حسین احمدی‌نیاز: \

 

یک وکیل پایه یک دادگستری در واکنش به سخنان معاون امنیتی وزیر کشور درباره کولبران نامه‌ای سرگشاده را منتشر کرد.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل پایه یک دادگستری نامه‌ای سرگشاده را خطاب به معاون امنیتی وزیر کشور در رابطه با مسئله کولبران منتشر کرد.

در این نامه آمده است: واقعیت مسئله این است که کولبری مایه‌ی شرمساری دولت و وزارت خانه‌ی حضرتعالی است و باید خون گریست که در سال ٢٠١٨ بدترین شرایط زندگی برای مردمان ستمدیده‌ی مناطق کردنشین فراهم کرده‌اید و بنام این ملت مظلوم حکومت می‌کنید و برای آنان فلاکت و بدبختی به ارمغان آورده‌اید .کولبری محصول رفتار و تصمیم‌های نادرست شماست نه انتخاب شهروندان ستمدیده‌ی این مناطق.

نسخه‌ای از این نامه سرگشاده که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عیناً در پی می‌آید:

نامه‌ی سرگشاده‌ی حسین احمدی نیاز، وکیل تعدادی از کولبران به معاون امنیتی وزیر کشور

جناب آقای ذوالفقاری
معاونت محترم امنیتی وزارت کشور
با سلام

احتراما با استناد به اصول سوم، هشتم، نهم، نوزدهم، بیست و دوم، سی و چهارم، سی و هفتم و چهل و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به استحضار میرساند؛

حضرتعالی در گفتگو با خبر گزاری‌های ایلنا و ایسنا مطالبی در مورد کولبران بیان کرده‌اید که مخالف نص مقررات و اصول قانون اساسی و قوانین جاری کشور و ایضا کلیات اصول حقوق بشر است، شما از کلمه‌ی ” کولبر ” به عنوان اختراع عجیب این کلمه یاد و با تعجب از وجود آن صحبت کرده‌اید و در مصاحبه‌ی دیگری بیان کرده‌اید “عبور از مرز ممنوع و کولبران مجاز به عبور نبوده و تیراندازی به سمت آنان را “مجاز” تلقی کرده‌اید.! 

لذا به عنوان یک حقوقدان و وکیل تعدادی از کولبران نکات ذیل را در چارچوب اصول مارالذکر قانون اساسی متذکر می‌شوم:

١-کولبری نه کلمه ای اختراعی است و نه عبارتی وارداتی یا کار دشمنان خارجی !! بلکه واقعیتی تلخ است که ماحصل چهل سال فقر ،بیکاری ،تبعیض و نابرابری دولت در مناطق کردنشین ایران است.

٢- در حال حاضر حسب اعلام مقامات مسئول،بالغ بر پانصد هزار نفر شهروندان این مناطق برای امرار معاش و بدست آوردن حداقل معیشت زندگی یومیه ی خود و خانواده در شرایط طاقت فرسا و دهشتناک مجبور به کولبری هستند و کلام شما انکار این جمعیت عظیم و دستور کشتار بیرحمانه ی آنان تلقی می شود.

٣- دولت و مجلس تاکنون طرح های متعددی برای برون رفت از وضعیت دردناک کولبران مطرح اما به علت تفوق نگاه امنیتی به موضوع کولبران که حضرتعالی بیان کرده اید ،هیچ کدام عملی نشده و استدلال انتقال مواد منفجره توسط آنان ادعایی کذب محسوب و بیشتر برای لاپوشانی ناتوانی دولت در برون رفت از معضل کولبری است و تداوم کشتار و تیراندازی به سوی آنان امری غیرقانونی و غیر انسانی بوده که منتج به موج بزرگی خواهد شد که دیگر با کشتن و تیر اندازی امکان کنترل نخواهید داشت.

۴- وفق اصل ۴٣ قانون اساسی دولت ملزم است تا برای شهروندان خود ،کار و شغل مناسب شأن آنان،منزل و امکانات و در کل شرایط بهزیستن را فراهم نماید،این امر تکلیفی برای دولت و حقی برای ملت محسوب می‌شود.
۵-کولبری ماحصل عدم پایبندی دولت به تعهداتش در قبال شهروندان است وقتی دولت برای ساکنین مرزی این مناطق شغل و کار مناسب شأن آنان ایجاد نکرده بالطبع آنان مجبور به کولبری می شوند زیرا گرسنگی و تهیدستی آنان با دعای شما و شعار های دولت تدبیر و امید سیر نمی شود.

۶- کولبری تفریح و تفنن نیست بلکه ستم و بدبختی است که مردمان ستمدیده‌ی این مناطق از روی اجبار و شرایط سختی است که شما برای آنان ایجاد کرده‌اید.

٧-دولت می بایستی در این چهل سال برای مناطق کُردنشین ،رفاه ،توسعه، آبادانی و برابری ،شادی و زندگی و شرایط بهزیستن را فراهم می کرد نه کولبری و بدبختی .

٨- آیا شما می دانید که کولبری واقعیت موجود تلخ مناطق کردنشین و کارنامه ی ناموفق دولت در این مناطق در چهل سال گذشته است و در کشورهای توسعه یافته با تعجب به آن نگاه می کنند که چگونه است که کشوری با آن همه ذخایر نفت ،گاز ،آب،معادن و منابع طبیعی و … این چنین فلاکتی را برای شهروندانش ببار آورده است که برای بدست آوردن حداقل تکه نانی مجبور به کولبری هستند ؟؟

٩-تا زمانی که حضرتعالی از طبقه ی چهاردهم وزارت کشور و پشت میز مخملین خود و از بالا این چنین به ملت ستمدیده ی مناطق کوردنشین و کولبران نظر دارید و ملت را برده و نوکر خود می پندارید ،جامعه همچنان مفلوک و بدبخت خواهد بود.

١٠- ای کاش حضرتعالی بجای داشتن نگاه امنیتی به موضوع کولبران و مجاز دانستن کشتار آنها به فکر راهکار برون رفت منطقی موضوع کولبری می‌افتادید.

جناب آقای معاون وزیر کشور

واقعیت مسئله این است که کولبری مایه‌ی شرمساری دولت و وزارت خانه‌ی حضرتعالی است و باید خون گریست که در سال ٢٠١٨ بدترین شرایط زندگی برای مردمان ستمدیده‌ی مناطق کردنشین فراهم کرده‌اید و بنام این ملت مظلوم حکومت می‌کنید و برای آنان فلاکت و بدبختی به ارمغان آورده‌اید .کولبری محصول رفتار و تصمیم‌های نادرست شماست نه انتخاب شهروندان ستمدیده‌ی این مناطق.

با احترام مجدد
حسین احمدی نیاز
وکیل دادگستری

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com