سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸: یک زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، هفته گذشته در زندان مرکزی تبریز اعدام شده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۴ آبان ماه، حکم اعدام یک نفر در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمده است. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود محمد دوستی حدود ۳۰ ساله احراز شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان که اولین بار این خبر را اعلام کرد در این خصوص نوشت، محمد دوستی پنج سال پیش به اتهام قتل عمد در یکی از روستاهای شهرستان مراغه بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بود.

اعدام این زندانی با وجود گذشت یک هفته از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com