سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۸: حکم دو زندانی که با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند در زندان مرکزی رشت (لاکان) به اجرا درآمد و یک زندانی با اخذ مهلت به بند بازگشت.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری پنج‌شنبه ۱۰ مرداد ماه، حکم اعدام دو زندانی در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد. این دو زندانی با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بودند.

هویت یکی از زندانیان اعدام شده کوشا متقی احراز شده است. تا لحظه تنظیم این گزارش از هویت زندانی دوم اطلاعی به دست نیامده است.

این دو زندانی روز پنج‌شنبه ۳ مرداد ماه به همراه یک زندانی دیگر به نام راشد افروز جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند. راشد افروز موفق شد از شکات پرونده مهلت بگیرد و به بند خود بازگشت.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام «قتل عمد» صورت گرفته است. در این مدت رسانه‌های داخل ایران تنها ۳۷ اعدام را اعلام کردند و ۷۳ مورد دیگر از سوی منابع سازمان حقوق بشر ایران به تأیید رسیده است.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

گزارش: ۱۱۰ اعدام در شش ماه اول سال ۲۰۱۹

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)