سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸: دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده‌اند در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، دوشنبه ۲۹ آبان ماه، دو زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی ارومیه (دریا) جهت اجرای حکم به قرنطینه (سلول انفرادی) منتقل شدند.

هویت این دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده‌اند مهدی مصطفی‌زاده و میثم قربان‌نژاد احراز شده است.

قرار است حکم این دو زندانی در صورتی که شکات حاضر به رضایت و یا مهلت نشوند، تا ساعاتی دیگر به اجرا دربیاید.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com