سازمان حقوق بشر ایران، ۸ بهمن ماه ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود، در زندان مرکزی زنجان به دار کشیده شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز چهارشنبه، ۳ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زنجان اجرا شده است. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود امیر نصرت‌خواه، ‌۳۸ ساله و فرزند غلامحسین احراز شده است.

نصرت‌خواه در خرداد ماه سال ۱۳۹۴ در شهر طارم به اتهام قتل عمد بازداشت و در دادگاه جنایی زنجان محاکمه و به قصاص نفس محکوم شد.

یک منبع مطلع در خصوص جزپیات اتهامات وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «نصرت‌خواه مبلغ ۱۱ میلیون تومان به (ف) [مقتول- نام مقتول نزد سازمان حقوق بشر ایران محفوظ است] بدهکار بود و سفته دستش داشت، اما نتوانسته بود که این پول را پرداخت کند. (ف) برای اینکه به پول خود برسد اساس نصرت‌خواه را به بیرون از خانه ریخت تا برایشان مشتری پیدا کند و حراجشان کند که درگیر می‌شوند و (ف) به قتل میرسد،» این منبع همچنین گفت: «نصرت‌خواه مستاجر بود و در زمان قتل یک فرزند ۶ ساله هم داشت».

گفتنی است، امیر نصرت‌خواه یک روز پیش از اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود و به همراه وی دو زندانی دیگر به نام‌های چنگیز امانی و علی [فامیل نامعلوم] جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شدند که موفق شدند در پای چوبه دار از شکات پرونده رضایت بگیرند.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com