به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۶ مهر تا روز جمعه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۸، سرکوب و نقض حقوق شهروندی توسط نهادها و ارگانهای وابسته به دیکتاتوری ولایت فقیه از طریق اعدام‌ در زندان‌های مختلف کشور، بازداشت‌های خودسرانه و آزار و اذیت زندانیان و قتل شهروندان همچنان ادامه داشت.

اعدام

در هفته‌ای که گذشت دست‌کم ۶ زندانی در زندان‌های مختلف کشور به دار آویخته شدند.

-سحرگاه روز سه‌شنبه ۹ مهرماه یک زندانی به نام رزگار زندی در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. این زندانی ۲۴ ساله‌ی محکوم به اعدام، از ۴ سال پیش به اتهام قتل در زندان به سر می‌برد.

-صبح روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه دست‌کم چهار زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند. دو نفر از این زندانیان به نام‌های حسین روشن و محسن کونانی به اتهام «محاربه از طریق سرقت مسلحانه» به اعدام محکوم شده بودند. دو زندانی دیگر به نام‌های محمدرضا قنبری و حمید شیخی نیز به اتهام قتل به دار آویخته شدند.

-صبح روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه یک زندانی در پارک دانشجوی رشت به اتهام کشتن یک مامور پلیس، در ملاءعام اعدام شد.

بازداشت‌

-روز شنبه ۶ مهرماه فرمانده انتظامی استان کردستان از بازداشت ۹ نفر از مدیران یک کانال تلگرامی این استان با اتهاماتی امنیتی خبر داد. کانال تلگرامی «اعمک» اقدام به افشای  عملکرد مدیران استان کردستان کرده بود.

-روز شنبه ۶ مهرماه منازل شمار زیادی از شهروندان بهایی در تهران و کرج، در یک اقدام هماهنگ مورد تفتیش و بازرسی ماموران حکومتی قرار گرفت. نیروهای امنیتی علاوه بر تفتیش منازل آنها، اقدام به بازداشت دست‌کم یکی از شهروندان بهایی به نام آقای ظفر کرده و او را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

-روز شنبه ۶ مهر, «امیر مهدی صدیق آرا», فعال مدنی که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت اجرای باقی مانده دوران حبس خود، بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. در همین روز نیروهای اداره اطلاعات بانه به منزل یک شهروند دیگر به نام بهاءالدین عباس‌زاده، ۳۰ ساله یورش برده و اقدام به بازداشت وی کردند.

-شامگاه شنبه ۶ مهر نیروهای اداره اطلاعات شهرستان دهگلان به منزل یکی از فعالین مدنی این شهرستان به نام سیروان رحیمی یورش برده و وی را به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی مخالف نظام بازداشت کردند.

-زهرا زارع سراجی، از متهمین یک پرونده سیاسی، روز شنبه ششم مهرماه، در پی حضور در شعبه اجرای احکام شهرستان بهارستان بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب این شهر به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در مرحله تجدید نظر به ۲ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

-روز سه‌شنبه۹ مهرماه سعید مقدم، دبیر ریاضی مقطع دبیرستان در خرمشهر توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

-ثارالله شمس‌الدینی، یک شهروند معترض به استخدام نیروی غیربومی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس در استان خوزستان با شکایت این پالایشگاه به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.  

-روز پنجشنبه ۱۱ مهر، فعال کارگری کامران ساختمانگر، پس از ۲۸ روز بازجویی در بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات سنندج با قرار وثیقه‌ ۵۰۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

 احضاریه

-روز شنبه ۶ مهرماه اداره اطلاعات پاوه پدر و مادر سیاوش محمدی از فعالین سیاسی را به نام‌های محمد محمدی ۷۱ ساله و حمدیه رئوفی ۶۷ ساله احضار و از آنها بازجویی کرد. سیاوش محمدی یک فعال سیاسی ساکن آلمان می‌باشد که در سال ۸۵ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و مدت یک سال زندانی بود.

-روز دوشنبه ۸ مهرماه وزارت اطلاعات، ۴۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه را در محل پلیس امنیت شوش احضار کرد.

-روز چهارشنبه ۱۰ مهر آنیشا اسداللهی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شد.

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

-روز شنبه ۶ مهرماه به‌رغم وخامت حال زندانی سیاسی آرش صادقی براثر بیماری سرطان، به بهانه مخالفت وی با پوشیدن لباس زندان و استفاده از دستبند و پابند، از انتقال وی به بیمارستان ممانعت به عمل آمد. 

-روز یکشنبه هفتم مهرماه، سه زندانی سیاسی کُرد به نام‌های طاهر خورشیدی، فاروق شارویرانی و امیر پیغامی اهل شهرستان اشنویه در زندان کرمان دست به اعتصاب غذا زدند. این سه زندانی سیاسی در اعتراض به رفتار نامناسب رئیس حفاظت زندان کرمان و تحت فشار قرار دادن آنان اقدام به اعتصاب کرده‌اند. رئیس حفاظت زندان کرمان این سه زندانی سیاسی کُرد را تهدید کرده که موی سرشان را جهت عبرت دیگر زندانیان خواهد تراشید.

روز یکشنبه ۷ مهرماه یک زندانی به نام اصغر سامانی که به بیماری سل مبتلا و در بند ۵ زندان وکیل آباد مشهد، محبوس بود، بر اثر بی‌توجهی و عدم رسیدگی‌های پزشکی جان خود را از دست داد. وی شب قبل در سرویس بهداشتی فوت کرده بود اما تا ساعت ۶ صبح روز یکشنبه ۷ مهرماه که زمان آمارگیری زندانیان می‌باشد کسی متوجه این موضوع نشده بود.

-روز چهارشنبه ۹ مهرماه در یک اقدام ناگهانی نزدیک به ۵۰۰ زندانی بدون اخطار قبلی از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شدند. انتقال پرشمار زندانیان زندان اوین به زندان تهران بزرگ در شرایطی صورت می‌گیرد که زندان تهران بزرگ دارای مشکلات زیادی بوده و بیش از ظرفیت واقعی‌اش، زندانی دارد.

-حسن صادقی زندانی سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج و همسرش فاطمه مثنی، زندانی سیاسی زندان اوین مجددا از ملاقات با یکدیگر محروم شدند. دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی به بهانه مخالفت حسن صادقی با پوشیدن لباس زندان و استفاده از دستبند و پابند از ملاقات این دو زندانی سیاسی که پس از مدتها محرومیت، طی ماه های اخیر یک بار امکان ملاقات با یکدیگر را پیدا کرده بودند ممانعت به عمل آورد.

صدور احکام

-روز شنبه ۶ مهرماه شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج  با صدور حکمی, کرم اله خزائی, شهروند ساکن محمد شهر کرج را از بابت اتهامات مرتبط با ارتباط و مصاحبه این فعال مدنی با رسانه های خارج از کشور به تحمل ۱سال حبس تعزیری و ۲سال تبعید محکوم کرد.

-روز یکشنبه ۷ مهر شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه یک فعال آذربایجانی به نام غلامعلی حسینقلی‌زاده را به اتهام « عضویت در گروه های معاند نظام » به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

-روز سه شنبه ۹ مهرماه شعبه یک دادگاه تجدید نظر حکم ٨ سال حبس تعزیری «عباس لسانی» فعال آذربایجانی را به ۱۵ سال حبس افزایش داد.   

-روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه یک شهروند اهل مهاباد به نام حسین عثمانی که هم اکنون در زندان مرکزی ارومیه محبوس می‌باشد از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب مهاباد پس از ۶ سال حبس به تحمل ۳۰ سال حبس محکوم گردید.

دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه آقایان ابراهیم‌خلیل صدیقی همدانی و فرزندش سالار صدیقی همدانی هر یک در پرونده ای جداگانه به ۳ سال حبس جدید محکوم شدند. به این ترتیب با احتساب احکام پیشین، هر کدام از این افراد به تحمل ۱۹ سال حبس محکوم شده‌اند. اتهامات مطروحه علیه آنان «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از سازمانهای مخالف نظام»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «فیلمبرداری از مراکز نظامی» عنوان شده است.  

 

-خانم فرنگیس مظلوم فعال مدنی محبوس در بند ۲۰۹ زندان اوین از بابت ۴ اتهام مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.  پرونده وی جهت تعیین زمان دادرسی و تعیین شعبه به دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و این فعال مدنی می‌تواند   در صورت تامین وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شود. با توجه به ناتوانی وی در تامین مبلغ وثیقه صادره از سوی مراجع قضائی، این فعال مدنی در حال حاضر در وضعیت جسمی و روحی نامساعدی در سلول ۳ نفره بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد.  

-حکم دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی از جانباختگان اعتراضات سال ۸۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. خانم اکملی در مرحله بدوی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

-روز سه شنبه ۹ مهرماه ۴ متهم با اتهام جاسوسی به اعدام، حبس و استرداد محکوم شدند. به گفته سخنگوی قوه قضاییه، علی نفریه، به اتهام جاسوسی به نفع سرویس جاسوسی سیا به تحمل۱۰ سال حبس تعزیری و استرداد ۵۵ هزار دلار دریافتی از سرویس امریکا، محمد امین‌نسب به اتهام جاسوسی برای سرویس انگلیس به تحمل ۱۰ سال حبس قطعی و محمدعلی باباپور به اتهام جاسوسی برای سرویس امریکا به تحمل ۱۰ سال حبس و استرداد ۵۵ هزار دلار حق الزحمه دریافتی از این سرویس محکوم شدند.

قتل

-روز سه شنبه ۹ مهرماه، در پی تیراندازی نیروهای زمینی سپاه پاسداران در نزدیکی پایگاه بیمضرته از توابع شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی بر روی گروهی از کولبران آتش گشوده که یک کولبر به نام عزیز رئیسی بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

-بامداد روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه یک کارگر شهرداری ۶۴ ساله در پی تیراندازی ماموران نیروی انتظامی در حین تعقیب و گریز با یک خودروی دیگر در مشهد به قتل رسید.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)