سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم یک زندانی که به اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان نجف آباد اصفهان به اجرا درآمد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ مرداد ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان نجف آباد اصفهان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود هاشم مردودی، ۳۶ ساله و اهل لاهیجان احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «هاشم ۵ سال پیش به اتهام قتل بازداشت شد و خانواده‌اش بارها تلاش کردند تا رضایت بگیرند، اما خانواده مقتول حتی حاضر نبودند که دیه را قبول کنند و قصاصش را اجرا کردند».

اعدام این زندان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)