دوستان، رفقا و نمایندگان شرکت کننده در کنگره آی.تی.اف، ۱۴ تا ۲۰ اکتبر ۲۰۱۸، سنگاپور

گرم ترین درودها و شادباش ها را از سوی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به شما عزیزان نثار می کنیم؛ امیدواریم که کنگره جاری بتواند هرچه بیشتر در راستای اهداف کارگری و طبقاتی موفق عمل کند.

همانطور که مطلع هستید، متاسفانه امکان شرکت نمایندگان سندیکای ما در کنگره محقق نشد اما ما از ایران با شما همکاران خود اعلام همبستگی می کنیم.

سندیکای ما که از سال ۱۳۸۴ با بازگشایی، آغاز به کار مجدد کرده بیشترین تلاش های خود برای احقاق حقوق و مطالبات کارگری را در دستور کار خود داشته است. متاسفانه دولت ایران با زیر پا گذاشتن بدیهی ترین حقوق کارگران در راستای ایجاد تشکلات مستقل کارگری، و منجمله با ندیده گرفتن دستاوردهای بین المللی طبقه کارگر، از همان ابتدای فعالیت ما، با انواع روش ها در احضار قضایی-امنیتی، بازجویی، اخراج از کار و زندان با اعضای سندیکا برخورد کرده است. اما ما مصمم هستیم که به فعالیت و مقاومت خود ادامه دهیم و با تمام توان، تلاش خود را برای مبارزات کارگری ادامه می دهیم.

رفقای کارگر!

همانطور که مطلعید فعالیت های ما در شرایط امنیتی دشواری پیش می رود. فعالین سندیکا سال هاست به انحای مختلف تحت کنترل و اذیت و آزار قرار داشته اند. رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکا، بیش از شش سال محبوس و در بدترین اوضاع تحت شکنجه و فشار بود تا جایی که از نظر جسمی به شرایط بسیار نابسامانی دچار شده و با وجود شکایات رسمی شما، کنفدراسیون بین المللی اتحآدیه های کارگری، و دیگر تشکلات جهانی که در کمیته آزادی انجمن سازمان جهانی کار از سال ۲۰۰۵ ثبت شده است، مقامات امنیتی کماکان از بازگشت به کار او جلوگیری می کنند، و با وجود پایان دوران حبس، وی را به مدت دو سال از هرگونه فعالیت کارگری محروم کرده اند.

ابراهیم مددی و داود رضوی از دیگر اعضای هیات مدیره سندیکا بارها بازداشت و زندانی شده اند و آخرین بار تنها به علت تلاش جهت برگزاری مراسم اول ماه مه هر کدام به ترتیب به پنج سال و چهار ماه و پنج سال زندان محکوم شده و اکنون در انتظار اجرای حکم اند. با وجود اینکه سندیکا موفق به بازگشت به کار تعداد زیادی از همکاران اخراجی خود در این سال ها شده است، اما کماکان پنج نفر از اعضای فعال سندیکا بیش از هشت سال است که از کار اخراج شده و از حقوق شهروندی اقتصادی و اجتماعی محروم شده و در شرایط بسیاری دشواری گذران زندگی می کنند. این افراد عبارتند از: حسن سعیدی، ناصر محرم زاده، حسین کریمی سبزوار، رضا شهابی و خانم فرحناز شیری نخستین راننده ی زن در شرکت واحد اتوبوسرانی تهران.

در عین حال، در کلیه نقاط ایران، کارگران منجمله در واحدهای تولیدی، خدماتی، کشاورزی و مواد غذایی مانند هپکو، آذرآب، گروه صنعتی ملی فولاد اهواز، مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه، کمباین سازی تبریز، شرکت راه آهن و شرکتهای حمل و نقل دیگر، کارگران روغن نباتی، صنایع چوب و کاغذ …، رانندگان کامیون در سراسر کشور و نیز نمایندگان معلمان، بازنشستگان و دانشجویان تنها به علت فعالیت ها و یا اعتراضات مسالمت آمیز برای احقاق دستمزد و حقوق تعویقی، و نیز به دلیل اعتراض به خصوصی سازی و یا تعطیل کارخانه، اخراج کارگران و تعدیل نیروی کار و عدم امنیت شغلی و نیز عدم توانایی خانواده های کارگری در تامین ابتدایی ترین نیازهای اولیه یک زندگی انسانی، مورد تهدید کارفرما و نیروهای انتظامی و امنیتی و در موارد متعددی بازدشت و حبس قرار گرفته اند.

همانطور که در بیانیه های قبلی اعلام کرده بودیم و در بیانیه های اخیر آی تی اف نیز آمده است، تا کنون بیش از دویست راننده کامیون تنها به علت اعتصاب جهت بهبود نیازهای اولیه خود دستگیر شده و حتا توسط مقامات حکومتی و قضایی تهدید به اشد مجازات، از جمله اجرای حکم اعدام نیز شده اند. تعدادی از دانشجویان به علت همراهی با مردم در اعتراضات اخیر در ایران و یا حتا شرکت در تجمعات اعتراضی صنفی به حبس های طولانی محکوم شده اند. برخورد سرکوبگرانه دولت ایران با اعتراضات، تشکلات مستقل کارگری و صنفی و هر گونه اعتراض تبدیل به امری روزمره و سیستماتیک شده است.

رفقای کارگر! نمایندگان کارگری حاضر در کنگره!

دولت ایران سال هاست که تلاش کرده تا تشکلات دست ساز خود مانند شوراهای اسلامی کار را به کارگران تحمیل کند و آنها را به عنوان هیاتهای “کارگری” به کنگره های سازمان جهانی کار بفرستد؛ این در حالی بوده است که در تمام این سالها با سرکوب و تهدید مانع از ایجاد و گسترش تشکلات مستقل کارگری و برگزاری مجامع مستقل کارگری شده است. اکنون و در چند ماه اخیر، و به خصوص پس از افشاگری های گسترده هیئت اعزامی سندیکا ما، رضا شهابی و داود رضوی، به اروپا به دعوت سندیکاهای کارگری فرانسه، که از جمله شامل نشست های پرباری با آی تی اف بود، دولت ایران دست به ترفندی جدیدی زده است.

در جدید ترین پروژه ضد کارگری دولت و مقامات امنیتی و از آنجا که با سرکوب و زندان نتوانستند ما را متوقف کنند، دست به تاکتیک دیگری علیه سندیکای ما و سایر تشکلات مستقل کارگری، از طریق طراحی برای اجرای ایجاد به اصطلاح سندیکاهای وابسته به دولت کرده است و در این راه از چند تن اعضای سابق سندیکا که با دولت و نهادهای امنیتی همراه شده اند بهره می برند. بیانیه سندیکای ما در این خصوص در ماهای اخیر انتشار یافته است و در سایت سندیکا کماکان موجود است. خوشبختانه این سندیکاسازی دولتی و امنیتی، تا کنون با واکنش منفی بسیاری از فعالان و تشکلات مختلف کارگری در سطح ایران و جهان مواجه شده است و امید داریم که کنگره شما نیر در این مورد واکنش لازم را انجام دهد و بر اهمیت تشکل کاملا مستقل از دولت و کارفرماها و نیروهای امنیتی تاکید جدی نماید.

در پایان اضافه می کنیم که سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به عنوان یکی از اعضای فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل همواره از حمایت ها و تلاش های شما عزیزان بهره برده و قدردان آن بوده و خواهیم بود. اگر اکنون در کنار شما عزیزان حضور نداریم اما قلبا آرزوی موفقیت برای همه ی شما رفقای کارگر و آرزوی موفقیت برای کنگره ی جاری داریم. مصاف های پیش روی طبقه ما ابعاد وسیع و همه جانبه ای دارند و در مقابل تهاجم سرمایه جهانی به طبقه کارگر و سیاستهای ریاضت اقتصادی و جنگ طلبی قدرتهای جهانی و منطقه ای سرمایه داری، ما بیش از پیش نیاز به اتحاد و همنبستگی کارگری در کلیه کشورهای جهان داریم.

زنده باد همبستگی جهانی طبقه کارگر

با درودهای رفیقانه

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۱ مهر ۱۳۹۷، برابر با ۱۳ اکتبر ۲۰۱۸

Email: vsyndica@gmail.com
Website: www.vahedsyndica.com

لینک کانال
https://t.me/vahedsyndica

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com