به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، از روز شنبه ۱۸  اسفند تا روز جمعه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ در گوشه و کنار شهرهای ایران شاهد سرکوب و نقض حقوق بشر از جمله موج گسترده ای از اعدام، بازداشت، صدور احکام حبس و شلاق ، قتل و اذیت و آزار زندانیان بودیم.

اعدام

در هفته‌ای که گذشت دست‌کم ۹ زندانی در زندان‌های مختلف در ایران به دار آویخته شدند.

صبح روز یکشنبه ۱۹ اسفندماه یک زندانی ۳۳ ساله به نام ابراهیم گرگیج، در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

سحرگاه روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه یک پدر و پسر محبوس در زندان مرکزی بیرجند اعدام شدند. این دو زندانی به نام‌های شیرمحمد نارویی ۵۰ ساله و فرزند وی، یونس نارویی ۲۰ ساله به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند. همزمان یک زندانی دیگر نیز در این زندان به اتهام جرائم مربوط به مواد مخدر به دار آویخته شد.

روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه سه زندانی دیگر نیز در زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند. این زندانیان به نام‌های خلیل صالحی، حسین رحیمی و ناجی عمرزاده به اتهام قتل به دار آویخته شدند.

صبح روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند ماه یک زندانی به نام اسلام فارسی، در زندان مرکزی تبریز به دار آویخته شد.

سحرگاه روز پنج‌شنبه ۲۳ اسفند ماه زندانی دیگری به نام جلال‌الدین مصلی‌نژاد در شهرستان جهرم در استان فارس در ملاعام به دار آویخته شد.


بازداشت‌ها

روز شنبه ۱۸ اسفند نیروهای حکومتی در مرز شوشمی نوسود از توابع شهرستان پاوه، دو کولبر را بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار دادند.

روز شنبه ۱۸ اسفند ماه یک فعال کارگری به نام توفیق محمدی، اهل سنندج از سوی نیروهای اطلاعاتی بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

روز یک شنبه ۱۹ اسفند دو شهروند اهل پیرانشهر به نام‌های قادر محمدپوری ۲۸ ساله و عزت محمودی ۳۹ ساله به اتهام همکاری با احزاب کردی، توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهر بازداشت شدند.

روز دوشنبه ۲۰ اسفند افشار فتحی، یکی از فعالین مدنی شهر سنندج پس از احضار به اداره اطلاعات این شهر بازداشت شد.

صبح روز دوشنبه ۲۰ اسفند نیروهای امنیتی سپاه، زینب طاهری، وکیل دادگستری را در منزل شخصی‌اش دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماموران امنیتی، یک شهروند بهایی به نام حمید ناصری را در تهران مقابل محل کسب خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. برادر وی، سعید ناصری نیز به دنبال مراجعه به دادسرای اوین جهت پیگیری وضعیت برادرش حمید ناصری، بازداشت شد.

روز چهارشنبه ۲۲ اسفند چهار شهروند ساکن اهواز به نام‌های علی سواری، یوسف سواری، ابراهیم مغینمی و محمد سواری توسط نیروهای اطلاعات این شهر بازداشت شدند.

  

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از دردها و بیماریهای ناشی از شکنجه و شرایط زندان، رنج می‌برند و محروم از دسترسی به درمان می‌باشند. 

زندانی سیاسی سعید شیرزاد مشکل کلیه دارد اما از اعزام او به بیمارستان جهت درمان دردهای کلیوی‌اش جلوگیری می‌شود.

حمزه سواری یک تومور دردناک در پشت زانوی پای راست دارد که باید عمل شود. اما از اعزام به بیمارستان محروم مانده است. 

مجید اسدی ازدرد ناشی از زخم معده و التهاب روده و کیست‌های کبدی رنج می برد.

ابوالقاسم فولادوند با ۵۹ سال سن به بیماریهای قلبی، تنگی نفس، دیسک کمر، آرتروز و درد مفاصل مبتلاست اما با معضل تحویلگیری داروی تهیه شده با هزینه شخصی، روبرو است.

آرش صادقی که به سرطان استخوان (کندروسارکوم) مبتلاست از انجام شیمی درمانی محروم می‌باشد.

شهرام پورمنصوری دارای توموری در ناحیه نخاع است که بنا به تشخیص پزشکان در صورت عدم جراحی فلج خواهد شد. 

حسن صادقی پس از شکنجه های دوران بازجویی به بیماری گلوکوم (آب سیاه چشم) و فشار چشم مبتلا شده که احتمال نابینایی وی وجود دارد.

محمد بنازاده امیرخیزی، با ۶۴ سال سن از پارگی مینیسک پا رنج می برد و مبتلا به بیماری پروستات بوده و نیاز به سونوگرافی های دوره ای دارد. 

  به دنبال اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زندان شیبان اهواز در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، باند شکنجه گر این زندان، شامل ذوالفقاری، خلیلی، افشین آزاده، سید حمید موسوی، نادر صخراوی، زارع و… زندانیان را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار دادند.

شدت ضربات به حدی بود که سه تن از زندانیان سیاسی به نامهای عبدالرزاق عبیداوی، امیر معاوی، شبیب سواری به بیمارستان خارج از زندان اعزام شدند.
شمار دیگری از زندانیان سیاسی از جمله یونس طاعی، ایلام سواری، سید مالک داورشناس، مهدی حلفی(خان ور) پس از شکنجه در برابر چشمان دیگر زندانیان به سلول انفرادی منتقل شدند. سه زندانی منتقل شده به بیمارستان نیز پس از بازگشت به زندان، به سلول انفرادی فرستاده شدند.

زندانیان سیاسی تبعیدی شیراحمد شیرانی و صابر ملک رئیسی نزدیک به سه ماه است که در قرنطینه زندان مرکزی اردبیل تحت فشار قرار دارند.  این دو زندانی از زمان تبعید به قرنطینه اجازه تماس یا ملاقات با خانواده های خود را نیافته اند.

روز شنبه ۱۸ اسفندماه، بهاالدین و داوود قاسم‌ زاده، دو برادر زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی ارومیه در پی درگیری لفظی با رئیس زندان در اعتراض به بلاتکلیفی خود دست به اعتصاب غذا زدند. این دو برادر در پی این اقدام به سلول های انفرادی منتقل شدند. 

البرز اسکندری درویش زندانی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ با خطر از دست دادن یکی از کلیه‌هایش مواجه است. مسئولان زندان تهران بزرگ با وجود درد شدیدی که آقای اسکندری تحمل می‌کند نه‌تنها به درمان او رسیدگی نکرده‌اند بلکه با انتقال او به تیپ ۲ زندان فشافویه که محل نگهداری زندانیان جرائم مواد مخدر است وی را در معرض آسیب‌های جدی‌تر قرار داده‌اند.

صدور احکام

حکم قضایی ۱۹۰ سال و سه ماه حبس برای ۲۳ درویش زندانی که از شرکت در دادگاه بدوی و تجدیدنظر خودداری کرده بودند؛ قطعی و در زندان به آنها ابلاغ شد. این زندانیان در مجموع به ۱۹۰ سال حبس تعزیری، ۴۶ سال تبعید، ۱۷۷۶ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۴۶ سال محرومیت اجتماعی و حضور در رسانه‌ها و احزاب محکوم شده‌اند.

جعفر عظیم زاده دبیر کل اتحادیه آزاد کارگران ایران محبوس در زندان اوین به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

روز شنبه ۱۸ اسفند دادگاه انقلاب سنندج برای فعال کارگری زانیار دباغیان، به اتهام تبلیغ علیه نظام حکم یک سال حبس تعزیری صادر کرد.

خالد حسینی، شهروند اهل سنندج توسط دادگاه انقلاب این شهر به اتهام اجتماع و تبانی از طریق تبلیغ برای اعتصاب عمومی در کردستان به  صورت غیابی به سه سال حبس محکوم شد.

شعبه ۱۳دادگاه تجدید نظر استان برای فرشاد عباسی، شهروند کرد اهل ارومیه به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی، حکم ۵ سال حبس تعزیری صادر کرد.

مسعود کیانی، زندانی محبوس در زندان اوین، اهل کرمانشاه به ۱۰ سال حبس محکوم شده است. وی که دانشجوی دانشگاهی در اوکراین بود پس از سفر به ایران در فرودگاه خمینی بازداشت و به همکاری با دولت متخاصم متهم شده بود.

دستگاه قضاییه استان خوزستان، ۱۰کشاورز را به اتهام کشت برنج در تابستان گذشته به ۱۰ضربه شلاق   محکوم کرده است.

بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه ۹۷ برگزار شد وضعیت حقوق بشر در ایران را نگران کننده ارزیابی کرد. وی به سرکوب های سیاسی و اجتماعی در ایران پرداخته، خواستار پاسخگویی حکومت ایران شد.
او همچنین در تشریح موارد نقض حقوق بشر در ایران به محدودیت و ممنوعیت‌ها علیه اقلیت بهائی و نقض حقوق اقلیت‌های دیگر قومی و مذهبی از جمله کردها، بلوچ ها، آذری‌ها و سنی ها اشاره کرد.
آقای جاوید رحمان همچنین در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با اعدام کودکان در ایران گفت: «بر اساس اطلاعات دریافتی ۸۵ کودک هم اکنون در انتظار اعدام هستند. و سال گذشته شش مجرم کودک اعدام شدند.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)