سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۸: احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر زندانی محکوم به اعدام از روز شنبه به سلول انفرادی در مکان نامعلومی منتقل شده و همین موضوع نگرانی نزدیکان وی را افزایش داده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، احمدرضا جلالی پزشک و پژوهشگر زندانی محکوم به اعدام، روز دوشنبه ۷ مرداد ماه، بدون اطلاع قبلی به مکان نامعلومی منتقل شد و این موضوع باعث نگرانی بستگان وی شده است.

ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: روز دوشنبه بدون اینکه اطلاع دهند، احمد رضا را منتقل کردند و ما نمیدانیم وی اکنون کجا نگهداری می‌شود. به ما گفته که ۲۰۹ نیستم ولی محل را خودش هم نمیدانست که کجاست. فقط در یک اتاق مجهز به دوربین نگهداری می‌شود و اطلاع بیشتری از وی نداریم.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت قضایی همسرش گفت: وکیلش درخواست اعاده دادرسی داده ولی تا الان هیچ جوابی ندادند به درخواست وکیلشان. منتظر بودیم که بررسی دوباره صورت بگیرد در دیوان عالی کشور که هیچ عکس العمل خاصی داده نشد. من واقعا نمیدانم که احمدرضا توسط کدام گروه منتقل شده. توسط سپاه، وزارت اطلاعات و یا قوه قضاییه؟ اصلا نمیدانیم چه بندی است و واقعا نگران وضعیتش هستیم. امیدوارم که آقای رییسی رسیدگی کند به وضعیتشان.

احمدرضا جلالی که بنا به دعوت رسمی دانشگاه تهران به ایران سفر کرده بود در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در حال رانندگی به سمت کرج توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و سه ماه را در بازداشتگاه این وزارتخانه بسر برد. اتهامی که مقامات در ابتدا به وی وارد کردند «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده بود.

جلالی در دادگاه انقلاب به اتهام «محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل» به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.

احمدرضا جلالی، از سال ۱۳۸۸ ساکن سوئد بود، و در این کشور مدرک اقامت دائم داشت. او در حوزه مدیریت بحران پژوهش و فعالیت می‌کرد و در دانشگاه کارولیسنکا، نزدیک استکهلم به کار مشغول بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)