در نیمه شب ۲۴ آبانماه ۹۸ به طور ناگهانی و بدون هیچ مقدمه‌ای اعلام شد که بنا بر تصمیم سران قوای سه گانه، اولا بنزین در کشور سهمیه بندی شده و ثانیا قیمت بنزین سهمیه‌ای به ۵/۱ برابر و بنزین آزاد به سه برابر افزایش یافته است. این اقدام ناگهانی هیئت حاکمه جمهوری اسلامی به مثابه یک شوک سنگین جامعه ایران را به حالت التهاب و هیجان در آورد. زیرا همه آگاهی دارند که قیمت بنزین به عنوان یک کالای اساسی و استراتژیک، روی قیمت تمام کالا‌ها و مایحتاج مردم اثر مستقیم و فوری و همچنین تاثیر غیر مستقیم و طولانی مدت خواهد داشت. همه ایرانیان نسبت به این تصمیم ناگهانی، متحیر و متعجب شدند وبسیاری از آحاد ملت به ویژه شهروندانی که در شرایط سخت تری از نظر اقتصادی و معیشتی قرار دارند، خشمگینانه به حالت عصیان در آمدند و از صبح روز ۲۵ آبان موجی از اعتراض از شمال تا جنوب واز غرب تا شرق کشور را فرا گرفت.
ممکن است بالا بردن بهای بنزین در یک شرایط عادی، از لحاظ موازین اقتصادی و محیط زیستی و جلوگیری از قاچاق آن، به بیرون از مرزها موضوعی باشد که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد. که البته این شرایط عادی اکنون با توجه به تحریم‌ها و تنگناهای اقتصادی ناشی از آن‌ها وجود ندارد. اما این موضوع درخور توجه باید با بررسی وتحلیل همه جانبه و نظرخواهی از کارشناسان و با برنامه ریزی منطقی انجام شود، باید عموم مردم این نظرخواهی‌ها و بررسی‌ها را مشاهده کنند و باید کوشش شود تا یک اقناع اجتماعی تحقق پیدا کند. وبالاتر از همه باید این مسئله در دستور کار همین مجلس انتصابی متولد شده تحت نظارت استصوابی شورای نگهبان، با همه‌ی اما و اگرهای آن قرار میگرفت و قانونا و به طور قطع باید مجلس در جریان این تصمیم کلان و مهم که بر زندگی و معیشت آحاد ملت ایران اثر گذار است، قرار داشت و شکل اجراء و زمان بندی آن و مرحله‌ای کردن افزایش بهای بنزین را مورد تصویب قرار میداد. اما همه این مراحل قانونی نادیده انگاشته شد و متاسفانه نه نظر مردم، نه مجلس و نه شوک ناشی از افزایش قیمت‌ها دیده نشدند. و در شرایطی که هم اکنون هم بحران معیشتی، گرانی، تورم و بیکاری تسمه از گرده مردم این سرزمین کشیده، افزایش مجدد قیمت‌ها و گرانی مضاعفی را به آنان تحمیل نمود. اقدام نسنجیده و نا بهنگام و برنامه ریزی نشده‌ای صورت گرفت که اعتراض سراسری مردم را به دنبال داشت و سپس با کمال تاسف جنبش اعتراضی مردم با خشونت کامل سرکوب شد. بدیهی است که در فضای سیاسی بسته و عدم امکان برگزاری اجتماعات مدنی قانونمند از طرف جمعیت‌های سیاسی شناخته شده، اعتراضات ممکن است به صورت خودجوش و انفجارگونه صورت پذیرد. در طول این اعتراضات چند روزه، صد‌ها تن از مردم به ویژه جوانان این کشور، جان خود را ازدست دادند و صدها نفر مجروح ومعلول گشتند و هزاران نفر به زندان‌های سراسر کشور گسیل شدند. چندین شعبه بانک و چندین پمپ بنزین و ساختمان‌های دولتی به گونه‌ای سئوال بر انگیز به آتش کشیده شده ومنهدم شد و میلیاردها تومان خسارت به اموال عمومی، یعنی اموال متعلق به مردم این سرزمین وارد گردید. مسلما تهاجم به بانک‌ها وآتش زدن پمپ بنزین‌ها و تخریب اموال عمومی نمیتواند کار افراد آگاه و وطن دوست باشد و این گونه اقدامات که برای همگان سئوال‌ها وتردیدهای بسیاری را ایجاد کرده از نظر ملت ایران محکوم است.
جبهه ملی ایران مصیبت‌های عظیم پیش آمده را به ملت بزرگ ایران به ویژه به خانواده هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند تسلیت میگوید و خواهان آزادی فوری زندانیان سیاسی به خصوص هزاران زندانی اعتراضات اخیر میباشد. جبهه ملی ایران اعمال خشونت را به هرشکل و از طرف هر نهاد یا گروه ویا هرشخصی تقبیح و محکوم میکند. و امید وار است که با رعایت قانون و بها دادن به مردم و در نظر گرفتن مصالح و منافع ملی و پرهیز از خشونت، میهن عزیزمان از گرفتاری‌ها و صدمات بزرگ تر محفوظ بماند. هیئت حاکمه جمهوری اسلامی باید توجه داشته باشد که ملت ایران صاحبان واقعی وحتمی این کشورند باید به نظرات آن‌ها گوش فراداده و به عقاید آنها احترام بگذارد. تشبث به سرکوب و استفاده از نیروی قهریه راه به جایی نمیبرد. تنها فراهم کردن فضای باز سیاسی و رعایت آزادی‌های اساسی و اولیه ملت ایران مانند آزادی احزاب، آزادی اجتماعات، آزادی بیان وقلم، آزادی تشکیل اتحادیه‌ها وسندیکا‌ها، آزادی بهره گیری از تمام رسانه‌ها‌ی ارتباط جمعی و آزادی انتخابات درمان درد‌های جامعه ایران است. رفع مشکلات اقتصادی را باید در اتخاذ سیاست خارجی مستقل ایرانی و رفع تنش با جامعه جهانی و هزینه کردن منابع مالی کشور در راه توسعه و افزایش تولید و اشتغال و مبارزه واقعی با فساد گسترده و حیرت انگیز و به هدر ندادن منابع مالی کشور در خارج از مرز‌ها و در مناقشات منطقه‌ای بدور از منافع ملی ایران، جستجو نمود. آنچه که مورد تایید و تاکید جبهه ملی ایران است توجه ویژه به دموکراسی، منافع ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی کشور است.

دهم آذر ماه ۱۳۹۸
تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com