروکسی که آزادانه در حال تبلیغ می باشد،  دوری کنند. چرا که اطلاعاتی که از این کانال ها عبور می کنند، ممکن است در اختیار دولت ایران قرار بگیرند.

حفظ امنیت فیزیکی در حین اعتراضات:

اگر افراد حاظر در شبکه داخلی قصد شرکت در اعتراضات را داشته باشند، بهتر است هرگونه اطلاعات حساس مثل ایمیل ها، آرشیو تمامی چت ها، تصاویر و ویدئو ها یا هر گونه اطلاعاتی که ممکن است بر علیه خود فرد یا شبکه ارتباطی او مورد استفاده قرار بگیرد، را پاک کنند. چرا که احتمالا در صورت دستگیری، لوازم شخصی و هر چیزی که فرد به همراه دارد، بررسی خواهد شد. همچنین باید هرگونه بکاپ غیر ضروری از این اطلاعات باید از گوشی حذف شوند.

افراد باید از ماسک و نقاب استفاده کرده یا به هر طریق ممکن، صورت خود را پوشش داده و امکان شناسایی چهره خود را غیر ممکن سازند. ممکن است در حین اعتراضات دوربین های نظارتی نصب شده در خیابان های اصلی و تقاطع ها ( به خصوص در شهرهای بزرگ) از اعتراضات تصویر برداری شود.

علاوه بر این بهتر است چند لایه لباس استفاده کنید، که در آوردن آنها راحت باشد. با این کار می توان در صورت نیاز، ظاهر را تغییر داده و از دید پلیس یا افراد تعقیب کننده و حتی دوربین های نظارتی در امان ماند. همچنین در صورت اصابت ضربه، از شدت آن کم خواهد کرد.

اگر خودتان در حین اعتراضات فیلم برداری می کنید، هرگز از صورت افراد فیلم نگیرید. قبل از اینکه ویدئو یا تصاویر ضبط شده را منتشر کنید، آن را بررسی کرده و از نبود چهره قابل تشخیص در آن اطمینان حاصل کنید، در صورت وجود چهره قابل تشخیص بهتر است آن را قبل از منتظر کردن، تار کنید.

بیشتر بخوانید:

راه‌کارهای امنیتی در تظاهرات‌، تجمع‌ها و اعتراضات


پشتیبانی فنی رایگان

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)