اتحاد سوسیالیست‌های خاورمیانه  همبستگی خود را با  اعتراضات طبقات مردمی ونزوئلا  علیه فقر و سرکوب از سوی  رژیم مادورو  اعلام می‌کند. ما سرسختانه با مداخله امپریالیستی ایالات متحده و تلاش‌های چهره‌ی سیاسی محبوبش، خوان گوآیدو به منظور سوء استفاده از  خواست  مردمی  و راستین  برای دست یافتن به یک زندگی بهتر مخالفیم.   همچنین سرسختانه با کمک نظامی روسیه به رژیم درنده خوی مادورو و حمایت چین از آن مخالف‌ایم.

 به عنوان سوسیالیست‌های خاورمیانه‌ای ما  می‌توانیم  از بسیاری جهات با تجربه‌ی ونزوئلایی‌ها هم‌ذات‌پنداری کنیم. در ایران، جمهوری اسلامی که پیوندهای نیرومندی با حکومت هوگو چاوز و اکنون حکومت مادورو داشته و دارد، به سرکوب اعتراض‌های ترقی خواه کارگری، فمینیستی و دیگر اعتراض‌های  راستین مردمی  ادامه می‌دهد و آنها را «ضدانقلابی» می‌خواند.

پس از خیزش‌های انقلابی در شمال آفریقا و خاورمیانه در ۲۰۱۱، دولت‌های چاوز و مادورو به حمایت از رژیم‌های دیکتاتوری در  این کشورها پرداختند و به جنبش‌های مردمی پشت کردند. آنها رژیم‌های قذافی و اسد را به عنوان «ضد ‌امپریالیست» ستودند درحالی‌که این رژیم ها  مردمان‌ خود را قتل‌عام می‌کردند. در ۲۰۱۲، هنگامی که  رژیم اسد در آستانه سقوط به دست توده‌های سوری بود، حکومت ونزوئلا صدها هزار بشکه نفت برای این رژیم فراهم کرد. ونزوئلا از مداخله نظامی روسیه در سوریه در ۲۰۱۵ نیز حمایت کرد. 

ونزوئلا تحت حاکمیت  چاوز را نمی توان با حکمرانی دین‌سالارانه‌ی جمهوری اسلامی مقایسه کرد. اگرچه هر دو حکومت بخشی از درآمدهای نفتی را به برنامه‌های بهداشتی و آموزشی اختصاص داده اند، ونزوئلا در ابتدای بر سر کار آمدن چاوز قدم‌های مثبت‌تری به سوی بهبود مسائل اجتماعی، هرچند به شکلی محدود برداشت.

درآمد هر دو کشور تقریباً تماماً به نفت وابسته است و به دلیل کاهش  قیمت نفت،  افزایش  فساد دولتی و تحریم‌های آمریکا، هر دو کشور بودجه یارانه‌های دولتی و خدمات اجتماعی را به شدت کاهش داده‌ و شاهد تنزل شدید  استاندارد زندگی بوده اند.   در مورد ایران، دولت میلیاردها دلار هزینه‌ی مداخله‌های نظامی در سوریه و عراق و لبنان و یمن می‌کند. با این حال،‌ هر دو دولت  مخالفتشان با امپریالیسم آمریکا را  به بهانه‌ای برای توجیه رژیم‌های سرمایه داری دولتی نظامی خود  بدل کرده اند.

ایران و ونزوئلا هر دو سلطه امپریالیستی ایالات متحده را در تاریخ خود  تجربه کرده‌اند و اکنون علاوه بر این با نفوذ قدرتمند روسیه و چین به عنوان ابرقدرت‌های در حال رقابت با آمریکا در منطقه خود  رویارو هستند.

مسائل اقتصادی،  اجتماعی، سیاسی  داخلی و خارجی ذکرشده  همچنین منجر به فرار اجباری  میلیون‌ها تن از  سوریه، ونزوئلا و ایران  شده و  به تشدید  بحران پناهجویان در سطح جهانی دامن زده است.

انسان باوران سوسیالیست‌ و ضداقتدارگرا در ونزوئلا، خاورمیانه، شمال آفریقا و سرتاسر جهان در مواجهه با این موقعیت وظیفه دارند که مفهوم و شیوه عملی از سوسیالیسم ارائه دهند که از سرمایه‌داری دولتی  فراتر رود و حقیقتاً دموکراتیک و بین‌الملل‌گرا باشد. در غیر این صورت، کسانی همچون گوآیدو در ونزوئلا و حامیان سلطنت‌طلبان در ایران بار  دیگر بحران‌ها را صرفا نتیجه ی « سوء مدیریت  اقتصاد»  ‌خواهند نامید و نه نتیجه ی  منطق سرمایه داری .

به منظور ایجاد  ارتباط با سوسیالیست‌های ونزوئلایی،  ما اخیرا  متن سخنرانی اوا ماریا، سوسیالیست ونزوئلایی  را  که در آخرین نشست اتحاد سوسیالیست‌های خاورمیانه  ارائه شد  منتشر کرده‌ایم.(لینک در ذیل آمده).  همچنین از مشارکت شما در یک شبکه تازه‌تأسیس  هبستگی فراملی  و انسان باور سوسیالیستی استقبال می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر لطفاً  با این آدرس تماس بگیرید: info@allianceofmesocialists.org

اتحاد سوسیالیست‌های خاورمیانه

۲۵ مارس ۲۰۱۹

https://www.allianceofmesocialists.org/venezuelan-socialist-speaks-to-middle-eastern-socialists/

منبع انگلیسی بیانیه:

https://www.allianceofmesocialists.org/statement-of-solidarity-on-venezuela-from-alliance-of-middle-eastern-socialists/

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)