اپل یک شرکت فوق العاده ثروتمند است و به این ترتیب تقریبا از عهده پرداخت هر گونه هزینه ایی بر می آید، از جمله استخدام یک فیلسوف. بله، اپل در سالهای گذشته یک فیلسوف تمام وقت درتیم خود داشته است. اگر چه داشتن فیلسوف تمام وقت  به خودیِ خود جذاب است، نکته جالب تر این است که گفته می شود فیلسوف اپل اجازه ندارد با رسانه ها صحبت کند.


فیلسوف
در اپل او چه کاری انجام می دهد؟

اپل در سال ۲۰۱۴، جاشوا کوهن[۱] را به عنوان یک فیلسوف تمام وقت در دانشگاه اپل استخدام کرد. دانشگاه اپل توسط استیو جابز[۲] در سال ۲۰۰۸ برای ارائه برنامه های آموزشی به کارمندانش تأسیس شد. کوهن استاد سابق فلسفه سیاسی  در دانشگاه استنفورد بود. کوهن همچنین از اعضای ارشد و برجسته در  اپل است.

به گفته (وب سایت اقتصادی-خبری) کوارتز[۳]، فیلسوف دانشگاه اپل (کوهن) مجاز به مصاحبه کردن در مورد کار خود با کوارتز نیست. علاوه بر این، این گزارش خاطرنشان ساخت که اگر چه فیلسوف دانشگاه اپل آمادگی اش  را برای گفتگو در مورد کار خود اعلام کرده بود، او گفت که ابتدا باید از اداره مطبوعات اپل مجوزِ مصاحبه دریافت کند.

با این حال،  اپل درخواست کوهن برای گفتگو با کوارتز را دو بار، یک بار در اکتبر ۲۰۱۸ و یک بار در آوریل ۲۰۱۹ رد کرد. کوارتز همچنین به طور مستقیم از اپل درخواست اجازه برای مصاحبه با کوهن نمود، اما تقاضای آنها نیز پذیرفته نشد.

بنابراین، به جز سخنرانی های گاه به گاه که کوهن در اپل ارائه داده بود، هیچ مطلبی در مورد کارهایش وجود ندارد. به عنوان مثال، در سخنرانی کوهن در تورنتو در سال ۲۰۱۶، او در مورد اینکه چگونه گلن گولدِ[۴] پیانیست می تواند از تکنولوژی برای ایجاد موسیقی ایی بسا الهام بخش تر استفاده کند صحبت کرد.

بر اساس گزارش یک وبسایت موسیقی محور[۵]به نام ludwig-van.com کوهن در ابتدا سخنرانیِ مشابه همان سخنرانی تورنتو را برای کارمندان اپل نیزبیان

 داشت. این وب سایت همچنین اشاره می کند که کار کوهن در اپل “شناسایی بهترین چیزها و تفسیر و روشن سازی آنها است.”

کوهن که یکی از سردبیران و نویسندگان مجله بوستون نیز است، در سال ۲۰۱۷ نوشت که پارک مرکزی شهر نیویورک نمونه خوبی از چگونگی کمک عمومی برای حفظ دموکراسی است. فیلسوف اپل نوشت: “لازم است پارک مرکزی مکانی همگانی برای عموم مردم باشد، و نه صرفا جایی برای افراد و بنابراین به ما کمک کند تا یک حس “ما” را شکل دهیم.”

دانشگاه اپل نیز محرمانه است

علاوه بر این، طرز کار و فعالیت های دانشگاه اپل نیز محرمانه نگه داشته می شوند. برای یک شرکت بزرگ معمول است که برنامه آموزشی خود را داشته باشد، اما اینکه این برنامه ها محرمانه بمانند امری غیر معمول است. هنگامی که دانشگاه اپل آغاز به کار کرد، بسیاری  انتظار داشتند که کارشناسی ارشد تجارت و مدیرت کسب و کار  در دانشگاه اپل ارائه شود، اما اکنون می دانیم که اپل دارای یک بخش فلسفه نیز است.

در سال ۲۰۱۱ اپل اینسایدر[۶]، وب سایت خبری اپل، در سال ۲۰۱۱، در مورد دانشگاه گزارشی منتشر کرد و گفت، هدف دانشگاه این است که “افکار و ایده های بنیان گذار معنوی اپل را آموزش دهد و درونی نماید تا برای روزی که او دیگر در میان ما نیست آماده گردیم.”  

دانشگاه اپل تحت نظر جوئل پودولنی[۷]، که مدیر سابق دانشکده مدیریت دانشگاه ییل است اداره می شود. دیگر افراد برجسته در دانشگاه اپل شامل ریچارد تدلو[۸]، یک مورخ سابق کسب و کار در دانشگاه هاروارد و مورتن هانسن[۹]، استاد سابق مدیریت در دانشگاه کالیفرنیا برکلی است.

کنترل شدید اپل بر سری نگاه داشتن رویه دانشگاه از این واقعیت آشکار است که  در سال ۲۰۱۴ تعداد  کمی از کارکنان و تنها به شرط ناشناس ماندن موافقت کردند با نیویورک تایمز صحبت کنند. کارکنان گفتند که آنها آموختند که محصولات اپل با آثار هنری پیکاسو قابل مقایسه است، چرا که هر دو در “زیبایی بی آلایش” مشترک هستند.

بیزنس اینسایدر[۱۰] در سال ۲۰۱۵ به منبعی گفت که دانشگاه اپل کارکنان را به گونه ایی پرورش می دهد که در یک زمینه خاص بهترین باشند. این منبع از اپل نقل قول می کند که: “شما نباید بر روی پای دیگران گام بگذارید.” “چیزهای بسیار زیادی وجود دارند که اصلا با زمینه کار شما ارتباطی ندارند.”

هیچ اطلاعات دیگری در مورد دانشگاه اپل وجود ندارد، از جمله اینکه استادان در آنجا چه کاری انجام می دهند و چه چیزی تدریس می کنند، برنامه درسی چگونه است،  کدام یک ازکارکنان در برنامه های درسی آن شرکت کرده اند یا اینکه چگونه این آموزشها و دروس در محصولات اپل منعکس می شود.

رویه ایی قابل تامل

از گزارش کوارتز اینگونه بر می آید که که شیوه مدیریت  دانشگاه اپل نشان دهنده یک روند بزرگتر است، جایی که دانشگاهیان کار خود را در دانشگاه های دولتی ترک و یک شرکت خصوصی را برای کار کردن انتخاب می کنند. این بدان معنی است که دانشمندان، مهندسان و دانشگاهیان بیشتری دیگر نتایج تحقیقات خود را در اختیار حوزه دانش همگانی قرار نمی دهند.

کوارتز همچنین به گزارشی دیگر اشاره می کند تا نمود این گرایش را مشخص تر کند. طبق داده های نشریه پاسیفیک علمی، بیش از نیمی از دانشمندان استخدام شده در دانشگاه، ازسال ۲۰۱۰ به بعد، تنها پنج سال پس از پیوستن به دانشگاه، زندگی دانشگاهی را ترک نمودند. در سال های ۱۹۶۰، ۳۵ سال طول می کشید تا همان در صد از دانشگاهیان شغل دانشگاهی خود را رها کنند.

شکی نیست که مزایای فراوان تری برای کار در یک شرکت خصوصی، از جمله درآمد بیشتر، بوروکراسی کمتر وغیره ، وجود دارد. با این حال، تحقیق انجام شده در چنین شرایط بسته و محدود شده ایی  به طور عمده جهت بهبود شرکت استفاده می گردد و نه برای عموم جامعه.  

 


نویسنده:عمان جین عمان[۱۱] کارشناس ارشد مدیریت بازار است و در هر دو زمینه بازاریابی و سرمایه گذاری دارای تجربه است. او به عنوان تحلیل گر زیان و ضرر برای ایر ورلد ویو کار کرده است و در حال حاضر  شرکت ورا سین سرو را که یک شرکت مطالعات مالی است اداره می کند. برای ارتباط با نویسنده با ایمیل زیر تماس بگیرید.  

Email him at amanjain@va

Top of Form

Bottom of Form

Top of Form

[۱] Joshua Cohen

[۲] Steve Jobs

[۳] Quartz

[۴] Glenn Gould

[۵] ludwig-van.com

[۶] AppleInsider

[۷] Joel Podolny

[۸] Richard Tedlow

[۹] Morten Hansen

[۱۰] Business Insider

[۱۱]Aman Jain Aman

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)