نوروز جشن شکوفایی طبیعت و شادمانی انسان ، جشن رقص و روشنایی و لبخند ، برای واپس راندن سیاهی و اندوه و نومیدی است . از این رو نیاکان ما در قلمرو فرهنگ ایرانی که گستره ای بسیار فراتر از مرزهای فعلی کشور ما دارد ، نوروز را به سان نماد زندگی نو جشن می گرفته اند و این سنت دیرینه را تا به امروز پاس داشته اند .

این روزها مردم ما در شرایطی به استقبال نوروز می روند که سفره ها و جیب هایشان خالی تر از همیشه است . گرانی و تورم سرسام آور ، اکثریت آحاد جامعه ، یعنی کارگران ، کشاورزان ، معلمان ، پرستاران و … را به زیر خط فقر رانده است . رشد تصاعدی قیمت کاغذ  و سقوط شمارگان کتاب و مطبوعات ، صنعت بی رونق چاپ و نشر را از نفس انداخته و امنیت شغلی و  معیشت شاغلان این صنعت و نویسندگان و روزنامه نگاران را به طور جدی به مخاطره افکنده است . در چنین شرایطی ، انتشار پایان ناپذیر اخبار اختلاس ها ی نجومی و غارت منابع مالی و طبیعی کشور ، نمکی است که بر زخم مردم پاشیده می شود ، بی آن که گرهی از کار فروبستۀ آنان بگشاید . صاحبان قدرت به جای چاره جویی برای صنعت نشر و جلوگیری از تعطیلی فعالیت ها و مشاغل فرهنگی ، بر تداوم سیاست سانسور پافشاری می کنند . به جای حمایت از جریان آزاد اطلاعات که عاملی مهم در افشای دروغ  وُ ریاکاری و جلوگیری از فساد است ، روزنامه نگاران و نویسندگان را از بیان حقایق بازمی دارند یا به بند می کشند. و این مصداق همان مثل مشهور است که می گوید : سنگ را بسته و سگ را رها کرده اند .

کانون نویسندگان ایران با آرزوی برچیده شدن بساط سانسور و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی ، فرا رسیدن سال نو  را به مردم ایران و ملت ها و اقوام دیگر که نوروز را پاس می دارند شادباش می گوید و برای آنان آزادی ، صلح ، امنیت ، رفاه و شادمانی آرزو می کند .

کانون نویسندگان ایران

نوروز ۱۳۹۸

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)