سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ شهریور ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز جاری، چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، یک زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده “مهدی سارانی” نام دارد.

خبرگزاری هرانا در این خصوص نوشت، مهدی سارانی از ۱۱ سال پیش در زندان بسر میبرد.

گفتنی است، صبح دوشنبه ۱۲ شهریور ماه نیز حکم اعدام سه زندانی در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این سه زندانی با اتهام “محاربه و درگیری مسلحانه” به اعدام محکوم شده بودند. رسانه های داخل ایران تاکنون در خصوص اعدام این سه زندانی سکوت اختیار کرده‌اند.

فعالان حقوق بشر، عدم درجه‌بندی قتل عمد در قوانین ایران را علت بالا بودن مجازات اعدام تحت این عنوان اتهامی قلمداد می‌کنند. طبق قوانین ایران هرنوع قتلی که عمد تشخیص داده شود فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، به حکم قصاص نفس (اعدام) منتهی خواهد شد. در حکم قصاص نفس مسئولیت اجرای حکم اعدام بر عهده خانواده مقتول است و همین امر می‌تواند یکی از علل افزایش خشونت در جامعه شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)