سخنرانی باراک اوباما و پذیرش رسمی کاندیداتوری حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ به صورت مستقیم «طبقه متوسط آمریکا» را نشانه رفته بود و این به معنی نزاع دامنه دار جمهوری خواهان و دموکرات ها در برجسته کردن مسائل اقتصادی یا همدلی با طبقه متوسط است. درحالیکه جمهوری خواهان با برجسته مشکلات اقتصادی قصد دارند این مشکلات را به صورت مستقیم متوجه اوباما کنند، دموکرات ها هم تلاش می کنند با پذیرش واقعیت موجود در دغدغه های اقتصادی مردم – به ویژه طبقه متوسط – اوباما را به عنوان فردی از جنس همین طبقه برجسته سازی نمایند که تلاش دارد اقتصاد آمریکا را احیا کند. به همین دلیل هم در پاسخ به ادعای Better Off جمهوری خواهان (اینجا)، هم اوباما و هم بایدن (سخنرانی بایدن، در دفاع از اوباما به عنوان کسی که چهار سال در کاخ سفید با او کار کرده است و انتقاد از رامنی) تاکید کردند که بلی، آمریکا نسبت به چهار سال قبل بهتر شده است، چون هم اسامه بن لادن کشته شده – نمادی از موفقیت آمریکا در سیاست خارجی و کشتن بزرگ ترین دشمن آمریکا – و هم جنرال موتورز احیا شده است (نمادی از تلاش دموکرات ها برای احیای اقتصادی و نگه داشتن شغل درون کشور) +  هفت نکته احساسی در صحبت های جو بایدن

اوباما در سخنرانی پذیرش کاندیداتوری حزب دموکرات در پنجشنبه شب به مخاطبان خود گفت که شما من را انتخاب نکرده اید که به من بگویید چه می خواهید؛ شما من را انتخاب کردید تا به شما حقیقت را بگویم (البته به نظر من این جمله بندی را می توانست بهتر به کار ببرد. مثلن بگوید که شما من را انتخاب نکردید که برای خوشایند امروز شما صحبت کنم، شما من را انتخاب کردید تا حقیقت را بگویم که چگونه باید مسیر پیشرفت را طی کنیم). این هم البته آغازی بود بر پایان مهیج سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا که گفت:

«من هیچ وقت نگفتم که این مسیر آسان است و الان هم نمی گویم. بلی مسیر ما سخت و سخت تر است، اما ما را به جای درست می برد. بلی راهی که می رویم طولانی تر است اما ما با هم می رویم. ما با پیروزی هایمان قوی تر می شویم و از شکست های خود درس می گیریم. اما چشمهایمان را مستفیم به سمت هدف نشانه روی می کنیم».

ادامه مطلب آرش غفوری را در وبلاگ او بخوانید….

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)