عده ای از مادران و بستگان جان باختگان در اعتراضات مردمی در ایران که فرزندان و نزدیکانشان در چهل سال گذشته توسط جمهوری اسلامی به قتل رسیده اند، روز ۵ دی ماه (۲۶ دسامبر) چهلمین روز کشته شدگان آبانماه را روز بین المللی ادای احترام به قربانیان اعلام‌ کرده و از مردم خواسته اند در این روز جنایات حکومت را محکوم کنند. آن ها هم چنین خواهان اعزام کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به ایران و برای بازدید تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور و نظارت خانواده‌های آسیب دیده به منظور بررسی ابعاد فاجعه و اعلام دقیق تعداد کشته شدگان، مجروحان و بازداشت شدگان و هم چنین شناسایی عوامل دست اندر کار این جنایت شده اند.

ما چهار حزب و سازمان دموکرات و جمهوری خواه در ششم آذرماه طی بیانیه ای خواستار آزادی بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، زندانیان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی و تشکیل کمسیون حقیقت یاب زیر نظر سازمان ملل و بررسی ابعاد کشتار و انتشار علنی نتیجه تحقیقات شدیم. بعد از آن حقایق بیشتری در مورد کشتار بیرحمانه و جنایت کارانه توسط نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی که با فرمان علی خامنه ای صورت گرفته، انتشار یافته است. سازمان عفو بین الملل تعداد کشته شدگان را ۳۰۴ تن گزارش کرده و معلمان عدالت خواه اسامی ۱۹ نفر از دانش آموزآن ۱۳ تا ۱۸ ساله را اعلام کرده که در سرکوب آبانماه کشته شده اند. کشتار آبانماه ۹۸ نمونه شاخص نقض فاحش ابتدایی ترین حقوق مردم ایران، بویژه لگدمال کردن حق اعتراض به معضلات جامعه مانند فقر، بیکاری، شکاف طبقاتی، فساد،فقدان مشارکت سیاسی، رانت خواری و استبداد مذهبی است.

ما چهار حزب و سازمان جمهوری خواه از فراخوان مادران جان باختگان برای ۵ دی حمایت می کنیم و برای اعلام همبستگی با خیزش اعتراضی مردم، بر ضرورت اقدامی هماهنگ در این روز در ایران و سراسر جهان تاکید داریم. وظیفه انسانی و میهنی حکم می کند که با برگزاری مراسم، گردهمایی و تظاهرات، علیه کشتار جنایتکارانه جمهوری اسلامی به اعتراض برخیزیم، یاد جانباختگان را گرامی داریم و با بستگان آن ها و دستگیر شدگان خیزش آبانماه همدردی و همبستگی مان را اعلام کنیم.

هیئتهای سیاسی ـ اجرائی
اتحاد جمهوریخواهان ایران
حزب چپ ایران (فدائیان خلق)
سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
همبستگی جمهوریخواهان ایران

۲۵ آذر ۱۳۹۸ (۱۶ دسامبر ۲۰۱۹)
 
 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com