سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱ مرداد ۱۳۹۷: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان شیروان (خراسان شمالی) اعدام شد و یک زندانی دیگر موفق به اخذ رضایت از شکات پرونده خود شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز یکشنبه ۳۱ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان شیروان به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود “سلمان خدایاری” اهل بروجرد احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “سلمان در یک نزاع عشیرتی که پنج سال و هشت ماه پیش رخ داد، مرتکب قتل و فورا بازداشت شده بود و در دادگاه به قصاص محکوم شد. وی محکومیت خود را در زندان‌های بروجرد و شیروان سپری کرده بود”. این منبع همچنین افزود: “خانواده مقتول در اردیبهشت ماه سال جاری راضی شده بود که با دریافت دیه رضایت بدهند ولی درگیری دیگری میان دو طایفه بوجود آمد و از دادن رضایت منصرف شدند”.

“سلمان خدایاری” روز شنبه گذشته به همراه یک زندانی دیگر به نام “کرم توحیدی” به سلول انفرادی منتقل شده بود. کرم توحیدی در آخرین لحظات موفق شد از شاکیان پرونده خود رضایت بگیرد و به بند خود بازگشت.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۲۴۰ اعدام از میان ۵۱۷ اعدام در سال ۲۰۱۷ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شو

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com