روزهای نخست اردیبهشت، یادآور آغاز انقلاب فرهنگی در ایران است. مجموعه‌ رویدادهایی که فقط به تعطیلی دانشگاه‌ها، اخراج هزاران دانشجو و استاد نیانجامید، بلکه در جریان آن شمار قابل ملاحظه‌ای از دانشجویان و فعالان سیاسی کشته، اعدام و صدها تن نیز زخمی شدند.

در ۲۹ فروردین ۱۳۵۹اعضای «شورای انقلاب» که اکثر آنان از وابستگان به «حزب جمهوری اسلامی» بودند به دیدار آیت‌الله خمینی رفتند. پس از این دیدار بود که شورای انقلاب با صدور اطلاعیه‌ای، مراکز آموزش عالی کشور را «ستاد عملیات سیاسی تفرقه‌آور» خواند و تنها تا روز دوشنبه، اول اردیبهشت‌ماه به گروه‌های سیاسی مهلت دادند تا دفاتر خود را در دانشگاه‌ها تعطیل کنند.

البته پیش از پایان این ضرب‌الاجل سه روزه، نیروهای وابسته به حکومت اسلامی به دانشگاه‌های مختلف در شهرهای تهران، شیراز، مشهد، اهواز و زاهدان حمله کردند و درگیری‌ها آغاز شد؛ درگیرهای که به گفته روزنامه‌های دولتی آن زمان صد‌ها زخمی و شمار زیادی کشته به جای گذاشت.

در سالروز آغاز انقلاب فرهنگی با بهرام رحمانی از فعالان سیاسی در سوئد که از نزدیک شاهد آن رویدادها بوده است، گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌شنوید.

گفت‌وگو با بهرام رحمانى، فعال سیاسى و یکى از شاهدان آن رویدادها

فایل صوتی را بشنوید:

دانلود مستقیم فایل

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com