سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۸: رسانه‌های داخل ایران یکی از پنج اعدام روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه را تایید کردند. فرد اعدام شده مجید عربعلی نام داشت و از اختلالت شدید روانی رنج می‌برد و بیشتر مدت زندان خود را در بیمارستان روان‌پزشکی امین‌آباد سپری کرده بود.

به گزارش جوان آنلاین، چند روز قبل فردی که به اتهام سه فقره قتل به سه بار قصاص نفس، سه سال حبس، ۱۴۸‌ ضربه شلاق به خاطر سرقت، ۹۹‌ ضربه شلاق به خاطر رابطه نامشروع و پرداخت دیه به خاطر جنایت بر میت محکوم شده بود در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

تحقیقات سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که فردی که این رسانه رسمی خبر اعدامش را تایید کرده مجید عربعلی، ۳۰ ساله نام داشت که روز چهارشنبه ۱۶ مرداد ماه حکم اعدامش به همراه چهار زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج به اجرا درآمده است.

مجید عربعلی از بند ۵ سالن ۱۳ جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود و به گفته همبندیانش از مشکلات جدی اعصاب و روان رنج می‌برد و بیشتر مدت زندان خود را در بیمارستان روان‌پزشکی امین‌آباد سپری کرده بود.

سازمان حقوق بشر ایران پیشتر خبر اعدام این پنج زندانی را منتشر کرده بود.

گفتنی است، اعدام چهار زندانی دیگر با وجود گذشت دو هفته، از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

مشاهدات یک زندانی از صحنه‌های اعدام روز چهارشنبه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com