“حسن روحانی سعی در انحراف افکار معلمان کرد و هیچ وقت به زبان نیاورد. به تمام تجمعات بازنشستگان و شاغلین اعتنا نکرد و واکنشی نشان نداد.”
“الان در کل کشور بالغ بر ۶۰۰ معلم داریم که در قوه قضاییه برای آنها پرونده‌سازی شده و احکام زندان و تبعید، محرومیت از تدریس، انفصال از خدمت، کسر حقوق و مشکلات امنیتی برای آنها درست کرده‌اند؛ به چندین معلم حکم اخراج داده‌اند، صرفاً به خاطر فعالیت صنفی. با فعالیت صنفی برخورد امنیتی می‌کنند.”
“این شرایط در کل کشور یک فاجعه است، اما چون رسانه نداریم همینطور مسکوت مانده است. در شهرستان‌ها معلم‌ها به شدت تحت فشار هستند، حکم‌های زندان برای آنها درست کرده‌اند و مثل چماق بالای سرشان نگه داشته‌اند که هروقت صدایشان درآید حکم را اجرا کنند.”

رسول بداقی عضو مؤسس کانون صنفی معلمان اسلامشهر (شادشهر) در گفتگو با کیهان لندن معتقد است با اعتراضات صنفی، برخوردهای سیاسی می‌شود. او می‌گوید: «الان در کل کشور بالغ بر ۶۰۰ معلم داریم که در قوه قضاییه برای آنها پرونده‌سازی شده و احکام زندان و تبعید، محرومیت از تدریس، انفصال از خدمت، کسر حقوق و مشکلات امنیتی برای آنها درست کرده‌اند؛ به چندین معلم حکم اخراج داده‌اند، صرفاً به خاطر فعالیت صنفی. با فعالیت صنفی برخورد امنیتی می‌کنند در حالی که در هیچ جای دنیا اینگونه برخورد نمی‌کنند. حتی در قانون اساسی طبق اصل ۲۶ قانون اساسی داشتن تشکل، قانونی است اما اینها برخورد امنیتی می‌کنند. تجمع و اعتراض بدون حمل سلاح هم طبق اصل ۲۷ قانون اساسی مجاز است.»

او با مروری بر فعالیت‌های صنفی در دولت‌های حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی، محمود احمدی‌نژاد و حجت‌الاسلام حسن روحانی ادامه می‌دهد: «محمد خاتمی‌ مجوز داد به تشکل‌های غیردولتی، این قدم خوبی بود. پشت سر این مجوز، معلمان به خیابان آمدند، اعتراضات خود را بیان کردند اما با سرکوب شدید دولت خاتمی‌ و وزیرش مرتضی حاجی، وزیر وقت آموزش و پرورش، روبرو شدند. خشونت‌ها و سرکوب شدیدی به خرج دادند. یادم هست زیر پل حافظ، نیروهای امینتی دو طرف خیابان را بستند و با باتوم افتادند به جان معلمان زن و مرد؛ راهی برای فرار هیچکس نگذاشتند، هر کس می‌رفت باید یک ضربه باتوم می‌خورد. این برخورد سیدمحمد خاتمی‌ و مرتضی حاجی وحشیانه بود. دوره بعدی نوبت احمدی‌نژاد بود. او در صدا و سیما برخلاف قانون اعلام کرد تشکل‌های صنفی معلمان غیرقانونی هستند. محمود احمدی‌نژاد بدون تشکیل دادگاه، یک‌طرفه و با کمک نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات بطور غیرقانونی تشکل‌های صنفی را منحل اعلام کرد. برخوردهای چکشی و زندان‌های سنگین صادر کرد اما این برخوردهای چکشی معلم‌ها را وادار به عقب‌نشینی نکرد، خود من ۷ سال زندان کشیدم که شروعش از دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد بود.»

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)