شهیندخت مولاوردی معاون سابق زنان و خانواده در واکنش به عادی سازی خشونت نوشت و همچنین پروانه مافی، رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در واکنش به پخش یک گفت‌وگوی جنجالی در برنامه «فرمول یک»، نامه‌ای اعتراضی به علی عسگری، رییس صدا و سیما نوشت.

 

 

***

ـ شهیندخت مولاوردی معاون سابق زنان و خانواده دولت روحانی 
در رشته توئیتی در واکنش به ترویج و عادی جلوه دادن خشونت علیه زنان در خانواده در برنامه فرمول یک سیما نوشت:

از نوآوری های لایحه ارسالی به قوه قضاییه پیش بینی مجموعه تدابیر آموزشی-بازدارنده، قانونی و حفاظتی-حمایتی، به موازات هم است، از جمله تشکیل شورای هماهنگی تامین امنیت زنان در برابر خشونت با عضویت ۱۸دستگاه که مطابق آن سازمان صدا و سیما به «استانداردسازی تولید و پخش برنامه‌ها و جلوگیری از انتشار و پخش برنامه ها و مطالب ترویج‌کننده خشونت» ملزم‌ شده است.

تلاش برای افزایش منابع و اراده سیاسی برای پیشگیری و محو تمام اشکال خشونت در تمام نقاط جهان از راهبردهای مورد تاکید است که در قالب تصویب قوانین، حتی در حد یک‌ ماده واحده خود را نشان می‌دهد.

تمرکز بر پیشگیری رویکرد موثر در مواجهه با خشونت است؛خشونت علیه زنان قابل پذیرش و قابل انکار نیست، اما قابل پیشگیری است و با طیف وسیعی از اقدامات، از جمله قانونگذاری این خشونتها را در طول زمان می توان‌ مهار کرد.

معاونت امور زنان و خانواده در این دو دوره تنها به ارائه لایحه تامین امنیت زنان اکتفا نکرده و با طراحی و ادامه اجرای دوره های آموزشی«تاب آوری اجتماعی»که توان‌ مدیریت تکانه‌ها و شوک های درونی و بیرونی و «نه سوختن ‌و ساختن به هر قیمتی»! در همه اعضای خانواده و نه فقط«زنان»! را ارتقا می بخشد، در مسیر سلامت اجتماعی گام برداشته است.

امروزه مسئولیت دولتها در دو بعد خودداری از تشویق خشونتها تا ممانعت از انجام‌ چنین اعمالی گسترده است و رسانه ها با آگاهی بخشی و شکل دهی افکار عمومی، قوی ترین ابزار نهادینه کردن و درونی کردن حقوق شهروندان محسوب می شوند که مصونیت آنان در برابر انواع تعرض و خشونت را به همراه دارد.

در غیاب قانون جامع و بازدارنده و تا تصویب لایحه ای که هر روز آب می رود، با ترویج خشونت علیه زنان در خانواده و آن را جزئی از زندگی خانوادگی و مردانگی قلمداد کردن و با عادی جلوه دادن آن سنگ روی سنگ بند نمی شود؛ در این شرایط در پیش گرفتن سیاست «شرمنده سازی»، حداقل انتظاری است که از رسانه‌ای ملی می توان داشت.

انتظار حداکثری آن که در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی قوه قضاییه در هم افزایی با دولت و مجلس و با اعتماد به سالها تلاش تیم های کارشناسی از دولت دهم به بعد و ماهها جلسات مشترک‌ معاونت حقوقی آن قوه با معاونت امور زنان، با سرعت بخشی به بررسی های خود، امنیت انسانی همه جانبه را برای جامعه و خانواده ایرانی به ارمغان آورد.
ایران امروز
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ـ نامه اعتراضی پروانه مافی به رییس صدا و سیما
بخشی هایی از نامه ی پروانه مافی، رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در واکنش به پخش یک گفت‌وگوی جنجالی در برنامه «فرمول یک»، نامه‌ای اعتراضی به علی عسگری، رییس صدا و سیما نوشت.

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای علی عسگری

ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی

با سلام

همانطور که مستحضرید صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان یک رسانه “ملی ” باید محل ترویج امید و اعتماد اجتماعی باشد، در صورتی که طی ماههای اخیر بارها با تولید برنامه‌هایی گفت‌وگو محور که خواسته و یا ناخواسته بر تضعیف امید و اعتماد عمومی متمرکز بودند، امید، منزلت و اعتماد اجتماعی خدشه‌دار شده و موجب بروز نگرانی و دلزدگی نسبت به تلاش مسئولان برای حل معضلات آسیب‌های اجتماعی در میان مردم شده است که رسالت آن رسانه در این راستا را محل تردید قرار می‌دهد .

در همین راستا پخش گفت‌وگویی از شبکه یک رسانه “ملی” در (برنامه فرمول یک) از یک زن و شوهر جوان پیرامون کشمکش یک خانواده برای طلاق آنهم در حضور فرزندان دختر، در تداوم تولیدات گذشته، به ظاهر حکایت از طراحی سنایوریی می‌کند که قصد دارد تا به عادی‌سازی خشونت علیه زنان در خانواده بپردازد که ارائه مجوز نسبت به پخش چنین برنامه‌ای آنهم از شبکه یک صدا و سیمای ملی نه تنها موجب تاسف و تامل گردید بلکه ابهامات و سوالاتی را به اذهان جامعه متبادر ساخت، که انتظار می‌رود آن مقام مسئول با رویکردی شفاف و بدور از حاشیه بدانها پاسخگو باشد .

`
پروانه مافی، رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی در واکنش به پخش یک گفت‌وگوی جنجالی در  برنامه «فرمول یک»، نامه‌ای اعتراضی به  علی عسگری، رییس صدا و سیما نوشت.

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای علی عسگری

ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی

.

جناب آقای عسگری

شما بیش از دیگران مستحضرید که رهبر معظم انقلاب همواره “خشونت علیه زنان در خانواده ” را تقبیح کرده و خواستار برنامه‌ریزی مسئولانه از سوی همه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول برای “منع” آن شده‌اند، و همین رویکرد موجب شده تا مجلس دهم و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به حمایت از ارائه لایحه منعخشونت علیه زنان بپردازند و لذا جای سوال است که چگونه وقتی دستگاههای قانون‌گذار و مجری به سیاست‌گذاری کلان در این حوزه می‌پردازند صدا و سیمای تحت اداره شما بعنوان دستگاه همراه در این حوزه، بر خلاف منویات رهبر معظم انقلاب به عادی‌سازی و سخره گرفتن خشونت علیه زنان در خانواده می‌پردازد !

از سویی دیگر باید بگویم شما به‌عنوان یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور نه‌تنها به خوبی در جریان گزارش‌های موجود درباره تعمیق آسیب‌های اجتماعی هستید، بلکه در صحبت‌های خود در جمع اعضای این شورا از رویکرد رسانه “ملی ” برای تحکیم خانواده و آموزش اشاره داشته‌اید، پس چگونه است که به برنامه‌ای مجوز پخش داده می‌شود که هدف آن برجسته‌سازی یکی از جلوه‌های زشت و ناپسند آسیب‌های اجتماعی است و البته در تعالیم مذهبی ما نیز به کراهت آن تاکید زیادی شده است .

جناب آقای عسگری

در طی دو روز اخیر جامعه زنان کشور اعتراضات بسیاری را به رویکرد برنامه‌های صدا و سیما در نگرش نسبت به “زن” مطرح می‌کنند ، ولی نباید این اعتراضات به منزله منفعت‌طلبی‌های سیاسی نگریسته شود بلکه باید با نگاهی عمیق‌تر به موضوع توجه کرد و آن اینکه جامعه زنان با هر تفکر و اندیشه‌ای با هرگونه “خشونت علیه زنان” مخالف است و این دقیقا برگرفته از متن اسلام و قرآن است که زن را محور خانواده و سلامت اجتماع می‌داند، و حال این ابهام به وجود می‌آید که چگونه در آستانه روز زن به جای تکریم از مادران و زنان، صدا و سیما به پخش گفت‌وگویی می‌پردازد که مروج عادی‌سازی خشونت علیه زنان در خانواده و آنهم با نگاهی فاقد حمایتگری است و به نظر شما این اقدام رسانه تحت اداره جنابعالی آیا پیامی جز تضعیف جایگاه و نقش زن در محیط خانواده دارد، در حالی‌که در بسیاری از کشورهای دنیا به مناسبت این روز به تکریم مقام زن و مادر می‌پردازند .

جنابعالی به‌عنوان یک بیینده تلویزیون چه احساسی خواهید داشت، زمانی‌که یک مرد در مقابل دوربین “ملی” با خنده می‌گوید که از روز ازدواج، همسرش را کتک می‌زده و در مقابل زنی در کنار دخترانش نشسته و از رجوع‌های مکرر به دادگاه برای طلاق صحبت کرده که ناکام مانده است! آیا این گفت‌وگو یک طنز خانوادگی و یا یک برنامه آموزشی است که چالش زندگی یک خانواده را در بدترین شکل آن، مقابل دوربین قرار دهیم !

جای بسی تاسف است که رسانه “ملی” تضعیف نهاد خانواده را با به سخره گرفتن “خشونت علیه زنان” در دستور کار خود قرار داده است و لذا پرسش اساسی در این است که آیا هیات نظارت بر سازمان صدا و سیما سیاستی برای مدیریت چنین شرایطی ندارد ؟

در پایان انتظار می‌رود ضمن ارایه توضیحات شفاف نسبت به علل پخش این برنامه به جای برخورد با عوامل پخش آن به اجباری کردن آموزش‌های حقوق خانواده در سازمان صدا و سیما بپردازید تا شاهد اثر بخشی بر محتوای برنامه‌های تولیدی باشیم.

پروانه مافی

رییس فراکسیون خانواده مجلس شورای اسلامی
از دنیای اقتصاد

۵ اسفند۹۷

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)