محمود بهشتی لنگرودی(متولد ۱۳۳۹درشهرستان لنگرود) یکی از اعضای ارشد وتاثیر گذارکانون های صنفی معلمان ایران است که هم اکنون بخاطر پیگیری مستمر مطالبات صنفی و آموزشی در حال گذراندن حکم زندان در بند۴ اوین می باشد.

وى درسالهای ۵۶و ۵۷ با توزیع اعلامیه های سیاسی و دیگر کنشها درسطح استان گیلان نقش فعالی در مسیر آرمانهای عدالت طلبانه و آزادیخواهانه داشته است و همان سال ها ساواک برای ایشان پرونده قضایی تشکیل داد.

بعدازپیروزی انقلاب وآغاز جنگ ۸ ساله به مدت ۲ سال داوطلبانه در خط مقدم جبهه ماند.

وی در سال ۱۳۶۲ بصورت حق التدریس در آموزش و پرورش مشغول به کار شد واستخدام وی به دلیل گرایشات ف با مخالفتهای گزینش ۷ سال به تعویق افتاد.

در اواخر دهه ۷۰و با شکل گیری کانون های صنفی، از اولین هاى اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان ایران شد ومتعاقب آن به مدت ۲ دوره به عنوان دبیرکل این تشکل انتخاب گردید. ودردوره هایی بعنوان بازرس وسخنگوی کانون نیز فعال بوده است.

شروع فعالیت های صنفی وی همراه با احضارهای مکرر نیروهای امنیتی بود.

وی که اولویتش همواره دفاع از اهداف کانون ودرمسیرحرکت های صنفی و آموزشی بود در سال ۸۳ برای اولین بار بازداشت شد و بعد از سپری کردن ۳۱ روز انفرادی در زندان اوین به قید وثیقه آزاد گردید و بعدها در دادگاه از اتهامات وارده تبرئه گردید.

با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد و طرح مبحث لایحه خدمات کشوری و پس گرفتن آن توسط دولت، اعتراضات گسترده ای در اسفند ۸۵ به شکل تجمعات پی درپی در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت که به دنبال آن ده ها معلم فعال در ایران بازداشت شدند.

بهشتی نیز به همراه فعالان صنفی کشور در ۲۳ اسفند ۸۵ دستگیر شد و نوروز را در سلول های انفرادی اوین گذراند و در فروردین ۸۶ با قید وثیقه آزاد گردید و در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی به ۴ سال حبس که به مدت ۵ سال تعلیق شده بود محکوم گردید.

بعد از وقایع سال ۸۸ ، و با توجه به ادامه فعالیت های صنفی کانون تهران در دفاع از حقوق صنفی معلمان، برای سومین بار محمود بهشتی در اردیبهشت ۸۹ دستگیر شد و پس از ۲ ماه انفرادی با قید وثیقه آزاد گردید نتیجه این بازداشت ۵ سال حبس تعزیری بود، که درسال ۹۲ توسط قاضی صلواتی صادرگردید.

در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۴ و بدنبال اعتراضاتی که دربین معلمان از دی ۹۳ شروع شده بود، برای چهارمین بار وی در منزل خود توسط اطلاعات سپاه بخاطر فعالیت صنفی و حضور در تجمعات بازداشت شد ، بعد ازاتمام دوران بازجویی ،علیرغم تعیین وثیقه توسط بازپرس پرونده وتودیع وثیقه توسط خانواده در هفتم مهرماه ، محمودبهشتی آزادنشد و ایشان رابرای اجرای حکم ۵ سال دوران احمدی نژاد به بندعمومی فرستادند.

بهشتی ازتاریخ ۸ مهر ۹۴ تا آذر ۹۴،دراعتراض به اجرای حکم ظالمانه ۵ سال که دردادگاهی به مدت کمتر از ۱۰ دقیقه به ریاست قاضی صلواتی وبدون حضور وکیل و نماینده دادستان برگزار گردیده بود چندین بار دست به اعتصاب غذای خشک و تر زد وهربار با قول مساعد دادستانی مبنی بر پیگیری اعتراض اعتصابشان راشکستند وبه مرخصی آمدند.

در دی ۹۴ رسیدگی به پرونده اخیرشان دردادگاهی به ریاست قاضی مقیسه تشکیل شد ،و قاضی بدون هیچگونه توجهی به دفاعیات وکیل مبنی بر قانونی بودن فعالیتهای او و تشکل متبوعش ،رای صادر شده توسط ضابط را برای ایشان انشا نمود.

بهشتی دراعتراض به حکم ۱۴ سال زندان طی سه پرونده در اردیبهشت ۹۵ مجددا دست به اعتصاب غذای تر(به مدت ۱۸ روز) وخشک(به مدت ۶ روز) زد که نهایتا به دلیل وخامت وضعیت جسمی به بیمارستان منتقل و بعد ازطی دوران درمان از بیمارستان روانه منزل شد.

و ۲۱ شهریور ۹۶ توسط دادستانی بار دیگر در منزل بازداشت و برای گذراندن ادامه حکم روانه اوین گردید.

محمودبهشتی ازابتدای ورود به زندان ضمن پیگیری مطالبات صنفی و آموزشی وعدالت طلبانه اش با سرودن اشعار و نوشتن نامه های متعدد به سران کشور ، تلاشهایی نیز درزمینه احقاق حقوق صنفی زندانیان نیزداشته است مانندبحث مهم تفکیک زندانیان سیاسی ازسایرزندانیان مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و اجرای مقررات و آیین نامه های زندان ازجمله عدم استفاده ازدستبند وپابند و لباس زندان هنگام انتقال به درمانگاه بیرون زندان ودر ملاقات با خانواده.

نزدیک به دودهه فعالیت مستمرصنفی علیرغم همه هزینه هایی که براو وخانواده اش تحمیل گردیده موجب نهادینه شدن فعالیتهای صنفی دراین خانواده گردید وبی شک خاطرات او وخانواده اش بخشی از تاریخ شفاهی کانونهای صنفی و جنبش معلمان ایران است.

بهشتى اکنون در #سیزدهمین روز از اعتصاب غذایی به سر مى برد, وزن وى ۶ کیلو کاهش یافته است نوسان فشار و تپش زیاد قلب نگران کننده است.

#حاکمیت_مسول_حفظ_جان_اوست
#اسماعیل_عبدى
#محمد_حبیبى
#جاى_معلم_زندان_نیست

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)