پروین محمدی سه‌شنبه گذشته ساعتی پس از دستگیری جعفر عظیم زاده رئیس اتحادیه آزاد کارگران، با هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت و با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی عازم زندان شد. اما دادسرا از پذیرش وثیقه خودداری کرده …با گذشت ۳ هفته از بازداشت مجدد سپیده قلیان همچنان وضعیت وی نامعلوم  و‌ مدتی است نه تماس تلفنی و نه ملاقاتی انجام شده ، جواب های مشکوک و ناواضح مقامات قضائی نگرانی شدید در مورد سرنوشت سپیده قلیان ایجاد کرده است..

***

ـ پروین محمدی به زندان اوین منتقل شد

با تایید بازداشت موقت پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط دادگاه کیفری فردیس، این فعال کارگری نیمه شب دوشنبه ۱۵ بهمن به زندان اوین منتقل شد.

پروین محمدی

پروین محمدی سه‌شنبه گذشته ساعتی پس از دستگیری جعفر عظیم زاده رئیس اتحادیه آزاد کارگران، با هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت و با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی عازم زندان شد.

گرچه خانواده و دوستان او وثیقه درخواست شده را فراهم کردند اما دادسرا از پذیرش وثیقه خودداری کرده و در عوض او را با حکم بازداشت موقت یک ماهه به زندان کچویی اعزام کرد.

محمدعلی جداری فروغی وکیل پروین محمدی که در خواست تبدیل زندان موقت به وثیقه را به دادسرا ارائه کرده بود، روز دوشنبه ۱۵ بهمن گفت: «امروز از شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ فردیس دادنامه‌ای ابلاغ شد که در آن ضمن بیان اتهامات موکل، عنوان شده که با توجه به نیابت اعطایی از معاونت محترم دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه ۳۳ اوین، قرار بازداشت موقت تایید شده است.»

اتحادیه آزاد کارگران ایران با صدور بیانیه‌ای، دستگیری جعفر عظیم‌زاده و پروین محمدی را ناشی از وحشت حکومت از رشد اعتراضات کارگری ارزیابی کرده است. این تشکل در واکنش به انتقال پروین محمدی به زندان اوین دولت جمهوری اسلامی را مسئول مستقیم جان و سلامتی او دانسته است.

گسترش سرکوب و دستگیری فعالان کارگری در هفته‌های اخیر اعتراض گسترده‌‌ی تشکل‌های کارگری و نهادهای حقوق بشر را در پی داشته است. سازمان عفو بین‌الملل، کلکتیو ۵ سندیکای کارگری فرانسه و تشکل‌های کارگری کانادا در روزهای اخیر با صدور بیانیه‌ و ارسال نامه به مقامات جمهوری اسلامی خواستار پایان دادن به سرکوب فعالان کارگری ایران شده‌اند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ـ بی خبری مطلق از سپیده قلیان و اظهارات مشکوک دادستانی

با گذشت ۳ هفته از بازداشت مجدد سپیده قلیان همچنان وضعیت سپیده نامعلوم است و‌ مدتی است نه تماس تلفنی و نه ملاقاتی انجام شده و جواب های مشکوک و ناواضح مقامات قضائی نگرانی شدید در مورد سرنوشت سپیده قلیان ایجاد کرده است.

خانواده سپیده تا کنون چندین بار برای ملاقات حضوری اقدام کردند که هر بار درخواست ملاقات آنها از طرف شعبه یک دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش رد شده است و حتی دادیار حاضر به تحویل گرفتن درخواست ملاقات هم نیست. دفعات پیشین که سپیده مجاز به تماس تلفنی بوده هم اجازه نمیدادند بیش از چند کلمه محدود و دیکته شده در تلفن بگوید در حالی که لحن صدای او حاکی اوضاع بسیار وخیم او بوده است به نحوی که اعضای خانواده از شنیدن صدای سپیده دچار اضطراب و وحشت شده اند.

دلیل رد درخواست ملاقات خانواده از طرف دادیار، بازجویی و تحقیقات مجدد از سپیده قلیان عنوان شده که این خود بر نگرانی ها افزوده چون سپیده در بازداشت اول با طی مراحل بازجویی و تحقیقات با سپردن وثیقه آزاد شده بود.
ندادن اجازه ملاقات، بازجویی و تحقیقات مجدد از سپیده قلیان برای تحت فشار قرار دادن وی و خانواده است و بلا تکلیفی موجب نگرانی خانواده و بستگان شده و حدس هایی درباره سرنوشت سپیده قلیان ایجاد کرده است.

ما ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به وضعیت نامشخص سپیده قلیان و اسماعیل بخشی خواهان آزادی بدون قید و شرط آنها هستیم.
از پرونده سازی علیه کارگران هفت تپه و حامیان آنها دست بردارید.

کانال مستقل کارگران هفت تپه-
یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)