سازمان حقوق بشر ایران، ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۸: بیش از پنج زندانی محکوم به مرگ در زندان رجایی شهر کرج به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند تا طی روزهای آینده حکم ایشان به اجرا درآید.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روزجاری،‌ یکشنبه ۲۶ خرداد ماه، بیش از پنج زندانی محکوم به اعدام در زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی منتقل شدند. حکم این زندانیان که به نظر میرسد غالبا با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده‌اند، در صورتی که موفق به اخذ رضایت شکات پرونده نشوند، روز چهارشنبه به اجرا درخواهد آمد.

هویت دو تن از این زندانیان شاهین شیخان و علی داوری هردو از بند یک احراز شده است. از هویت دیگر زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی به دست نیامده است.

گفتنی است، برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که تعداد زندانیانی که به سلول انفرادی منتقل شده‌اند حدود ۱۰ نفر است.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

اخبار تکمیلی در خصوص انتقال این زندانیان منتشر خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com