“بغداد حره حره، ‌ إیران، بره بره”

شهرهای بزرگ عراق در آتش خشم و نفرت توده‌های معترض تهیدست علیه فساد و دزدی سران حکومت میسوزد. ۷ استان و ۱۱ شهر بزرگ یک باره منفجر میشوند و جوانان به خیابانها میریزند و فریاد میزنند: “دزدان ما را غارت میکنند”؛ و “حکومت باید برود”؛ “بغداد حره حره، ‌ إیران، بره بره” (بغداد آزاد آزاد، ایران بیرون بیرون”)!جوانان در عراق به همان دلیلی به پاخاسته‌اند که جوانان در انقلابات موسوم به “بهار عربی” در سال ۲۰۱۱، تونس و مصر و سایر کشورهای منطقه را به میدان جدال با دیکتاتورهای وقت تبدیل کردند. با این تفاوت که در عراق حکام فاسدی دست اندر کار هستند که دست یک حکومت فاسدتر از خودشان به نام جمهوری اسلامی را در زندگی مردم عراق باز گذاشته‌اند. حکومتی که در خود ایران آماج خشم و نفرت و انزجار و اعتراض مردم ایران است.

بی دلیل نیست که جوانان معترض عراق، آنهم در شهرهایی مثل نجف و کربلا و کوفه که با مقدسات شیعی تداعی میشوند، آنهم در مقعطع اربعین که حکام اسلامی ایران و عراق دست در دست هم میخواهند نمایش قدرت برای اسلام سیاسی شیعی راه بیاندازند علیه همه این حکام شعار میدهند؛ دفتر حزب الله در نجف را به آتش میکشند، به کنسولگری جمهوری اسلامی حمله میکنند و به اتش میکشند و پرچم منحوس حکومت اسلامی را به دست شعله‌های آتش میسپارند.

و بی دلیل نیست که از این عصیان گسترده مردم عراق، جمهوری اسلامی حتی بیشتر از حکام خود عراق به وحشت افتاده است. رسانه‌های رسمیش همان حرفی را میزنند که مثلا قیس خزعلی، دبیر کل گردان‌های اهل الحق عراق میگوید: اینکه “دستهای خبیثی” پشت این اعتراضات هستند که “میخواهند ثبات عراق را بر هم بزنند”؛ امام جمعه‌اش توطئه دشمن را ردیابی میکند که میخواهد برای “مراسم اربعین ایجاد مزاحمت” بکند؛ وزارت خارجه‌اش خواهان تعقیب و مجازات “مجرمینی” هستند که کنسولگری این رژیم جنایتکار را به آتش کشیده اند؛ حشد الشعبی‌اش در سرکوب معترضین نقش فعال ایفا میکنند و بالاخره خبرگزاری رسمیش با وقاحت و بیشرمی تمام این اعتراض توده‌های خشمگین از فساد گسترده حکومتی، این اعتراض حق طلبانه مردم برای آب و برق و نان و کار و زندگی مثل یک انسان را به “دستهای خارج” و عربستان سعودی و اوباشی از جنس خودشان نسبت میدهند که جنگ نیابتیشان در منطقه یک علت وضعیت رنجبار مردم عراق است.

جمهوری اسلامی خوب میداند که اگر جنبش تهیدستان در عراق قدرت بگیرد؛ از درونش یک جنبش منسجم شکل بگیرد که هم اراده و هم توان بدست گرفتن قدرت سیاسی را داشته باشد؛ واین جنبش بتواند حکومت مذهبی – قومی عراق را تضعیف و سرنگون کند و قدرت را بدست بگیرد تاثیرات تکان دهنده‌ای در موقعیت خود حکومت اسلامی در ایرن و منطقه خواهد داشت.

علاوه بر تاثیر مستقیم این پیروزی بر جوانان و مردم ایران که دنبال فرصتی برای تکرار ۹۶ در مقیاس وسعیتر و تکاندهنده تر هستند، این چنین تغییرات سیاسی در عراق جمهوری اسلامی را از یک محل اتکای سیاسی و نظامی و لجستیکی بسیار حیاتی محروم خواهد کرد. عراق تحت نفوذ جمهوری اسلامی مسیر حضورفعال جمهوری اسلامی در سوریه و لبنان و امکان لجستیکی برای حمایت از بشار اسد و حزب الله لبنان است. به این اعتبار، حکومت اسلامی تضعیف شده در عراق و سوریه و لبنان به مراتب بیشتر درمقابل جنبش سرنگونی مردم ایرن صدمه پذیرتر است. کابوس از دست دادن چنین شرایطی است که جمهوری اسلامی را از تظاهرات کوبنده وضد حکومتی جوانان در عراق به وحشت انداخته است. *

۱۳ مهر ۱۳۹۸ – ۵ اکتبر ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)