سازمان حقوق بشر ایران، ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: چهار زندانی در زندان مرکزی شیراز (عادل آباد) اعدام شدند. دو تن از این زندانیان با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم و دو تن دیگر که رسانه‌های داخل ایران نیز آن را اعلام کردند با اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده بودند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز گذشته، شنبه ۷ اردیبهشت ماه، حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی شیراز به اجرا درآمد.

رکنا، اعدام دو تن از این زندانیان که با اتهام «تجاوز به عنف در حین سرقت» به اعدام محکوم شده بودند را تایید کرده است. هویت این دو زندانی از سوی این منبع کاوه و حبیب اعلام شده است.

این رسانه زمان اعدام را در تیتر صبح روز جاری ولی در متن خبر دو روز پیش اعلام کرده ولی منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که تاریخ اعدام این دو زندانی به همراه دو زندانی دیگر صبح شنبه ۷ اردیبهشت ماه بوده است.

هویت دو زندانی دیگر که در این روز اعدام شدند دورهان حیدری و میرهان هزروشاه قاسمی احراز شده است. این دو زندانی که اهل سیستان و بلوچستان بودند، با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده‌ بودند و مواد مخدر نیز در پرونده‌های خود داشتند.

دورهان حیدری و میرهان هزروشاه قاسمی یک‌شنبه ۱۸ فروردین ماه، از زندان مرکزی اصفهان جهت اجرای حکم به زندان مرکزی شیراز منتقل شدند. رسانه‌های داخل ایران تا لحظه تنظیم این خبر به اعدام این دو زندانی اشاره‌ای نکرده‌اند.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

خطر قریب الوقوع اجرای حکم اعدام شش زندانی در پی انتقال از اصفهان به شیراز

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)