لیبراسیون می نویسد که به رغم تهدیدهای امنیتی موجود، زنان افغان حضور چشمگیری در این انتخابات داشته اند اما روند پیشرفت در زمینۀ حقوق بانوان در این کشور، بسیار پیچیده و کند است. در این انتخابات، بیش از یک چهارم کرسی های مجلس نمایندگان، یعنی ۶۸ کرسی از مجموع ۲۴۹ کرسی، به بانوان اختصاص یافته است.

 

Image result for ‫زنان افغان حضور چشمگیری در این انتخابات داشته اند‬‎

 

***

 

 

 

روزنامه های امروز چاپ پاریس، بخشی از مهمترین عناوین خود را به انتخابات پارلمانی افغانستان و حضور بی سابقۀ بانوان در میان نامزدهای این انتخابات، روایت ریاض از ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، راهپیمایی بازگشت فلسطینیان در نوار غزه و نیز پیشرفت در زمینۀ ایمنی درمانی برای بیماران سرطانی اختصاص داده اند.

روزنامۀ چپ گرای لیبراسیون، یکی از عناوین اصلی خود را به انتخابات پارلمانی افغانستان و خشونت های ایجاد شده توسط گروه طالبان پیرامون این رقابت سیاسی اختصاص داده است.

بنا به نوشتۀ این روزنامه، در پی حملات تیراندازی روز پنجشنبه ١٨ اکتبر، به نشست سران ولایت قندهار در جنوب افغانستان، که منجر به کشته شدن سه نفر از جمله فرماندۀ پلیس این ولایت و رئیس امنیت ملی این کشور شد، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که رأی گیری در ولایت قندهار، یک هفته به تعویق خواهد افتاد.

لیبراسیون می نویسد که به دنبال حملات و خشونت های اخیر، دولت افغانستان ضعیف تر و شکننده تر از همیشه به نظر می رسد.

این روزنامه می افزاید که ژنرال عبدالرازق فرماندۀ پلیس ولایت قندهار، که بیشتر نزدیک به “حامد کرزای” رئیس جمهوری پیشین افغانستان پنداشته می شد، ٣٩ سال داشته و از مخالفین سرسخت گروه طالبان بود؛ او به خوبی می دانست که در صدر فهرست افرادی است که طالبان قصد کشتنشان را دارد؛ چنانکه در سالهای اخیر، بارها هدف حملات انتحاری گروه طالبان قرار گرفته بود.

لیبراسیون می نویسد که طی هفت سالی که ژنرال عبدالرازق فرماندۀ پلیس ولایت قندهار بود، توانست از حملات گروه طالبان به این ولایت جلوگیری کند و آرامشی نسبی را به این منطقه بازگرداند. وی در مبارزه با طالبان، از حمایت ایالات متحدۀ آمریکا و قدرت مرکزی کابل برخوردار بود.

بنا به نوشتۀ این روزنامه، برخی از تحلیلگران بر این باورند که که کشته شدن ژنرال عبدالرازق، ضربۀ بسیار بزرگی است برای دولت افغانستان که این روزها با گروه طالبان در جنگ است.

لیبراسیون در ادامۀ این مقاله، همچنین به این مطلب اشاره می کند که نهادهای حقوق بشر و کمیتۀ مرکزی مبارزه با شکنجۀ سازمان ملل، ژنرال عبدالرازق را به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و کشتار غیرقانونی متهم کرده بودند؛ چنانکه او زندان های مخصوصی در اختیار داشته که در آنجا به شکنجۀ افراد می پرداخته است.

این روزنامه در مقاله ای دیگر با تیتر “زنان افغان، دل شیر دارند”، به حضور بی سابقۀ بانوان در میان نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور اشاره کرده است.

لیبراسیون می نویسد که به رغم تهدیدهای امنیتی موجود، زنان افغان حضور چشمگیری در این انتخابات داشته اند اما روند پیشرفت در زمینۀ حقوق بانوان در این کشور، بسیار پیچیده و کند است.

این روزنامه به نقل از “زکیه وردک” که تحصیلکردۀ رشتۀ معماری است و یکی از ۴۱۶ بانوی داوطلبی است که برای راهیابی به پارلمان افغانستان ثبت نام کرده است، می نویسد که : «جنگ، پدرم را از من گرفت، برادرم کشته شد، همسرم کشته شد، اما من به رغم سوگواری و تمام محدودیت ها و ممنوعیت ها، اینجا هستم؛ زنان افغان به ترحم نیاز ندارند؛ زنان افغان دل شیر دارند».

لیبراسیون می افزاید که در این انتخابات، بیش از یک چهارم کرسی های مجلس نمایندگان، یعنی ۶۸ کرسی از مجموع ۲۴۹ کرسی، به بانوان اختصاص یافته است.

روزنامۀ راست گرای فیگارو، یکی از عناوین خود را به «راهپیمایی بازگشت» فلسطینیان در نوار غزه اختصاص داده و نوشته است که در جریان تظاهرات روز جمعه ١٩ اکتبر در این منطقۀ مرزی، صدها فلسطینی مجروح شده اند.

بنا به نوشتۀ این روزنامه، ارتش اسرائیل روز جمعه برای نشان دادن توان نظامی خود و ترساندن معترضینی که در «راهپیمایی بازگشت» شرکت می جویند، تعداد ۶۰ تانک را در امتداد نوار غزه مستقر نمود.

فیگارو می افزاید که به دنبال این اقدام اسرائیل، گروه حماس نیز از تظاهرات کنندگان خواست که از نزدیکی به مجاورت موانع امنیتی اسرائیل، پرهیز کنند تا ارتش اسرائیل بهانه ای برای حمله کردن نداشته باشد.

فیگارو یکی دیگر از مقاله های خود را به پیشرفت های حاصل شده در خصوص ایمنی درمانی و تحول در درمان سرطان اختصاص داده است.

این روزنامه می نویسد که این شیوۀ درمانی پیشرفته که در سال ٢٠١٨ برندۀ جایزۀ نوبل پزشکی شده است، بر روی بیماران بسیاری مؤثر واقع گشته است و امید فراوانی را در مبارزه علیه این بیماری برانگیخته است.

بنا به نوشتۀ فیگارو، این شیوۀ درمانی که باعث افزایش قدرت ایمنی بدن می گردد و به حذف و پاکسازی سلول های سرطانی از سیستم ایمنی فرد بیمار می پردازد، نتایج فوق العاده ای بر روی تعدادی از بیماران سرطانی داشته است.

روزنامۀ لوموند، یکی از عناوین خود را به ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی اختصاص داده و نوشته است که عربستان سعودی سرانجام زیر فشارهای بین المللی، کشته شدن او را در کنسولگری این کشور در استانبول تأیید کرده است.

لوموند می نویسد که دولت ریاض گفته است که جمال خاشقجی در پی یک زد و خورد در داخل کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه، کشته شده است.

بنا به نوشتۀ این روزنامه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در جواب به روزنامه نگاری که از او پرسیده است آیا روایت جدید ریاض را از این واقعه، معتبر می داند یا نه، پاسخ مثبت داده و افزوده است: «هنوز تحقیقات ما در این زمینه به پایان نرسیده است، اما این قدم مهمی است».

نگار اوجی – رادیو فرانسه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com