به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه پانزدهم تا روز جمعه ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۸در شهرهای مختلف ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله اعدام، بازداشت‌های خودسرانه، صدور احکام حبس و اذیت و آزار و قتل زندانیان بودیم.

 

اعدام

در هفته ای که گذشت دست‌کم ۲ زندانی در زندان‌های ایران به دار آویخته شدند.

صبح روز دوشنبه ۱۷ تیرماه یک زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان به دار آویخته شد. این زندانی به نام مصطفی شیری، ۴۲ ساله، اهل مرند از پنج سال پیش در زندان بسر می‌برد.

 سحرگاه روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه، یک زندانی  به نام ویس علی‌پور به اتهام قتل در حیاط زندان مهاباد در مقابل چشمان حیرت‌زده سایر زندانیان به دار آویخته شد.

بازداشت‌ها

در هفته ای که گذشت ماموران وزارت اطلاعات اقدام به دستگیری شماری از زندانیان سیاسی سابق در تهران کرده و آنها را به نقاط نامعلومی منتقل کردند.

روز یکشنبه ۱۶ تیرماه زندانی سیاسی سابق صدیقه مرادی و همسرش مهدی خواص صفت، در منزل شخصی خود در تهران توسط ماموران اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

عصر همان روز ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی خانواده دکتر هانی یازرلو، در تهران یورش برده و اقدام به بازداشت وی و فرزندش هود کردند. عوامل اطلاعاتی بدون ارائه مدرک قضایی اقدام به تفتیش منزل آقای یازرلو کرده و بخشی از لوازم شخصی آنها از جمله یک انجیل، کامپیوترها، تلفن های همراه، مقداری ارز خارجی و پاسپورتهای مربوط به این خانواده را توقیف کرده و همراه دکتر هانی یازرلو و پسرش هود، به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

در همین روز محمدولی غلام نژاد، زندانی سیاسی سابق توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شد.  همزمان آقای حسن عطار نیز توسط مأموران اطلاعات به دلائل نامعلومی بازداشت شد.

صبح روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، خانم راحله احمدی مادر زندانی سیاسی و فعال مدنی صبا کردافشاری که بیش از یک ماه است در زندان محبوس است، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد. وی با اتهامانی همچون «تبلیغ علیه نظام» ، «همکاری با رسانه های معاند» و «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا» بازداشت شده است. به گفته نزدیکان خانم احمدی، بازداشت وی برای تحت فشار قرار دادن صبا کردافشاری جهت گرفتن اعترافات اجباری می‌باشد.

 صبح روز دوشنبه ۱۷ تیرماه فعال حقوق زنان مریم محمدی از سوی نیروهای اداره اطلاعات در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. خانم محمدی از اعضای انجمن ندای زنان ایران، پیش از این در خردادماه ۹۸ به همراه دو فعال دیگر حقوق زنان به نام‌های نرگس خرمی و اسرین درکاله، به دادسرای اوین احضار شده بود.

روز چهارشنبه ۱۹ تیر بابک علی پور شهروند گیلانی، جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان لاکان شهر منتقل شد. وی توسط دادگاه انقلاب رشت به اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.  

 سه تن از شهروندان ساکن شهر رباط کریم و نصیر شهر به اتهام «ارتباط با رسانه های مخالف نظام» از سوی نیروهای امنیتی این ۲ شهر بازداشت شدند.  

طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۱۷ و ۱۸ تیرماه سه نفر از اعضای گروه کوهنوردی سقز به نام‌های فائق یوسفی، بهمن گلالی و هادی محمدزاده از سوی نیروهای امنیتی این شهر بدون ارائه حکم قضایی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از علت بازداشت این افراد اطلاعی در دست نیست.

روز دوشنبه ۱۷ تیر نیروهای اداره اطلاعات بوکان یک شهروند ساکن روستای قره گول به نام ابراهیم مردانی را به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. نیروهای امنیتی پس از بازداشت، منزل وی را تفتیش کرده و اقدام به ضبط بخشی از وسایل شخصی او کردند.

 

 اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

  روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز در زندان مرکزی کرج دچار سکته قلبی شد.
آقای فراحی شاندیز ۵۸ ساله که هشتمین سال محکومیت ۱۲ ساله خود را در زندان مرکزی کرج می گذراند، روز چهارشنبه دچار درد شدید در قفسه سینه شد. ماموران او را به بیمارستان شریعتی کرج منتقل کردند که پس از اکوگرافی قلب، از سوی پزشک مشخص شد که این زندانی دچار سکته قلبی شده است.
بیمارستان شریعتی کرج از نظر امکانات ضعیف است و فقط برای رفع نیازهای اولیه بهداشتی ساکنین منطقه ساخته شده و بخش قلب ندارد. بنابراین امکان رسیدگی مناسب به این زندانی سیاسی را ندارد.

زندانی سیاسی تبعیدی در زندان زابل ارژنگ داوودی، ۵۴ روز است که در اعتصاب غذا بسر می‌برد.  انتقال به بند زندانیان سیاسی، داشتن حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده، از خواسته های این زندانی سیاسی ۶۶ ساله پس از ۱۶ سال حبس می‌باشد. این زندانی سیاسی پس از انتقال از زندان زاهدان به زندان زابل در معرض بدرفتاری و شکنجه بوده است. وی از کلیه امکانات اولیه محروم است و با پول خود اقدام به خرید یخچال و کولر نموده است. اما رئیس زندان از تحویلدهی یخچال به او جلوگیری به عمل آورده است. آقای داوودی در یک سلول کثیف محبوس است و به او اجازه تماس تلفنی با خانواده‌اش را هم نمی‌دهند.

روز شنبه ۱۵ تیرماه, ندا ناجی, از شهروندان بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در تهران که در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک ورامین به‌سر میبرد ۲ بار از سوی زندانیان جرائم عادی و پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از انتقال به بهداری زندان قرچک برای مدتی با تاربینی مواجه شده بود.

 روز دوشنبه ۱۷ تیرماه ، ساناز اله‌یاری، از متهمین بازداشتی پرونده اعتراضات هفت تپه، در پنجمین روز از اعتصاب غذا به دلیل وخامت حال به بهداری زندان اوین منتقل شد. ساناز اله‌یاری و همسرش امیرحسین محمدی فرد، از تاریخ ۱۳ تیرماه دست به اعتصاب غذا زده اند.    

رضا ملک زندانی سیاسی محبوس در بند ۴ زندان اوین، که علیرغم اتمام دوران محکومیت دو ساله خود، کماکان در نگه داشته می‌شود، روز یکشنبه ۱۶ تیر، در بازدید مدیر کل زندان‌های استان تهران و هیئت همراهش از این زندان، پس از بیان اعتراضاتش، به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این زندانی سیاسی از بیماری کمر و ستون فقرات رنج می‌برد اما مسئولین قضایی و امنیتی از اعزام وی به بیمارستان خودداری می‌کنند.

 محمد نظری، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه به دلیل اثرات ناشی از اعتصاب غذای طولانی‌مدت، دچار تومور مشکوک در معده اش شده است؛ با این حال اجازه اعزام و بستری شدن در بیمارستان به وی داده نمی شود. آقای نظری از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران است که از ۲۵ سال پیش بدون مرخصی تحمل حبس می‌کند.

زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج سعید شیرزاد نیازمند رسیدگی پزشکی است و علیرغم پرداخت هزینه های درمانی توسط خانواده وی و صدور مجوز اعزام به بیمارستان، مسئولین زندان از اعزام او به مراکز درمانی ممانعت بعمل می آورند. بیش از هشت ماه است که از مشخص شدن جواب سونوگرافی وی مبنی بر مشکلات کلیوی و کوچک شدن کلیه سمت راست، می‌گذرد اما با ممانعت مسئولان زندان از اعزام به بیمارستان روبروست.

 سهیل عربی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ از تاریخ ۲۵ خرداد دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده و در شرایط جسمی نگران کننده‌ای بسر میبرد. نزدیکان این زندانی وضعیت جسمی آقای عربی را وخیم گزارش کرده و می‌گویند وی دیگر نمی‌تواند راه برود.

روز دوشنبه ۱۷ تیرماه یک زندانی به نام اشکان مهریوش که به اتهام جرائم مربوط به مواد مخدر در زندان مرکزی ارومیه تحمل حبس می‌کرد به دلیل عدم رسیدگی‌های پزشکی جان خود را از دست داد.

علت مرگ این زندانی خرابی دستگاه شوک قلبی بهداری زندان ارومیه می‌باشد. اشکان مهریوش روز دوشنبه ۱۷ تیر به دلیل ایست قلبی به بهداری زندان مرکزی ارومیه منتقل می‌شود اما به دلیل خراب بودن دستگاه شوک قلبی امکان وارد کردن شوک و بازگرداندن وی وجود نداشت.

 

 صدور احکام

حکم هفت سال حبس محمد پتایش شهروند پیرانشهری عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد. او با اتهاماتی مرتبط با احزاب کرد مخالف نظام بازداشت شده و با اتهام «جاسوسی برای آمریکا» از سوی دادگاه انقلاب ارومیه با این حکم روبرو شده بود.

عباس لسانی، فعال آذربایجانی توسط دادگاه انقلاب شهر اردبیل به اتهام «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به ۸ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد محکوم شد.

دادگاه انقلاب بیرجند ۹ تن از شهروندان بهایی این شهر را مجموعا به تحمل ۵۴ سال حبس تعزیری محکوم کرد. بر اساس این حکم هر یک از این شهروندان به ۶ سال حبس محکوم و مبالغی که توسط بهاییان بیرجند جهت انجام کارهای جامعه بهاییان جمع آوری شده بود نیز به حکم دادگاه ضبط شد.

اسامی این ۹ شهروند بهایی به شرح زیر می‌باشد:

 شیدا عابدی، خلیل ملاکی، سیمین محمدی، بیژن احمدی، مریم مختاری، ساغر محمدی، رفعت طالبی فرد، بهمن صالحی و فیروز احمدی هرکدام به اتهام «عضویت در تشکیلات غیرقانونی و مخل امنیت ملی بهایی» به تحمل ۵ سالح حبس تعزیری و به اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ بهاییت » به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

 دادگاه تجدید نظر استان یزد، معین محمدی، شهروند بهایی را به یک سال تحمل کیفر تحت نظارت دستبند یا پابند الکترونیکی در محدوده شهر یزد محکوم کرد. وی پیشتر و در مرحله بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این شهروند بهایی در دی ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در فروردین ماه سال جاری با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

محمدصدیق کبودوند، رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و فعال برجسته حقوق بشر با انتشار توئیتی در صفحه شخصی توئیتر اعلام کرد که حکم ممنوع‌الخروج از کشور برای وی صادر شده است.

قتل

روز یکشنبه ۱۶ تیرماه بر اثر شلیک مستقیم ماموران نیروی انتظامی به سوی گروهی از کولبران در مرز کانی زرد سردشت، یک کولبر جوان ۲۰ ساله به نام «منصور گرژە» جان خود را از دست داد. این کولبر کُرد که بار سیگار به همراه داشت بدون اخطار قبلی در نزدیکی روستای کانی زرد  هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفت. 

روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه یک دانشجوی ترم ششم علوم تربیتی دانشگاه شیراز ساکن شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان به دلیل واژگونی خودرو براثر تعقیب و گریز نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

 

وضعیت زندان ها

 

زندان مرکزی ارومیه

در هفته ای که گذشت دستگاه قضاییه به همراه عوامل زندان، اقدام به افزایش فشار روی زندانیان زندان مرکزی ارومیه کرده اند. از جمله فشارهایی که زندانیان با آن مواجه هستند به شرح زیر می‌باشد:
زندانیان زندان مرکزی ارومیه که برای ملاقات حضوری با خانواده هایشان می‌روند، هنگام بازگشت به داخل بند، با بی حرمتی و برخوردهای توهین‌آمیز مورد بازرسی قرار می‌گیرند. ماموران، زندانیان را مجبور می کنند که کلیه لباسهایشان را درآورده سپس مورد بازرسی قرار می‌دهند.  

همچنین با توجه به فصل تابستان و گرمای شدید هوا، تعداد زندانیان بسیار بیشتر از ظرفیت زندان است که به دلیل نبود امکانات حداقل برای استراحت، زندانیان مجبور می‌شوند در کریدورها کف‌خوابی کنند. تعداد دوش برای استحمام بسیار کم است و زندانیان با مشکلات جدی بهداشتی و بیماری‌های پوستی در گرمای هوا روبرو هستند.

 

زندان قلعه‌شور اصفهان

 زندانیان زندان قلعه شور در اصفهان در گرمای تابستان با نبود آب آشامیدنی روبرو هستند. زندان قلعه شور در نزدیکی روستای قلعه شور در دهستان کرارج از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان واقع شده است. این زندان پیش از این یک زمین کشاورزی در خارج از شهر بوده است که پس از مصادره آن توسط غارتگران وابسته به نظام، دیوارهایی به بلندی دو متر در اطراف آن کشیده شد و تبدیل به زندان گردید. زندانیان این زندان به طور عام به خاطر حمل مواد مخدر یا کلاهبرداری و دیگر جرائم اجتماعی محکوم شده‌اند.  بسیاری از زندانیان را جوانان معتاد تشکیل می دهند. محکومیت زندانیان بین ۲ تا ۱۵ سال است. از زندانیان وثیقه های سنگین گرفته می شود. بنابراین مسئولان زندان ترسی از فرار آنها ندارند.

بسیاری از زندانیان با کارهایی همچون خیاطی و ساختمانی به بیگاری کشیده می‌شوند. آب زندان شور و غیرقابل آشامیدن است و با تانکر آب وارد زندان می‌شود. عوامل زندان از این موضوع به عنوان اهرم فشار علیه زندانیان استفاده می‌کنند . هفته گذشته رئیس زندان اجازه ورود تانکر آب به این زندان را نداد و یکی از زندانیان مجبور شد با هزینه خودش به مبلغ ۲ میلیون تومان یک تانکر آب وارد زندان کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)