‎معلولیت به ناتوانی در انجام تمام یاقسمتی از فعالیت های عادی زندگی فردی یا اجتماعی به علت وجود نقصی مادرزادی یا اکتسابی در قوای جسمانی یا روانی اطلاق می شود.
‎انواع معلولیت های جسمی شامل موارد زیر است;
‎معلولیت های حواسی،معلولیت های حرکتی،معلولیت احشای داخلی.
‎علل معلولیت ها به شرح ذیل است;
‎معلولیت های اکتسابی،معلولیت های مادرزادی،عوامل دوران بارادری،عوامل هنگام زایمان.
‎اکثر مردم فکر می کنند که معلولیت زندگی جنسی انسان را به پایان می رساند،اما واقعیت چیز دیگری است. وقتی یک فرد از معلولیت رنج می برد،کارکردهای جنسی او به پایان نمی رسد،صدها راه وجود دارد که شخص با استفاده از آنها می تواند رابطه جنسی و لذت جنسی را تجربه کند.
‎باورهای نادرستی در رابطه با نیاز جنسی معلولین وجود دارد،همچون اینکه معلولان نیاز جنسی ندارند،معلولان از نظر جنسی جذاب نیستند،نیازهای مهمتری از نیاز جنسی دارند،دانش آموزان معلول نیاز به آموزش جنسی ندارند.

‎”با حالتی مستأصل میگوید. خواهری ۲۷ساله دارم که دچار معلولیت جسمی است،من متوجه نیازهای جنسی او هستم،عذاب میکشم که کمکی از دستم بر نمی آید.در جامعه پذیرای اونیستند،چطور می توانم از خانواده مذهبی ام بخواهم برای او اسباب بازی جنسی تهیه کنند….”

‎آموزش مسائل پزشکی و ابزارهای کمکی همچون اسباب بازی های جنسی از مهمترین عوامل به حساب می آیند،که متاسفانه دسترسی به آنها در ایران دشوار و گاهاً امکان پذیر نیست.
‎آموزش جنسی در مدارس ایران نامعمول است،و چنین آموزش هایی برای افراد معلول نیز وجود ندارد.نوجوان ها اطلاعات زیادی رابطه با مسائل جنسی از شیوه های مختلف از جمله اینترنت به دست می آورند،اما افراد معلول حتی چنین چیزی را در دست ندارند و نیاز به آن ضروری است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com