مادر جولیان آسانژ در فراخوانی از تمامی انسان های با وجدان جهان درخواست کرده است، برای نجات جان پسرش از سفارت اکوادور تلاش کنند.

مادر جولیان آسان کریستین آسانژ اعلام کرد که پسرش در خطر مرگ جدی قرار دارد. جولیان آسانژ که یک خبرنگار افشاگر و معروف بین المللی می باشد و بنیانگذار سایت افشاگر ویکی لیکس است از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در قلب لندن پناه گرفته است و عملاً در یک سال گذشته به یک زندانی سیاسی میباشد.

مادر آسانژ در بیانیه‌ای اعلام کرد که پسرش مدتهاست که بیمار است و درد می کشد و در سلول انفرادی در سفارت اکوادور زندانی است و دولت اکوادور سعی دارد با شکنجه روحی روانی و گروگان گرفتن وی که فردی بیمار است او را مجبور کرده تا سفارت اکوادور را ترک کند و یا جولیان آسانژ را تحویل ایالات متحده آمریکا دهد که ویدر آن کشور تحت تعقیب سیاسی میباشد و احتمال دارد که به خاطر فعالیت‌های افشاگرانه و انسانی اش محکوم به زندان طولانی مدت و یا حتی اعدام شود.

این رفتارهای جنایتکارانه و غیر انسانی در شرایطی صورت می گیرد که جولیان آسانژ در سفارت اکوادور پناه گرفته و از حق پناهندگی سیاسی برخوردار بوده و حتی تابعیت کشور اکوادور را نیز دارا می باشد و کوئیرا رئیس جمهور قبلی اکوادور که یک فرد چپگرا و مبارز بود به ژولیان آسانژ به خاطر فشارها و ظلم هایی که از سوی آمریکا و بریتانیا بر وی وارد شد حق پناهندگی سیاسی در سفارت اکوادور در قلب لندن را داد تا از تعقیب غیرقانونی و غیرانسانی امپریالیستی در امان بماند.

اما پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید که فردی شدیدا فرصت طلب و راستگرا ست و توافق پنهانی وی با معاون اول رئیس جمهور آمریکا لنین مورینو رئیس جمهور جدید اکوادور در قبال دریافت مبالغی وام از صندوق بین المللی پول قصد دارد آسانژ را تحویل آمریکا دهد .

لنین مورینو رئیس‌جمهور جدید با دور از ماه اکتبر گذشته دسترسی جولیان آسانژ به اینترنت را قطع کرد و پس از اعتراضات بین المللی ترقی خواهان در جهان مجبور شد که تا ساعاتی در روز را برای استفاده اینترنت آزاد بگذارد اما باشروط معین از جمله آنکه جولیان آسانژ حق ندارد در مورد مسائل سیاسی اظهار نظر کند و یا در مورد سایت افشاگر ویکی لیکس توضیح و گزارش دهد. از دیگر محدودیت هایی که رئیس جمهور جدید اکوادور برای آسانژ در نظر گرفته است محدودیت بازدید از آسانژ در سفارت اکوادور است کسانی که می‌خواهند با آسانژ ملاقات کنند حداقل باید ۳ روز قبل آن را رسما از سفارت اکوادور تقاضا می نمایند و اگر سفارت با این تقاضا موافقت کرد مجازند دارند با آسان ملاقات کنند اما مجموعاً تنها سه نفر می‌توانند همزمان در اتاق ملاقات حضور داشته باشند از سوی دیگر اکوادور از معالجه جولیان آسانژ و ممانعت به عمل می آورد. جولیان آسانژ به علت اقامت ۶ ساله در سفارتخانه اکوادور و عدم ترک این محل دچار بیماری‌های متعدد گشته است که هیچکدام از آنها معالجه نمی‌شوند و از سویی سفارت اکوادور مشکلاتی برای او ایجاد میشود تا مقاومت وی را درهم شکنند و وی را تسلیم کنند.

در ضمن دولت راستگرای اکوادور اعلام کرده است که در آینده جولیان آسانژ می‌بایست شخصا مخارج معالجات پزشکی و زندگی خود در سفارت را بپردازد زیرپاگذاشتن هر یک از این قوانین منجر به باز پس گرفتن حق پناهندگی فوری جولیان آسانژ خواهد شد. 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)