سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۵ شهریور ۱۳۹۷: گزارشات نشان میدهد که زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی کرد در خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارند. این دو روز چهارشنبه به سلول انفرادی منتقل شده و از خانواده‌هایشان خواسته شده تا برای ملاقات با ایشان به زندان رجایی شهر کرج بروند. رامین حسین‌پناهی، دیگر زندانی سیاسی کرد که چند روز زودتر به سلول انفرادی منتقل شده بود نیز در خطر اعدام قریب الوقوع اعدام قرار دارد. سازمان حقوق بشر ایران خواستار واکنش فوری بین المللی برای متوقف کردن اعدام احتمالی این سه زندانی شده است.

محمود امیری مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این زمینه گفت: “زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی، در ابتدای بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته بودند و در طی یک پروسه نا عادلانه قضایی و با استفاده از اعترافاتی که تحت شکنجه از ایشان اخذ شده بود، به اعدام محکوم شده اند. حکم ایشان طبق قوانین بین المللی و حتی ایران فاقد مشروعیت است.” وی در ادامه گفت: “انتقال ناکهانی زانیار و لقمان به سلول انفرادی، بستن تلفن‌ زندانیان غیرسیاسی و دادن ملاقات با خانواده‌ها در روز جمعه همگی شواهدی هستند که نشان میدهند مسئولان برای اعدام قریب الوقوع زانیار، لقمان و رامین آماده میشوند. واکنش سریع بین المللی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهایی که روابط دیپلماتیک با ایران دارند میتواند تنها امید متوقف کردن اعدام این سه زندانی در روزهای پیش رو باشد.”

لقمان و زانیار مرادی در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «محاربه از طریق اقدام علیه امینیت ملی، عضویت در حزب کومله، ترور پسر امام جمعه مریوان، جاسوسی برای انگلیس، برهم زدن امنیت در زمان حضور آقای خامنه‌ای در مریوان» به اعدام محکوم شدند. آنها اتهامات وارده را رد کرده و گفتند که اعترافات اولیه زیر شکنجه از ایشان گرفته شده است.

بر اساس بیانیه احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص حقوق بشر در ایران که در ماه مارس سال ۲۰۱۲ منتشر شد: “زانیار و لقمان مرادی پس از اینکه به شدت ضرب و شتم شده و به تجاوز جنسی تهدید شدند، مجبور شدند که اتهام قتل را بپذیرند و اعتراف کنند.” این بیانیه میافزاید: “… هیچ گونه مدرک و یا شاهدی بر علیه این دو مرد در دادگاه آورده نشد و آنها دسترسی مناسب به وکیل قانونی خود نداشتند.”

پدر زانیار مرادی که از فعالان سیاسی و معارضان با دولت ایران بود، در تاریخ ۲۷ تیر ماه سال جاری در حوالی پنجون (یکی از شهرهای مرزی کردستان عراق با ایران) به ضرب سه گلوله به قتل رسید. بسیاری از فعالان بر این عقیده بودند که قتل پدر زانیار مرادی یک قتل سیاسی برنامه ریزی شده از سوی نیروهای امنیتی ایران بوده است ولی تاکنون شواهدی که موید این موضوع باشد یافت نشده است.

زانیار مرادی و لقمان مرادی روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، به اسم ملاقات با مدیریت به نگهبانی فراخوانده شدند ولی بجای آن به سلول‌های انفرادی بند ۸ معروف به بند “سپاه” منتقل شدند. گفته میشود که سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات مشترکا از سلول‌های انفرادی این بند برای متهمان سیاسی و امنیتی استفاده می‌کنند.

رامین حسین پناهی، دیگر زندانی که خطر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام وی در روزهای پیش رو وجود دارد، روز جمعه ۲ تیر ماه سال ۱۳۹۶ به ضرب گلوله نیروهای سپاه در سنندج زخمی و سپس بازداشت شد. ماموران سپاه مدعی شدند که وی با آن‌ها درگیری مسلحانه داشته است، ولی خانواده این زندانی موضوع درگیری مسلحانه را رد می‌کنند. رامین در دادگاهی چند دقیقه‌‌ای به اتهام «بغی، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله» به اعدام محکوم شده است.

خطر اعدام قریب الوقوع زانیار و لقمان مرادی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com